5 najlepszych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych serwerów dla systemu Linux

Udostępnij teraz w social media:

Mówiłem wcześniej o kilku przydatnych aplikacjach do tworzenia kopii zapasowych dla pulpitu Linux w newsblog.pl,. Jednak nie każdy, kto używa Linuksa, używa go jako komputera osobistego, więc pomyślałem, że stworzę inną listę, która obejmuje najlepsze narzędzia do tworzenia kopii zapasowych serwerów dla serwerów Linux. Oto pięć narzędzi, które możesz wypróbować.

1. Amanda

Amanda to „najpopularniejsze na świecie oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania oprogramowania typu open source”, przynajmniej według autora. W rzeczywistości jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych w systemie Linux, a także w systemie Windows i jest przeznaczone przede wszystkim dla administratorów systemu, ponieważ „upraszcza” cały system tworzenia kopii zapasowych.

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Amanda to doskonały wybór, biorąc pod uwagę fakt, że może znacznie zmniejszyć problemy związane z zarządzaniem wieloma serwerami Linux i złożonymi operacjami administrowania systemem.

Godne uwagi funkcje

Amanda może tworzyć kopie zapasowe danych na wiele różnych sposobów, w tym „przechowywanie”, tworzenie kopii zapasowych na taśmie, NAS, SAN, iSCSI, a nawet w chmurze.
System kopii zapasowych Amanda obsługuje kompresję i szyfrowanie.
Obsługuje scentralizowane pełne i przyrostowe kopie zapasowe.
Amanda ma rozbudowany harmonogram tworzenia kopii zapasowych, idealny dla tych, którzy chcą zautomatyzować.

Pobierz – Amanda

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Amanda ma wiele wersji, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Jeśli nie planujesz używać go w miejscu pracy, istnieje możliwość bezpłatnego pobrania wersji Personal. Alternatywnie, pobierz wersję płatną tutaj.

2. Bakula

Bakula to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych typu open source, przeznaczone dla przedsiębiorstw, które umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie bezpiecznych kopii zapasowych danych. Jest to bardzo zaawansowane narzędzie i wiele osób uwielbia je ze względu na łatwość obsługi, a także wiele przydatnych funkcji.

  Uzyskaj 500% większą prędkość pobierania w systemie Linux dzięki Xtreme Download Manager

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Bakula jest używane głównie graficznie, chociaż oferuje również gwiezdny interfejs konsoli, który jest idealny, jeśli przez większość czasu mieszkasz w terminalu Linux.

Godne uwagi funkcje

Bakula umożliwia użytkownikom szyfrowanie kopii zapasowych danych ze względów bezpieczeństwa. Ponadto obsługuje haszowanie MD5, co ułatwia weryfikację integralności danych.
Bakula wykonuje kompresję danych po stronie klienta, co pomaga zmniejszyć wykorzystanie przepustowości sieci.
Bakula ma wieloplatformową aplikację kliencką, która pozwala na synchronizację kopii zapasowych z praktycznie każdym systemem operacyjnym.

Pobierz – Bakula

Bakula jest wieloplatformowa i działa na Linuksie, Macu, Windowsie, a nawet w mniej znanych systemach operacyjnych, takich jak FreeBSD i OpenBSD.

Chcesz zdobyć narzędzie Bakula? Nie będziesz w stanie otworzyć terminala i wpisać „sudo apt-get install” ani nic takiego. Zamiast tego musisz odwiedzić stronę pobierania w oficjalna strona internetowa.

3. Clonezilla

Clonezilla jest przede wszystkim przeznaczona do tworzenia kopii zapasowych stacji roboczych z systemem Linux i komputerów osobistych, jednak jest to dość potężne, łatwe w użyciu narzędzie, dzięki czemu jest idealne również dla serwera Linux.

Podobnie jak wiele aplikacji na tej liście, Clonezilla może tworzyć i przywracać kopie zapasowe na wiele sposobów. Najbardziej niezawodne funkcje to niesamowicie wygodny interfejs użytkownika i proste menu, a także możliwość tworzenia obrazów, tworzenia kopii zapasowych i szyfrowania (jeśli wybierzesz) całego dysku twardego przez sieć, a nawet Internet za pośrednictwem protokołu SSH.

Chociaż z pewnością nigdy nie będzie to pierwszy wybór administratorów systemu Linux, nadal warto spróbować, jeśli chcesz wykonać kopię zapasową i nie chcesz się przejmować.

Godne uwagi funkcje

Clonezilla działa zarówno na komputerach z systemem BIOS, jak i UEFI.
Twoje kopie zapasowe można dostosować, a nawet oferuje szyfrowanie (AES-256).
Może tworzyć kopie zapasowe przez Internet, przez SSH lub inne typy połączeń.
Wiele opcji tworzenia kopii zapasowych, w tym zapisywanie całego dysku, tworzenie kopii zapasowych partycji i przywracanie.

