10 menedżerów plików dla systemu Linux do zarządzania plikami

Menedżer plików w systemie Linux umożliwia przeglądanie systemu plików, przeglądanie katalogów, wyszukiwanie plików i uzyskiwanie dostępu do zawartości dysku twardego.

Jest to aplikacja GUI (w większości przypadków), której głównym celem jest ułatwienie przeglądania plików i folderów. Istnieje wiele różnych menedżerów plików dla systemu Linux, a większość środowisk graficznych ma flagowy menedżer plików stworzony przez ten sam zespół programistów.

To, że używasz określonego środowiska graficznego, nie oznacza, że ​​jesteś przywiązany do jednego menedżera plików. Linux to wolność i wybór, więc łatwo jest zainstalować innego menedżera plików, jeśli nie podoba ci się obecny. Możesz nawet zainstalować wiele menedżerów plików i używać tego, który wolisz dla danego scenariusza.

W tym przewodniku przyjrzymy się najlepszym menedżerom plików dostępnym dla systemu Linux. Wszystkie różnią się od siebie na różne sposoby, więc możesz znaleźć jeden bardziej odpowiedni dla siebie niż inny. Sprawdź naszą listę poniżej, aby znaleźć idealną dla swojego systemu Linux.

Delfin

Dolphin to domyślny menedżer plików dla KDE Plasma i jeden z najpopularniejszych wyborów zarówno dla doświadczonych użytkowników Linuksa, jak i nowicjuszy.

Niektóre z najlepszych funkcji Dolphin obejmują:

 • Przyjazny dla użytkownika interfejs: Łatwy w użyciu dla użytkowników Linuksa na wszystkich poziomach
 • Personalizacja: Łatwa zmiana układu, rozmiaru ikon, paska narzędzi itp.
 • Prostota: nie zajmuje zbyt wielu zasobów; bez fantazyjnej lub niepotrzebnej estetyki
 • Zaawansowane funkcje: dostępne są podzielone panele ekranu, karty i wtyczki

Posiada intuicyjny interfejs użytkownika, więc przyzwyczajenie się do niego nie zajmuje wcale czasu. Pod maską zawiera wiele fajnych funkcji, które zaawansowani użytkownicy uznają za wygodne.

Thunar

Thunar jest domyślnym menedżerem plików dla Xfce. Środowisko graficzne Xfce jest już znane jako super lekki graficzny interfejs użytkownika, a jego flagowy menedżer plików jest lekkim i szybkim wyborem dla użytkowników.

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć użyć Thunar:

 • Lekki i szybki: idealny dla starszych systemów lub miłośników prędkości
 • Prostota: Bardzo prosty interfejs
 • Personalizacja: Aspekty, takie jak rozmiar ikony i tryb widoku, można łatwo zmienić
 • Integracja narzędzi: Wiele innych narzędzi Xfce integruje się z Thunarem, na przykład narzędzie do masowej zmiany nazw

Nemo

Nemo to menedżer plików dla środowiska graficznego Cinnamon od tych samych programistów, co Linux Mint. Bardzo dobrze integruje się z Cinnamon i jest zbudowany z myślą o prostocie, podobnie jak reszta dystrybucji Linux Mint.

Najlepsze cechy Nemo to:

 • Zaawansowane funkcje: Nemo obsługuje karty, podzielone wyświetlanie, operacje na plikach wsadowych i nie tylko
 • Integracja narzędzi: Nemo dobrze integruje się z innymi aplikacjami Cinnamon, rozszerzając jego funkcjonalność
 • Wydajny i szybki: zużywa minimalne zasoby

Łodzik

Nautilus jest domyślnym menedżerem plików dla środowiska graficznego GNOME, ale jest powszechnie określany jako „Pliki” w menu użytkownika. Często jest to pierwszy menedżer plików, z którym spotykają się nowi użytkownicy, a niektórzy wybierają go przez lata lub później przechodzą na bardziej zaawansowane menedżery plików.

Oto, co sprawia, że ​​Nautilus jest dobrym wyborem:

 • Stabilny i niezawodny: Nautilus istnieje od wielu lat i wciąż jest często aktualizowany
 • Integracja z GNOME: Część niezwykle popularnego środowiska graficznego
 • Elegancki interfejs: Nautilus wygląda nowocześnie i ma minimalistyczny interfejs

Nautilus to „bezpieczny” wybór, jeśli masz problem z podjęciem decyzji, którego menedżera plików użyć.

Zdobywca

Konqueror, podobnie jak Dolphin, pochodzi od twórców KDE Plasma. Podwaja się zarówno jako menedżer plików, jak i przeglądarka internetowa. Może to być wygodne, ponieważ nie zawsze będziesz potrzebować jednocześnie otwartej przeglądarki i menedżera plików – możesz przeglądać pliki i przeglądać strony internetowe z poziomu tej jednej aplikacji.

Oto niektóre funkcje Konquerora:

 • Wszechstronność: zarówno menedżer plików, jak i przeglądarka internetowa
 • Integracja z KDE: Konqueror integruje się z innymi popularnymi narzędziami KDE
 • Zaawansowane funkcje: Można używać niestandardowych wtyczek i dostosowywać je w nieskończoność

Dowódca północy

Midnight Commander to terminalowy menedżer plików. Jest to doskonały wybór dla ćpunów terminali, którzy lubią unikać korzystania z GUI, gdy tylko jest to możliwe, lub dla użytkowników, którzy mają dostęp tylko do terminala, ale chcieliby, aby przeglądanie plików było wygodniejsze niż ciągłe używanie poleceń cd i ls.

