14 najlepszych programów do produkcji muzyki dla profesjonalistów audio

Myślisz o zainwestowaniu w oprogramowanie do produkcji muzyki? Próbujesz dowiedzieć się, które oprogramowanie będzie dla Ciebie najlepsze?

Oprogramowanie do produkcji muzyki stanowi podstawę tworzenia muzyki. Od przygotowania wstępnego szkicu do 10-krotnego udoskonalenia, narzędzie do produkcji muzyki może zrobić wszystko.

W tym artykule porozmawiamy o tym, czym jest produkcja muzyczna i o najlepszych praktykach, których należy przestrzegać podczas tworzenia muzyki, o niektórych funkcjach, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oprogramowania, a na koniec wymienimy kilka przetestowanych programów, które możesz wypróbować.

Zacznijmy.

Co to jest produkcja muzyczna?

Od prostych dżingli po wysoce artystyczne piosenki, wszystko, co jest związane z tworzeniem muzyki, jest częścią produkcji muzycznej.

Można również powiedzieć, że produkcja muzyczna jako całość to proces rozwijania, tworzenia, udoskonalania i zarządzania nagraną muzyką. Jest to jeden z nielicznych zawodów, który łączy kreatywność i technikę. Producent muzyczny musi być muzycznym geniuszem, ale musi też być biegły technicznie. Czym jeszcze musi być lub robić producent muzyczny?

Nie ma ustalonych zasad dotyczących tego, co robi producent muzyczny. Z perspektywy czasu producent muzyczny żongluje wieloma rolami i zadaniami.

Oto krótkie spojrzenie na te role:

 • Wymyśl wizję muzyki i materiału
 • Pomóż artystom zrealizować wizję
 • Kształtowanie muzyki przez cały czas trwania produkcji
 • Nadzoruj produkcję i trenuj artystów w razie potrzeby
 • Planowanie i budżetowanie

To wszystkie podstawowe role producenta muzycznego. Jednak różne gatunki muzyczne mają swoje własne opisy stanowisk dla producentów muzycznych.

Na przykład gatunki hip-hopu i R&B wymagają od producenta muzycznego stworzenia rytmu piosenki lub rapu. Podobnie producenci muzyki EDM często są po prostu samymi artystami.

Po pierwsze, bycie artystą, który również sam produkuje, staje się w dzisiejszych czasach niezwykle powszechne.

Tak, nie tylko wielkie nazwiska, takie jak EMI, Sony Music Entertainment czy Universal Music Production produkują muzykę. Mali twórcy i artyści również biorą to zadanie na siebie.

Ta samoprodukująca się kultura stała się nowoczesną sceną dla większości wschodzących artystów. Większość z nich robi to tylko dlatego, że jest do tego zdolna.

Popkultura zaczęła również szanować pracę związaną z produkcją muzyki. Jeśli chcesz sam produkować muzykę, oto najlepszy przewodnik.

Najlepsze praktyki, których należy przestrzegać podczas tworzenia muzyki

Jak wspomniano wcześniej, producent muzyczny nie robi tylko jednej lub dwóch rzeczy i nazywa to koncertem. Tak więc te „najlepsze praktyki” są mniej lub bardziej ogólnymi rzeczami, które pomogą ci stać się lepszym producentem muzycznym.

#1. Zorganizuj swoje studio

Produkując muzykę, będziesz potrzebować ogromnej biblioteki zasobów. Będziesz potrzebował dźwięków takich jak werble, klaśnięcia, melodie, a nawet materiał źródłowy, taki jak fragmenty i pełne utwory.

Tak więc przejście przez to wszystko w celu znalezienia jednego idealnego kawałka może zająć dużo czasu i możesz stracić tę kreatywność. Bycie zorganizowanym daje czas na przemyślenie podstawowych pomysłów.

Aby zachować czystość konfiguracji, możesz tworzyć foldery i podfoldery dla wszystkich głównych kategorii zasobów i rozbijać je według typu.

Wreszcie, zorganizowanie studia obejmuje również uporządkowane miejsce pracy lub biuro, nawet zwykłe biurko.

#2. Stwórz odpowiedni harmonogram włączania i wyłączania pracy

Kreatywność jest płynna i większości przychodzi naturalnie. Ale nie daj się nabrać. Wchodzenie w nieregularny harmonogram zniechęci cię i odwróci twoją kreatywność.

Traktuj produkcję muzyczną tak, jak każdą inną pracę. Zdyscyplinowany harmonogram zapewni Ci wykonanie zadań.

