Uważaj na to nowe oszustwo związane z dostarczaniem pakietów wiadomości tekstowych

Udostępnij teraz w social media:

Zostaliśmy przeszkoleni, aby oczekiwać i uważać na wiadomości spamowe. Ale teraz oszuści wysyłają realistycznie wyglądające wiadomości tekstowe (takie jak ta powyżej) udające firmy kurierskie i kurierskie, takie jak FedEx.

Aktualizacja: w miesiącach od pierwszej publikacji pojawiło się nowe oszustwo związane z dostarczaniem wiadomości tekstowych. Główną różnicą między ostatnią próbą phishingu SMS a tą widoczną powyżej jest dodanie imienia odbiorcy. Oszuści prawdopodobnie uważają, że dodanie danych osobowych może sprawić, że wiadomość będzie wyglądać bardziej oficjalnie, co zwiększy prawdopodobieństwo otwarcia odsyłacza.

Cofając się o krok i analizując wiadomość tekstową, łatwo zauważyć, że jest to oszustwo. Po pierwsze, wydaje się, że numer telefonu pochodzi z czyjegoś osobistego numeru. Po drugie, nadawca nigdy nie identyfikuje siebie ani kuriera. Po trzecie, adres URL odsyłacza wygląda podejrzanie i nieoficjalnie. I wreszcie, gramatyka wiadomości tekstowej nie czyta się tak, jakby pochodziła z legalnego źródła.

  Jak drukować z telefonu na drukarce biurkowej

Jak szczegółowo opisaliśmy poniżej, nigdy nie jest bezpieczne dotykanie lub klikanie linków pochodzących od nadawców, których nie znasz. Jeśli wiadomość kiedykolwiek będzie wyglądać podejrzanie, lepiej zgłosić i zablokować numer oraz usunąć wiadomość.

To nie pierwszy raz, kiedy spamerzy używają SMS-ów do wysyłania fałszywych wiadomości, ale więcej ludzi wygląda na to, że otrzymuje tę konkretną wiadomość oszukańczą dotyczącą dostarczania paczek. Jako odbiorca jednego z takich ataków postanowiliśmy otworzyć odsyłacz i zobaczyć, co dokładnie jest udostępniane. NIE zalecamy otwierania wiadomości ani klikania żadnych łączy. Zamiast tego należy natychmiast zablokować nadawcę i usunąć wiadomość.

Po kliknięciu linku zostaniesz przeniesiony do wyraźnie fałszywej listy Amazon i poproszony o wypełnienie ankiety dotyczącej satysfakcji klienta. W ramach podziękowania za odpowiedzi na kilka pytań otrzymujesz w nagrodę możliwość odebrania „drogiego” produktu za darmo.

  Co to jest obiektyw peryskopowy do aparatów w smartfonach?

Fałszywy spam Ankieta FedEx Link i odbierz nagrodę

Nadszedł czas, aby poinformować spamera, gdzie mieszkasz i podać mu numer karty kredytowej. Jak widać, „nagroda” jest bezpłatna, ale nadal trzeba uiścić niewielką opłatę za wysyłkę i obsługę.

Prawdziwe oszustwo tkwi w drobnym druku. Zgadzając się uiścić niewielką opłatę za wysyłkę, rejestrujesz się również na 14-dniowy okres próbny w firmie, która sprzedaje fałszywe produkty. Po okresie próbnym będziesz co miesiąc płacić 98,95 $ i wysyłać nową dostawę dowolnego przedmiotu, który odebrałeś jako nagrodę.

Fałszywy spam FedEx Link Billing and Fine Print

Ponownie, nigdy nie powinieneś klikać odsyłacza, który Twoim zdaniem pochodzi od spamera. A jeśli przypadkowo otworzysz link, zdecydowanie nie powinieneś podawać numeru karty kredytowej ani podawać do witryny danych osobowych.

  Jak zresetować swoje konto na Instagramie?

Spójrz na poniższy tweet, jeśli uważasz, że jesteś dobry w identyfikowaniu fałszywych i prawdziwych wiadomości wysyłkowych. Jeden ze zrzutów ekranu to taka sama wiadomość jak ta, którą otrzymaliśmy, a drugi to prawidłowe powiadomienie o wysyłce.

Na pierwszy rzut oka, który z nich jest legalny, a który nie? pic.twitter.com/UqDjnSxDd2

– Cyber ​​(@ r0wdy_) 17 stycznia 2020 r

Jeśli stałeś się celem tego typu wiadomości spamowych, zalecamy natychmiastowe zablokowanie numeru. Użytkownicy iPhone’a i Androida mają dostęp do wbudowanych narzędzi do blokowania spamu, które powinny pomóc zmniejszyć liczbę fałszywych wiadomości.

Bądź tam bezpieczny!

x