11 narzędzi do inżynierii oprogramowania, które należy znać jako programista

W tym artykule poznasz najlepsze narzędzia do inżynierii oprogramowania, których możesz używać jako programista. Jestem pewien, że odkryjesz nowe narzędzia, które możesz dodać do swojego arsenału.

Podczas gdy większość czasu nad projektem spędza się na czytaniu kodu własnego i innych, czas, który inwestujesz w pisanie kodu, musi być jak najbardziej produktywny. Wszyscy wiemy, że narzędzia nie czynią programisty, ale mogą pomóc w zwiększeniu wydajności podczas tworzenia oprogramowania.

Porozmawiamy o edytorach kodu, środowiskach IDE, pulpitach nawigacyjnych organizacji zadań i innych narzędziach ogólnego użytku, których możesz potrzebować teraz lub w jednym z przyszłych projektów. Oczywiście niektóre z poniższych programów są objęte kosztami subskrypcji, więc rozważ to przy wyborze zestawu narzędzi.

Przejdźmy do tych narzędzi!

IDE JetBrains

Jeśli spędziłeś trochę czasu w branży, prawdopodobnie słyszałeś o JetBrainsfirma stojąca za Kotlinem i jednymi z najczęściej używanych IDE na całym świecie.

Niezależnie od tego, czy kodujesz w Pythonie, czy jesteś dobry w projektowaniu stron internetowych za pomocą HTML, CSS i JavaScript, znajdziesz w pełni załadowane IDE dla siebie.

JetBrains IDE mają wszystkie funkcje potrzebne do zbudowania dowolnego rodzaju oprogramowania. Na przykład, PyCharm (moje ulubione) używane do programowania w Pythonie zawiera prawie wszystko, o co możesz poprosić. Debuger, inteligentna asysta Pythona, wsparcie dla webowych i naukowych frameworków, możliwość kodowania w innych technologiach, co tylko chcesz.

Oto krótki samouczek dotyczący podstaw PyCharm:

Możesz także zainstalować wtyczki, aby zwiększyć funkcjonalność dowolnego z ich IDE. Na przykład możesz dostosować styl swojego środowiska IDE, instalując Motyw Drakulilub jeśli kochasz skróty Vima, ale chcesz wszystkie funkcje JetBrains IDE, możesz uzyskać Wtyczka IdeaVim.

Na koniec, jeśli nie jesteś gotowy zapłacić za w pełni funkcjonalne IDE JetBrains, możesz zacząć od edukacyjnego IDE, takiego jak PyCharm Edu lub (dla rozwoju Javy i Kotlina).

GitHub

GitHub jest najczęściej używaną platformą do zarządzania repozytoriami Git. Jest to usługa freemium, która znacznie ułatwia współpracę, rozwój, automatyzację i wdrażanie w projektach oprogramowania dowolnego rodzaju.

Możesz również znać tę witrynę jako sieć społecznościową dla programistów. To nie jest tak dalekie od prawdy.

Większość profesjonalnych programistów ma konto GitHub, na którym wystawia swoje najlepsze projekty i wynalazki. Najlepsze jest to, że możesz wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, współpracując z ich repozytoriami za pośrednictwem żądań ściągnięcia lub otwierania problemów.

Jest prawie niemożliwe, aby zaistnieć w branży bez dobrej znajomości Git i GitHub. Kiedy zdasz sobie sprawę, że tworzenie oprogramowania wiąże się z pracą z wieloma ludźmi, staje się to znacznie bardziej oczywiste.

Istnieją na przykład inne usługi, takie jak GitHub, GitLab oraz Bitbucket. Oczywiście najbardziej popularny jest GitHub, ale te dwie wymienione są doskonałymi opcjami. Zwłaszcza GitLab, który jest projektem całkowicie open-source.

CMake

CMake to oprogramowanie typu open source niezależne od systemu, służące do automatyzacji budowania programów napisanych w językach C i Cxx (np. C++). Jest używany w szeroko znanych projektach, takich jak KDE i MySQL oraz przez firmy takie jak Netflix czy grupa HDF.

Używa skryptów o nazwie CMakeLists do generowania plików kompilacji dla określonego systemu operacyjnego. Jest dość łatwy w użyciu i generuje pliki kompilacji poza kodem źródłowym.

CMake ma obszerną dokumentację dla każdej dostępnej wersji, a także dużą społeczność.

Jest często używany wraz z popularnymi IDE, takimi jak JetBrains IDE: CLionVisual Studio, Xcode i Eclipse.

Vaadin

Jeśli jesteś programistą Java, który chce tworzyć nowoczesne aplikacje internetowe, pokochasz Vaadin.

Jest to platforma typu open source, która upraszcza proces tworzenia aplikacji internetowych w języku Java, udostępniając wszystkie potrzebne komponenty, struktury, narzędzia do współpracy i testowania. Ma nawet silnik współpracy, który pomaga zwiększyć produktywność i przejąć kontrolę nad poufnymi danymi.

Być może już wiesz, że w backendzie jest używana Java i powinieneś użyć innych technologii, takich jak React lub Angular. Może to być żmudny i na pewno duży proces.

Dzięki Vaadin nie musisz osobno budować backendu i frontendu, dzięki czemu przepływ pracy jest niezwykle efektywny.

Możesz zacząć za darmo, ponieważ jest to projekt o otwartym kodzie źródłowym i uaktualnić, jeśli potrzebujesz cechy komercyjne.

Jeśli chcesz zapoznać się z krótkim przewodnikiem, oto idealny film dla Ciebie:

IDE Eclipse

Zaćmienie jest jednym z najpopularniejszych środowisk IDE do programowania w języku Java. Jest bezpłatny, open source i dostępny w systemach Windows, macOS i Linux.