  Jak działa HTTPS, aby zapewnić nam bezpieczeństwo? (Wyjaśnienie HTTP vs HTTPS)

Pobierz – Clonezilla

Clonezilla można pobrać na sporo systemów operacyjnych Linux. Jednak zdecydowanie zalecamy, aby nie instalować go w ten sposób, ponieważ rozruchowy obraz ISO jest preferowanym sposobem korzystania z tej aplikacji.

Chcesz użyć Clonezilla? Idź do ich oficjalna strona internetowa. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa aplikacja, zapoznaj się z naszym szczegółowym postem!

4. Rsnapshot

Rsnapshot to narzędzie do tworzenia migawek systemu plików, które jest oparte na niesławnej aplikacji Rsync. Dzięki niemu użytkownicy mogą tworzyć przyrostowe kopie zapasowe komputerów stacjonarnych lub serwerów z systemem Linux lokalnie lub zdalnie przez sieć za pośrednictwem protokołu SSH.

Najbardziej przekonującym argumentem za Rsnapshot jest to, że jest wydajny i oszczędza dużo miejsca. W rzeczywistości przy każdej migawce oprogramowanie nie tworzy ponownie kopii zapasowej danych. Zamiast tego bardzo ciężko pracuje się przy użyciu „twardych linków”, co jest znacznie wydajniejsze i oszczędza miejsce.

Godne uwagi funkcje

Rsnapshot tworzy przyrostową kopię zapasową zamiast wielokrotnego tworzenia kopii zapasowych plików i danych. Ten styl tworzenia kopii zapasowych pozwala użytkownikom zaoszczędzić miejsce na dysku twardym i tworzyć wydajniejsze kopie zapasowe.
Rsnapshot może tworzyć kopie zapasowe za pośrednictwem sieci lokalnych lub Internetu dzięki funkcji SSH.
Ponieważ Rsnapshot jest narzędziem wiersza poleceń, można go łatwo zautomatyzować za pomocą Cron w celu szybkiego, przyrostowego tworzenia kopii zapasowych.

Pobierz – Rsnapshot

Chcesz użyć Rsnapshot? Masz szczęście, obsługują większość nowoczesnych dystrybucji Linuksa, a pakiety do pobrania można znaleźć w oficjalna strona internetowa. Jeszcze lepiej, nawet jeśli twoja dystrybucja nie ma wsparcia, rozszerzenie kod źródłowy jest dobrze udokumentowany i łatwy w kompilacji!

5. Mondo Rescue

Mondo Recovery to nie tylko „narzędzie do tworzenia kopii zapasowych”; jest to kompletna aplikacja do odzyskiwania po awarii, której można używać w przypadku awarii danych, umożliwiając użytkownikom ratowanie plików i folderów na różne sposoby.

  Bezpłatna alternatywa LogMeIn do udostępniania ekranu i zdalnego dostępu

Powiedzmy sobie jasno: Mondo Rescue nie jest skoncentrowane na serwerze, chociaż szczerze mówiąc, większość narzędzi do tworzenia kopii zapasowych (przynajmniej dobrych) koncentruje się tylko na serwerze. Mimo to Mondo jest idealny dla serwera Linux, ponieważ obsługuje prawie każdy obecny system operacyjny Linux i może tworzyć kopie zapasowe na taśmie, w sieci, na nośnikach optycznych i wszystkim innym!

Godne uwagi funkcje

Wsparcie dla tworzenia kopii zapasowych i przywracania systemów plików RAID. Może również migrować urządzenia inne niż RAID do RAID.
Restrukturyzuj, zmniejszaj i zmieniaj rozmiar partycji systemu plików.

Pobierz – Mondo Rescue

O ile nam wiadomo, narzędzie Mondo Rescue nie jest standardem w wielu repozytoriach oprogramowania systemu operacyjnego Linux. Mimo to programiści wykonują całkiem niezłą robotę, wspierając prawie wszystkich.

Aby zdobyć aplikację Mondo Rescue, przejdź do strony internetowej i przewiń stronę główną w dół. Tam powinieneś zobaczyć różne linki do pobrania dla różnych krajów.

Wniosek

Tworzenie kopii zapasowych serwera Linux jest żmudną i ciężką pracą, zwłaszcza jeśli masz dużo danych. Mimo to kłopoty są tego warte, a na dłuższą metę zaoszczędzi ci to wielu bólów głowy. Jeśli potrzebujesz dobrej aplikacji do tworzenia kopii zapasowych dla swojego serwera, sprawdź jedną z aplikacji na tej liście.

Czy masz ulubione narzędzie do tworzenia kopii zapasowych serwera Linux, o którym nie wspomniano? Dźwięk w sekcji komentarzy poniżej!

x