Kwestie finansowe często grają kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o wyborze firmy hostingowej dla strony opartej na WordPress.
Czy jednak najtańsza oferta hostingu jest właściwym wyborem?
A może droższe pakiety hostingowe to zbyteczny wydatek na początek?
To tylko niektóre z pytań, które mogą pojawić się, gdy poszukujesz odpowiedniej usługi hostingowej dla swojej witryny WordPress, szczególnie jeśli chcesz uniknąć dużych nakładów finansowych przy tworzeniu strony na tej platformie.
Decydowanie się na najtańszego dostawcę hostingu internetowego dla bloga na WordPressie może nie być jednak najlepszym rozwiązaniem.
Poniżej przedstawiam kilka argumentów, które to potwierdzają i pomogą Ci w podjęciu świadomej decyzji przy wyborze hostingu dla Twojego serwisu WordPress.
Jeśli to Twoja pierwsza strona na WordPressie, zachęcam także do zapoznania się z naszym przewodnikiem dla początkujących oraz innymi zasobami dotyczącymi tej platformy.
Ograniczone możliwości serwera
Pomimo atrakcyjności niskiej ceny, serwery oferowane przez tanie firmy hostingowe często mają znaczące ograniczenia w zasobach.
Niezależnie od tego, czy jest to limit transferu danych, przestrzeni dyskowej czy pamięci operacyjnej, szybko możesz wyczerpać przyznany limit, szczególnie jeśli nie masz pełnej świadomości wymagań systemowych WordPress.
WordPress to zaawansowany system zarządzania treścią, który pozwala na implementację wielu funkcjonalności. Jednak przy ograniczonych zasobach serwera nie będziesz mógł w pełni z nich skorzystać.
W efekcie konieczne będą kompromisy, aby Twoja strona działała zgodnie z oczekiwaniami.
Czy można jednak oczekiwać przyzwoitej ilości zasobów serwerowych w przystępnej cenie?
Tak, to jak najbardziej możliwe.
Warto wybrać jedną z usług współdzielonego hostingu dla początkujących, które nie są zbyt drogie (choć niekoniecznie najtańsze).
Niska wydajność strony
Aby przeanalizować aktualną wydajność swojej strony, warto skorzystać z narzędzi do testowania czasu ładowania. Możesz również zastosować optymalizacje WordPress, aby poprawić szybkość witryny.
Istnieją jednak elementy, na które nie masz wpływu, a które mogą znacząco wpływać na wydajność:
- Czy serwer wykorzystuje dyski SSD do przechowywania danych?
- Czy masz dostęp do sieci dostarczania treści (CDN)?
- Gdzie fizycznie znajduje się serwer?
- Czy optymalizacja oprogramowania serwera jest na odpowiednim poziomie?
W przypadku tanich hostingów często wykorzystuje się serwery z dyskami HDD, zaplecze nie jest zoptymalizowane, a lokalizacja serwera może być oddalona od Twojej grupy docelowej.
W połączeniu z ograniczonymi zasobami serwera sprawia to, że Twoja strona działa wolno, niezależnie od tego, jak bardzo starasz się ją zoptymalizować samodzielnie.
To z kolei może mieć poważne konsekwencje dla Twojego bloga lub firmy:
- Negatywny wpływ na doświadczenia użytkowników (odwiedzający mogą opuszczać stronę i już na nią nie wracać).
- Negatywne efekty w kontekście SEO (Google preferuje strony, które ładują się szybko).
Zatem, aby zapewnić niezawodną wydajność strony, tani hosting nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ciągłe awarie
Niska wydajność jest niepożądana, ale problemem jest także sytuacja, w której Ty lub Twoi goście nie macie dostępu do strony, prawda?
Wiele osób doświadcza tego problemu po pewnym czasie korzystania z taniego hostingu. Na początku wszystko może wydawać się w porządku, ale po pewnym czasie dostępność strony może nie być stała.
Częste przestoje są znaną konsekwencją korzystania z tanich usług hostingowych WordPress. Możesz monitorować dostępność swojej strony, aby to zweryfikować.
Oczywiście, nawet wybierając premium hosting WordPress, mogą zdarzyć się awarie. Po prostu nie można ich całkowicie wykluczyć. Jednak prawdopodobieństwo przestoju jest znacznie mniejsze.
O ile nie testujesz WordPressa w celu nauki i eksperymentowania, przestoje nie powinny stanowić problemu. W każdym innym przypadku częste niedostępności strony mogą negatywnie wpłynąć na Twoją działalność.
Niska jakość wsparcia
Załóżmy, że uzyskasz zadowalającą wydajność i minimalną liczbę przestojów za swoje pieniądze.
Co jednak z obsługą klienta?
Jak postąpisz, gdy wystąpi problem techniczny lub dotyczący rozliczeń?
Jak sobie z nim poradzą?
Oceniając jakość wsparcia, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Czy są w stanie pomóc Ci w naprawie błędu na stronie?
- Czy naprawią błąd za Ciebie, czy każą Ci zrobić to samodzielnie?
- Jak szybko reagują na zgłaszane problemy?
Zaskakujące jest to, że setki firm hostingowych nie oferują dobrego wsparcia, nawet w droższych planach. Tanie opcje hostingu wypadają pod tym względem jeszcze gorzej.
Mogą być w stanie pomóc Ci w rozwiązaniu typowych problemów, ale możesz być zmuszony długo czekać w kolejce, a technicy mogą nie być dostatecznie wykwalifikowani, by rozwiązać wszystkie Twoje problemy.