Chociaż jest najbardziej znany jako Java IDE, możesz również pobrać IDE Eclipse C/C++, Javascript i PHP.

Istnieje od 2001 roku, więc jest to projekt, na którym zawsze można polegać. Eclipse to także rozszerzalne środowisko IDE, co oznacza, że ​​możesz instalować wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność. Ma doskonałe wsparcie społeczności i oczywiście głębokie dokumentacja.

Bez wątpienia jedno z najbardziej kultowych IDE wszech czasów.

Lightrun

Lightrun to platforma do obserwacji, która pozwala zaoszczędzić setki godzin debugowania.

Integruje się bezpośrednio z przepływem pracy i łańcuchem narzędzi (IDE, APM, narzędzia do rejestrowania) i umożliwia bezpieczne dodawanie dzienników, metryk i śladów w czasie rzeczywistym.

Lightrun zapewnia 100% widoczność w kodzie, nawet jeśli masz ogromną aplikację monolitową lub wysoce rozproszoną.

Obsługuje wiele języków, w tym Python, Java, Node.js, Scala i Kotlin. Możesz zintegrować go ze swoim IDE za pomocą wtyczki Ligthrun IDE lub Lighrun CLI.

Najlepsze jest to, że jest darmowy dla społeczności i indywidualnych programistów. Koniecznie sprawdź ich plany Teraz.

Doker

Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważne jest uczenie się i używanie Doker dla dużych projektów.

Liczby mówią wszystko. Ponad 13 milionów programistów korzysta obecnie z tego narzędzia do inżynierii oprogramowania i powinieneś to zrobić.

Ale czym w takim razie jest Docker?

Docker to platforma do konteneryzacji typu open source, która pakuje aplikację i zależności w „kontener”.

Kontenery to lekkie pakiety wykonywalne, które zawierają wszystkie zależności wymagane do uruchomienia aplikacji.

To z myślą o tym, aby Twoja aplikacja działała w dowolnym środowisku, czy to na komputerze lokalnym, komputerze współpracownika, czy w środowisku produkcyjnym.

Mamy kompletny przewodnik po Dockerze dla początkujących, więc jeśli jesteś ciekawy, sprawdź to!

Ma edycja korporacyjnaale przez większość czasu będziesz korzystać z wersji Community Edition, znanej jako wersja „zrób to sam”.

Dlaczego nie rozpocząć instalacji platformy Docker od razu?

Jenkins

Jenkins to najbardziej elastyczny, wydajny i otwarty serwer automatyzacji. Służy do budowania i testowania projektów oprogramowania bez przechodzenia przez bolesną pracę ręczną.

Oferuje prosty sposób na skonfigurowanie środowiska CI/CD, z mnóstwem funkcji i dostosowywaniem.

Jest to całkowicie bezpłatne narzędzie do inżynierii oprogramowania zbudowane w języku Java, które można rozszerzyć za pomocą ponad 1500 wtyczek opracowanych przez społeczność.

Jenkins jest niesamowitym, ale szczerze mówiąc, złożonym narzędziem. Polecam zacząć od dokumentacja ponieważ jest to dobrze wyjaśniony zasób.

Kumpel

Jeśli nie chcesz tracić czasu na naukę obsługi Jenkinsa, Kumpel to idealne narzędzie dla Ciebie.

Z Buddy nie musisz być ekspertem w DevOps, aby szybko skonfigurować środowisko CI/CD. Łatwo integruje się z Twoim ulubionym Git i wdraża platformy.

Masz dostęp do obszernej, ale przyswajalnej dokumentacji wyjaśniającej, jak w kilka minut skonfigurować najpopularniejsze stosy technologiczne.

Załóż konto za darmo i poznaj swoje nowe ulubione narzędzie CI/CD.

Dekompilator

Dekompilator to proste narzędzie, które pozwala dekompilować pliki binarne do postaci, która wcześniej była kilkoma linijkami kodu.

Pobawmy się tym narzędziem.

Tutaj mam prosty plik „Hello World” w Javie:

class HelloWorld {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello, World!");
    }
}

Skompiluję ten plik do wersji programu w kodzie bajtowym.

javac hello.java

Teraz mam plik HelloWorld.class w moim bieżącym katalogu. Wrzucę go do Dekompilatora i zobaczę, co dostanę.

W ciągu kilku sekund otrzymałem kod z oryginalnego pliku.

Jira

Jira to potężne narzędzie do zarządzania pracą w projektach inżynierii oprogramowania.

Jest używany jako narzędzie do śledzenia problemów i zarządzania, ale jest szeroko stosowany w zwinnych zespołach.

Pozwala Twojemu zespołowi mieć unikalny przepływ pracy dla oprogramowania wysyłkowego. Jira doskonale integruje się z innymi produktami Atlassian, więc jeśli jesteś już użytkownikiem BitBucketa, warto rozważyć skorzystanie z tego narzędzia.

W przypadku zespołów mniejszych niż 10 osób możesz bezpłatnie korzystać z Jira.

Zawijanie

W tym artykule poznałeś niektóre z najczęściej używanych narzędzi inżynierii oprogramowania.

Pamiętaj, że narzędzia nie tworzą programisty, ale dodatkowa pomoc zawsze usprawni nasz przepływ pracy.

A jeśli czas i wydajność są Twoimi głównymi priorytetami, dlaczego nie przyjrzysz się tym narzędziom do automatyzacji przepływu pracy?

Kontynuuj kodowanie! 👨‍💻

x