Niektóre z najlepszych funkcji Midnight Commandera to:

 • Oparte na terminalu: Midnight Commander używa ncurses, aby przedstawić ci interfejs, który można przeglądać w terminalu
 • Wygoda: po krzywej uczenia się, Midnight Commander jest szybszy w użyciu niż tradycyjna aplikacja do zarządzania plikami
 • Lekki: Mała instalacja, niewielkie rozmiary i nie zużywa wielu zasobów systemowych

Kaja

Caja to domyślny menedżer plików dla środowiska graficznego MATE. Jest to tradycyjny menedżer plików, który zapewnia intuicyjną obsługę. Ma to sens, ponieważ taka była pierwotna intencja programistów MATE, kiedy rozwidlili GNOME wiele lat temu, aby spróbować zachować bardziej tradycyjną metaforę pulpitu i doświadczenie użytkownika.

Niektóre funkcje menedżera plików Caja:

 • Prostota: Tradycyjny wygląd i działanie podobne do starych wersji GNOME
 • Prostota: nie wchodzi ci w drogę, prezentując tylko najczęściej używane funkcje
 • Podstawowe funkcje: poza rozszerzeniami Caja nie ma wielu zaawansowanych funkcji, co jest idealne dla nowych użytkowników lub lekkiego przeglądania plików

nnn

nnn (lub n³) to terminalowy menedżer plików dla systemu Linux. Jest to bardzo mała instalacja, która prawie nie wiąże zasobów systemowych i zapewnia bardzo łatwy przepływ pracy po nauczeniu się wszystkich różnych skrótów klawiaturowych.

Oto, co sprawia, że ​​nnn jest świetnym menedżerem plików:

 • Lekki: wykorzystuje tylko 3,5 MB pamięci systemowej i jest bardzo małą instalacją
 • Bogaty w funkcje: może zrobić wszystko, co może zrobić menedżer plików oparty na graficznym interfejsie użytkownika
 • Rozszerzalna funkcjonalność: nnn ma duże repozytorium wtyczek do wyboru

nnn jest zdecydowanie przeznaczony tylko dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ nowicjusze prawdopodobnie uznają go za mylący i trudny w użyciu. Dla tych, którzy nauczą się używać nnn, może to być bardzo satysfakcjonujące.

Leśniczy

Ranger to konsolowy menedżer plików w systemie Linux, nie dla początkujących. Użytkownicy Vima poczują się jak w domu, używając go, ponieważ wiele skrótów klawiaturowych jest opartych na tych z Vima. Jest napisany w Pythonie i ma kilka fajnych funkcji, takich jak możliwość otwierania dokumentów PDF.

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć użyć Rangera:

 • Skróty Vima: Łatwy w użyciu dla użytkowników Vima, ponieważ skróty są takie same
 • Oparty na terminalu: Lekki i oparty na terminalu menedżer plików z interfejsem ncurses
 • Wygoda: ma wbudowane funkcje, takie jak otwieranie plików PDF, torrentów i innych typów plików

Menedżer plików Deepin

Menedżer plików Deepin jest domyślnie dostarczany z dystrybucją Deepin Linux. Ma przejrzysty i nowoczesny interfejs ułatwiający przeglądanie plików i przypomina inne współczesne menedżery plików omówione powyżej. Jest stosunkowo nowy i trudny do zainstalowania w niektórych systemach, ponieważ wciąż brakuje mu wystarczającego wsparcia, aby znaleźć się w oficjalnych repozytoriach oprogramowania.

Najlepsze funkcje Menedżera plików Deepin to:

 • Interfejs: ma elegancki i nowoczesny interfejs ze wszystkimi potrzebnymi narzędziami
 • Wbudowane narzędzia: zawiera narzędzia, takie jak przeglądarka obrazów i odtwarzacz muzyki
 • Prostota: jest łatwy w użyciu i ma minimalny interfejs z innymi funkcjami schowanymi za menu

Notka autora

Trudno się pomylić, wybierając menedżera plików z tej listy, ponieważ wszystkie one zapewnią Ci najważniejsze funkcje potrzebne podczas przeglądania plików systemowych. Z własnego doświadczenia wynika, że ​​Dolphin jest najlepszym wszechstronnym menedżerem plików, a Thunar zajmuje drugie miejsce, co może być preferowane dla niektórych użytkowników ze względu na dodatkowe funkcje.

Jeśli chodzi o terminalowe menedżery plików, nnn jest jednym z najprostszych w użyciu i nie zajmuje praktycznie żadnych zasobów systemowych, więc również bardzo go polecam. Mimo to wielu użytkowników może uznać, że jeden z pozostałych menedżerów plików po prostu wygląda lepiej lub ma wygodną funkcję, bez której nie mogą żyć, więc nigdy nie należy całkowicie wykluczać żadnego z nich.

Piękno Linuksa polega na tym, że możesz zainstalować wszystkie te menedżery plików i użyć każdego z nich, aby zdecydować, który jest najlepszy. Kiedy skończysz eksperymentować, po prostu usuń te, które Ci się nie podobają. Menedżery plików idą w parze ze środowiskiem komputerowym, więc może się okazać, że lepiej będzie trzymać się domyślnego menedżera plików w Twoim środowisku.

Jeśli chcesz zostać administratorem systemu Linux, rozważ te certyfikaty i zasoby szkoleniowe dotyczące systemu Linux.