Zachowaj również zdrowie i traktuj swoje ciało we właściwy sposób, dostarczając posiłki na czas, ćwicząc i wykonując inne czynności, które pomagają Twojemu ciału pozostać skupionym na tworzeniu najlepszej muzyki.

#3. Sieć z innymi utalentowanymi muzykami i producentami

Nie ma nic podobnego do nawiązywania kontaktów z ludźmi o podobnych poglądach. Możesz uczyć się od nich i ich doświadczeń i robić to samo dla nich.

Możesz poprosić ich o radę lub informację zwrotną na temat swojej pracy. Ich sugestie mogą dodać inne spojrzenie na twoją muzykę i inny kąt do zbadania.

#4. Trenuj swoje uszy do różnych stylów

Możesz zrozumieć popularne trendy i niejasny styl, słuchając innych gatunków i stylów.

Wytrenuj swoje uszy, aby rozpoznać, dlaczego piosenki, których słuchasz, są inne i co czyni je wyjątkowymi. Spróbuj nauczyć się rozpoznawać wysokość, harmonię i tempo.

#5. Zainwestuj wszystko, co możesz w oprogramowanie i sprzęt do produkcji muzyki

Jedną z najczęstszych wskazówek dotyczących produkcji muzyki, które widzisz w Internecie, jest uzyskanie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania do produkcji muzycznej.

Najlepiej zacząć od tego, z czym możesz pracować. Nie musi to być konfiguracja z najwyższej półki.

Jednak zdecydowanie powinieneś współpracować ze studiem premium, kiedy tylko możesz. Nie tylko Twoja muzyka będzie lepszej jakości, ale będziesz mógł z łatwością zarządzać wszystkimi swoimi potrzebami.

Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie do produkcji muzyki

Wybór odpowiedniego oprogramowania do produkcji muzyki jest kluczowy, ponieważ stanie się twoim najlepszym przyjacielem w twoich twórczych poszukiwaniach.

Właściwe oprogramowanie zrobi dla Ciebie niezliczoną ilość rzeczy, takich jak unikanie irytujących błędów lub próba zrozumienia różnych technicznych aspektów produkcji muzycznej.

Pomoże Ci również zarządzać czasem i zmaksymalizować produktywność. A gdy znajdziesz oprogramowanie, które odpowiada Twoim potrzebom, będziesz gotowy na całe życie.

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiednie oprogramowanie do produkcji muzyki, które odpowiada Twoim potrzebom:

 • Zrozum swoje cele, ustal priorytety swoich potrzeb i ustal konkretny przepływ pracy dla swojej produkcji muzycznej. Uzyskanie oprogramowania, które uzupełnia Twój przepływ pracy, wyeliminuje możliwość korzystania z dodatkowych wtyczek lub, co gorsza, braku potrzebnych funkcji.
 • Nie wybieraj oprogramowania z największą liczbą funkcji. Niepotrzebna ilość funkcji może Cię przytłoczyć. Niezależnie od tego będziesz używać tylko ułamka wszystkich tych funkcji.
 • Wybierz oprogramowanie, które najlepiej współpracuje z Twoim komputerem lub sprzętem. Niektóre programy do produkcji muzyki działają najlepiej na komputerze z systemem Windows, a inne na Macbooku. Więc wybierz swoją truciznę i twórz epicką muzykę.
 • Musisz także zrozumieć swoje ograniczenia budżetowe. Istnieje wiele darmowych aplikacji. Jednak oprogramowanie premium będzie miało długą drogę w Twojej produkcji muzycznej. Nie używaj również pirackich lub fałszywych kopii.

Teraz, gdy już wiesz, jak wybrać odpowiednie oprogramowanie, stworzyliśmy obszerną listę najlepszych programów do produkcji muzyki. Zobacz, który z nich odpowiada Twoim kryteriom idealnego produktu i idź do niego!

Mieszkanie Studio

Studio FL to płatna cyfrowa stacja robocza audio dla systemów Windows i Mac OS.

Łatwość użycia sprawiła, że ​​stał się wirusowy i jest obecnie jednym z najczęściej używanych programów do produkcji muzyki na świecie.

Funkcje FL Studio

 • Łatwo twórz muzykę, klikając nuty zamiast używać kontrolera MIDI
 • Doskonałe możliwości miksowania i masteringu dzięki świetnemu mikserowi, sekwencjom, VST i efektom
 • Uzyskaj dostęp do ogromnego wyboru płatnych i bezpłatnych wtyczek i instrumentów
 • Świetna biblioteka dźwięków i presetów do tworzenia kreatywnych melodii i piosenek
 • Ogromna społeczność internetowa z wieloma forami i samouczkami dotyczącymi oprogramowania

Fl Studio to świetna cyfrowa stacja robocza audio (DAW) z jednorazowym zakupem i dożywotnimi darmowymi aktualizacjami. Możesz również wypróbować nieograniczoną bezpłatną wersję próbną.