Ponadto, nie otrzymasz wsparcia 24/7, co oznacza, że stracisz cenny czas, jeśli problem pojawi się na Twojej stronie WordPress.
Czas to pieniądz – to bardzo ważne. Wybór taniego hostingu może spowodować niepotrzebną stratę czasu.
Słaba dokumentacja
Każdy, bez względu na poziom doświadczenia, potrzebuje odpowiedniej dokumentacji, aby samodzielnie rozwiązywać problemy.
W przypadku tanich hostingów dokumentacja może okazać się nieprzydatna (lub nieaktualna). W najgorszym wypadku może nie być jej wcale.
Niewygodne opcje kopii zapasowych lub ich brak
W dzisiejszych czasach większość firm hostingowych oferuje funkcję tworzenia kopii zapasowych.
W przypadku tańszych opcji może nie być opcji tworzenia codziennych kopii, ani łatwego sposobu przywracania strony z kopii zapasowej.
Jeśli aktywnie pracujesz nad swoją stroną, regularnie wprowadzasz zmiany. Bez bieżących kopii zapasowych możesz nie być w stanie odzyskać ostatniej wersji witryny w przypadku awarii.
Dodatkowo, wtyczki WordPress do tworzenia kopii zapasowych mogą nie działać prawidłowo z tanimi hostingami. Technicznie możesz je zainstalować, ale Twój serwer może nie spełniać minimalnych wymagań dotyczących zasobów, co jest bardzo prawdopodobne przy tanim hostingu WordPress.
Niewystarczająca skalowalność
Załóżmy, że zainwestowałeś w najtańszy dostępny pakiet hostingowy. Czy możesz po prostu przejść na wyższy plan, aby dostosować się do rosnącego ruchu na stronie?
Powinno to rozwiązać Twoje problemy, prawda?
Niestety, większość tanich firm hostingowych nie jest skalowalna w kontekście przyszłych wymagań. Nawet jeśli jest taka możliwość, być może będziesz musiał przenieść stronę WordPress ręcznie, a firma hostingowa może nie być w stanie Ci w tym pomóc.
W takim przypadku powinieneś rozważyć hosting w chmurze lub zarządzany hosting WordPress, aby zabezpieczyć się na przyszłość.
Ukryte koszty
Dobre opcje hostingu są nieco droższe, ale często są oferowane z wieloma dodatkowymi funkcjami (jak darmowy certyfikat SSL, codzienne kopie zapasowe, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem), które sprawiają, że oferta staje się atrakcyjna.
Tanie hostingi mogą natomiast naliczać dodatkowe opłaty za podstawowe funkcje, które inni dostawcy oferują za darmo. W rezultacie możesz zapłacić więcej za pakiet hostingowy, który początkowo wydawał się „tani”.
Ponadto, ze względu na ograniczenia zasobów na serwerze, możesz być zmuszony do płacenia za dodatkowe wykorzystanie zasobów, co nie jest reklamowane podczas zakupu.
Problemy z bezpieczeństwem
Ze względu na rosnącą liczbę problemów z cyberbezpieczeństwem ochrona strony WordPress jest kluczowa.
Nawet jeśli uważasz, że Twoja strona nie jest atrakcyjnym celem, wciąż możesz stać się ofiarą cyberataku.
Poziom wymaganego zabezpieczenia zależy od rodzaju strony (e-commerce, blog, portfolio), jednak w przypadku tanich hostingów większość z nich nie oferuje minimalnych funkcji bezpieczeństwa.
Mogą reklamować funkcje bezpieczeństwa, ale nie powinieneś polegać na tym, co mówią, jeśli chcesz uchronić stronę przed atakami.
Niebezpiecznie zawodne
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe powody, musisz być przygotowany na to, że pewnego dnia możesz nie znaleźć swojej strony po przebudzeniu.
Tak, jest to możliwe, że hosting nie dba o Twoją stronę lub nie aktualizuje serwera.
Solidni dostawcy hostingu wykonują automatyczne kopie zapasowe, skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i regularną konserwację. Warto zainwestować w taką usługę, zamiast nie wiedzieć, co stało się z Twoją stroną.
Mądrze wybierz hosting dla swojej strony WordPress
Wybór najdroższego hostingu nie jest koniecznie najlepszym rozwiązaniem, ale wybór najtańszego w celu zaoszczędzenia również nie jest rozsądne.
Na początku możesz nie zauważyć żadnych problemów, ale jeśli hosting był bardzo tani, wkrótce możesz napotkać wiele trudności. Musisz więc przeanalizować swoje wymagania i sprawdzić, jak wypada Twój dostawca usług hostingowych, biorąc pod uwagę wszystkie kluczowe czynniki wymienione powyżej. Następnie dokonaj właściwego wyboru dla swojej strony WordPress.
Zbudowanie strony WordPress jest stosunkowo proste, ale wiąże się z procesem nauki, który nasila się wraz z rosnącymi wymaganiami. Cierpliwość to klucz, a jestem pewien, że teraz wiesz, co robić, gdy będziesz wybierać platformę hostingową dla swojej witryny WordPress. Jeśli chcesz mojej rekomendacji, zasugeruję niezawodne platformy, takie jak SiteGround, ScalaHosting dla blogów i stron startowych, oraz Kinsta dla stron biznesowych.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.