Narzędzia Avid Pro to branżowy standard produkcji muzycznej. Niektórzy z najbardziej wpływowych artystów i twórców używają Avid pro w swoich projektach.

Nawet ścieżki dźwiękowe z Hollywood są tworzone przy użyciu tego niesamowitego programu DAW.

Funkcje narzędzi Avid Pro

 • Szeroka gama interfejsów audio i systemów DSP, aby uzyskać dokładnie to, czego potrzebuje Twój przepływ pracy
 • Wszystko, czego potrzebujesz, od instrumentów, efektów, filtrów i wielu narzędzi audio z ponad 100 wtyczkami
 • Powszechnie uznawany za najlepszy DAW i obowiązkowy dla artystów i producentów muzycznych

Avid Pro Tools jest dostępny w 3 wersjach – Artist, Studio i Flex. Wszystkie te dostępne są w różnych przedziałach cenowych w zależności od Twoich wymagań.

Magix Music Maker

Magix Music Maker jest świetnym startowym programem DAW dla początkujących z wystarczającą ilością soku dla bardziej profesjonalnych użytkowników.

Każdy może zainstalować program do tworzenia muzyki i zacząć tworzyć muzykę.

Funkcje Magix Music Maker

 • Konfigurowalny, łatwy w użyciu interfejs i przyjazna dla początkujących produkcja muzyki
 • Przydatne i intuicyjne narzędzia z AI do tworzenia piosenek do tworzenia muzyki
 • Uzyskaj dostęp do ponad 500 pul dźwięków, w tym ponad 260 000 próbek
 • Twórz własne bity i korzystaj z wysokiej klasy mikserów i efektów

Magix Music Maker jest dostępny w darmowej wersji, która oferuje świetne funkcje dla nowych producentów. Możesz także zdecydować się na edycję plus, premium lub beatbox, aby uzyskać więcej funkcji i uzyskać dostęp do większej biblioteki zasobów.

Ableton na żywo

Ableton na żywo to bardzo wszechstronny i użyteczny DAW zarówno dla artystów, jak i producentów.

Jest szczególnie znany jako wybór dla artystów EDM i hip-hopu, ponieważ świetnie nadaje się do przycinania sampli, podkręcania i manipulowania pętlami.

Funkcje Ableton Live

 • Świetna, wstępnie zmapowana integracja sprzętu z Ableton Push i kilkoma innymi partnerami Ableton, zapewniająca płynne i bezproblemowe wrażenia praktyczne
 • Kontroler obsługujący MPE do kontrolowania wielu parametrów różnych nut w celu uzyskania lepszych występów instrumentalnych
 • Niezwykle łatwy do dostosowania i dostosowania DAW do swoich potrzeb
 • Kompilowanie i edytowanie połączonych ścieżek, które dzielą wykonanie MIDI na pojedyncze ujęcia, aby wypróbować różne kombinacje

Live 11 by Ableton to świetne oprogramowanie do produkcji muzyki używane przez wielu producentów w branży. Możesz także wypróbować Ableton przez 90 dni za darmo, zanim kupisz wersję Live 11, studyjną lub pakietową.

Śmiałość

Śmiałość to darmowe oprogramowanie do produkcji muzyki o otwartym kodzie źródłowym, które jest bardziej edytorem audio niż pełnoprawnym programem DAW.

Audacity może być świetnym oprogramowaniem i każdym innym DAW, którego używasz, ponieważ ma funkcje edycji, których brakuje innym programom.

Cechy Audacity

 • Zaawansowana dostępność, w której możesz w pełni manipulować ścieżkami i zaznaczeniami
 • Wielościeżkowe nagrywanie na żywo bezpośrednio z mikrofonu, miksera lub innych mediów.
 • Łatwo edytuj utwory za pomocą funkcji takich jak usuwanie szumów, zmiana tonacji, dodawanie lub generowanie dźwięków.

Audacity to świetne oprogramowanie do edycji muzyki, które jest całkowicie bezpłatne. Jest również przyjazny dla początkujących, ponieważ społeczność producentów pomaga sobie nawzajem.

Apple Logic Pro

Apple Logic Pro to jeden z najdoskonalszych programów DAW, który ma prawie wszystko, czego potrzebujesz od oprogramowania do produkcji muzyki.

Ten program DAW nowej generacji firmy Apple to doskonałe narzędzie dla Ciebie, jeśli chcesz, aby wszystkie zadania były wykonywane na jednej stacji roboczej bez polegania na wielu aplikacjach.

Funkcje Apple Logic Pro

 • Niesamowity, wszechstronny DAW do kompletnego projektu od początku do końca
 • Ogromna biblioteka ponad 7000 dźwięków, pętli, instrumentów, efektów itp.
 • Świetny nowy planer obiektów 3D, który zapewnia precyzyjne pozycjonowanie dźwięku wokół słuchacza
 • Łatwe nagrywanie, edycja i manipulacja MIDI
 • Twórz płynne kompozycje, klikając i przeciągając, aby wybrać żądane sekcje

Uwaga: Apple Logic Pro jest dostępny tylko dla komputerów Mac i możesz go kupić jednorazowo lub skorzystać z 90-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

PreSonus Studio One

PreSonus Studio One to dobry startowy DAW z dużą funkcjonalnością, aby zaspokoić Twoje potrzeby w zakresie produkcji muzycznej.

Jest mniejszy niż inne oprogramowanie do produkcji muzyki, a także ma stosunkowo mniej funkcji. Jednak to też nie jest garść.

Funkcje PreSonus Studio One

 • Łatwa stacja robocza ze stylem przeciągania i upuszczania przepływu pracy na całej tablicy
 • Nieograniczone pliki audio i ścieżki MIDI z dobrymi możliwościami edycji
 • Jedna z lepszych opcji freemium na rynku DAW
 • Oferuje zarówno elementy elektroniczne, jak i klasyczne funkcje notacji

Mimo że PreSonus Studio One ma ograniczone funkcje, nadal jest używany przez profesjonalistów z branży. Możesz rozpocząć pracę nad tym programem DAW z kilkoma płatnymi wtyczkami, aby usprawnić produkcję muzyczną.

Żniwiarz

Żniwiarz to wysoce zaawansowane oprogramowanie do produkcji muzyki z wieloma opcjami dostosowywania przepływu pracy.

Ma stromą krzywą uczenia się, ale kiedy już skończysz, przekonasz się, że Reaper jest jednym z najlepszych DAW-ów na rynku.

Cechy Żniwiarza

 • Wysoce konfigurowalny DAW, w którym możesz dostosowywać rzeczy tak, jak lubisz i tworzyć unikalną i osobistą stację roboczą
 • Niezwykle przyjazny komputerom PC i wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej niż wielu innych konkurentów.
 • Najlepsze oprogramowanie do produkcji muzyki w swojej kategorii budżetowej

Reaper nie jest najlepszą opcją dla wszystkich producentów. Zwłaszcza jeśli jesteś początkującym, powinieneś poszukać łatwiejszych DAW, aby zacząć. Sugerujemy używanie programu Reaper do zaawansowanej produkcji muzycznej.

Steinberg Cubase Pro

Kubas to DAW stworzony przez Steinberga, który stworzył również VST (technologia wirtualnego studia).

Tak więc jedną z najlepszych części korzystania z Cubase jest możliwość korzystania z VST innych firm z doskonałą stabilnością oprogramowania.

Cechy Cubase Pro

 • Dostęp do wspaniałych VST i wbudowanych efektów w DAW
 • Wiele zaawansowanych funkcji edycyjnych, które można wykorzystać do wielu projektów
 • Wszystkie standardowe funkcje, takie jak komponowanie, obsługa ARA, doskonały silnik audio, Audio Warp itp.
 • Jedne z najlepszych możliwości MIDI na rynku

Cubase jest dostępny dla komputerów Mac i Windows w 3 wersjach: Elements, Artists i Pro. Wszystkie wersje zapewniają dobre wrażenia za kwotę, którą płacisz.

Bitwig Studio

Bitwig Studio to oprogramowanie do produkcji muzyki, które łączy tradycyjny sekwencjonowanie aranżacji z nowoczesnymi, zorientowanymi na wydajność procesami uruchamiania klipów.

Funkcje Bitwig Studio

 • Świetny system modulacji z ponad 150 modulatorami, które pozwalają na używanie makr, wyrażeń nut, LFO i kopert
 • Dobra integracja sprzętowa do obsługi MIDI, synchronizacji nut i kompensacji opóźnień
 • Wystarczająca ilość instrumentów i efektów do nagrywania i komponowania ścieżek dźwiękowych

Bitwig Studio jest również dostępne w systemie Linux oprócz Windows i Mac, co jest stosunkowo rzadkim widokiem. Możesz uzyskać 16-ścieżkową wersję studia Bitwig lub pełną wersję z 30-dniowym bezpłatnym okresem próbnym.

MOTU Digital Performer 11

MOTU Digital Performer 11 to klasyczny, najwyżej oceniany DAW, który nie jest już tak popularny jak kiedyś.

Jednak popularność, jaką otrzymał, była całkowicie uzasadniona, ponieważ Digital Performer 11 to niesamowite i potężne oprogramowanie do produkcji muzyki.

Cechy MOTU Digital Performer 11

 • Wysoce konfigurowalny i skalowalny interfejs do tworzenia unikalnej stacji roboczej, która ma również kilka motywów
 • Graj, nagrywaj, edytuj, miksuj i przetwarzaj instrumenty MIDI, audio i wirtualne
 • Skonsolidowane okno usprawnia przestrzeń roboczą, dzięki czemu można uzyskać dostęp do funkcji, takich jak edytor sekwencji, mikser i edytor przebiegów
 • Nieograniczone utwory i sekwencje z dowolną liczbą ujęć

MOTU obecnie ciężko pracuje, aby Digital Performer 11 powrócił do czasów świetności, dodając częste aktualizacje i robiąc wszystko, aby zapewnić wspaniałe oprogramowanie do produkcji muzyki. Możesz go kupić jednorazowo z bezpłatnymi aktualizacjami.

Mixcraft 9 od Acoustica

Mixcraft 9 od Acoustica to dobrze oceniany DAW, który jest głównie znany jako „wystarczająco dobry”, a nie najlepsze oprogramowanie do produkcji muzyki.

Jest to również oprogramowanie zorientowane na muzyków, bardziej skupiające się na potrzebach artysty.

Cechy Mixcrafta 9

 • Nagrywaj nieograniczoną liczbę ścieżek dźwiękowych i wirtualnych instrumentów
 • Ogromna biblioteka ponad 7500+ pętli i próbek
 • Zintegrowany silnik Melodyne do konwersji dowolnego monofonicznego klipu audio na MIDI za pomocą jednego kliknięcia
 • Ulepszony mikser z dużą ilością wbudowanych efektów i pętli
 • Możliwości edycji wideo, aby uzyskać ostateczną ścieżkę dźwiękową w jednym miejscu

Firma Acoustica wykonała świetną robotę, tworząc oprogramowanie do produkcji muzyki, które umożliwia edycję filmów w celu uzyskania pełnego doświadczenia w tworzeniu piosenek. Możesz rozpocząć korzystanie z Mixcraft 9, korzystając z 2-tygodniowej bezpłatnej wersji próbnej lub kupując studio Mixcraft 9 Pro/Recording.

Waveform Pro 12 firmy Tracktion 7

Waveform Pro 12 oferuje szereg wydajnych, wzmacniających narzędzi do samplowania, komponowania, nagrywania, edycji, miksowania i masteringu utworów.

Brakuje kilku zbędnych funkcji, które zmniejszają wzdęcia i maksymalizują wydajność produkcji.

Cechy Waveform Pro 12

 • Twórz i konwertuj nieograniczoną liczbę ścieżek audio i MIDI
 • Synchronizuj swoje ścieżki dźwiękowe i muzykę z wideo
 • Niestandardowe układy, aby zmienić rozmieszczenie sekcji zgodnie z własnymi upodobaniami i preferencjami
 • Rozległa kontrola nad MIDI dzięki pięciu nowym narzędziom MIDI: Arpeggiator, Note repeat, Chord towarzyszący, MIDI Monitor i MIDI Filter

Waveform Pro 12 nie jest jedynym programem DAW oferowanym przez Tracktion. Możesz także bezpłatnie skorzystać z Tracktion 7 lub Waveform, które oferują znacznie mniej funkcji, ale są całkowicie bezpłatne. Ale jeśli chcesz pro 12, możesz go zdobyć sam lub w różnych pakietach.

Zawijanie

Doskonałe oprogramowanie do produkcji muzyki jest kluczem do tworzenia wysokiej jakości muzyki. Jeśli nie wybierzesz właściwego, możesz z czasem mieć trudności z poprawą jakości produkcji muzycznej.

Wszystkie wymienione powyżej narzędzia są przetestowane i są najlepsze na rynku.

Wymień swoje typy, wypróbuj je i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba, ponieważ jeśli chodzi o muzykę, po prostu płyń z prądem!

Możesz również zajrzeć do zasobów, aby uzyskać bezpłatną muzykę w tle.

x