5 najlepszych rozwijanych aplikacji terminalowych dla systemu Linux

Rozwijane aplikacje terminali są bardzo modne w społeczności Linuksa, ponieważ pozwalają użytkownikowi dotknąć klawisza i szybko wprowadzić dowolne polecenie w jednej chwili. Jeśli wpadłeś na pomysł terminalu w stylu rozwijanej listy, ale nie wiesz, czego użyć, mamy dla Ciebie listę! Oto pięć najlepszych rozwijanych aplikacji terminali dla systemu Linux!

Uwaga: każdy z programów z tej listy jest łatwy do zainstalowania i jest dostępny w większości nowoczesnych źródeł oprogramowania dystrybucji Linuksa.

1. Guake

Guake to rozwijany terminal dla środowisk graficznych Gnome w systemie Linux. Styl czerpie inspirację z rozwijanych interfejsów konsoli w grach wideo, takich jak Quake i Unreal Tournament.

Spośród wszystkich rozwijanych aplikacji terminali w systemie Linux, Guake wyróżnia się tym, że jest przyjazny dla użytkownika, wysoce konfigurowalny i responsywny.

Istotne cechy:

Guake obsługuje wiele monitorów, a użytkownik może wywołać okno terminala na dowolnym ekranie.
Interfejs GUI umożliwia użytkownikom otwieranie wielu kart, co jest idealne dla osób, które chcą pracować nad wieloma rzeczami naraz.
Guake obsługuje ponad 130 różnych schematów kolorów i układów tekstu, na które użytkownicy mogą łatwo przełączać się w locie.
Guake ma funkcję, która umożliwia uruchamianie terminala podczas uruchamiania, dzięki czemu terminal jest zawsze w zasięgu.
Można go skonfigurować tak, aby uruchamiał niestandardową powłokę zamiast domyślnej powłoki systemu podczas uruchamiania.
Guake ma funkcję „szybkiego otwierania”, a po włączeniu umożliwia użytkownikom szybkie otwieranie plików z terminala do aplikacji zewnętrznych.
Wsparcie dla niestandardowych skórek.
Emulator terminala Guake może uruchamiać linki URL i wchodzić z nimi w interakcję oraz uruchamia je w zewnętrznej przeglądarce internetowej dzięki kombinacji klawiszy Ctrl + kliknięcie myszą.
Funkcja „zapisz zawartość terminala” do pliku jest bardzo przydatna, a dzięki niej użytkownicy mogą szybko zapisać dowolną akcję wiersza poleceń do pliku w celu późniejszego przeglądania.

2. Yakuake

Yakuake to kolejny emulator terminala w stylu gier, który naśladuje interfejs konsoli ze starych gier wideo. Jest open source i działa najlepiej w środowisku graficznym KDE Plasma.

Podczas gdy rozwijane aplikacje terminali w stylu Quake nie są nowością w Linuksie, Yakuake udaje się zachować świeżość, dodając dziesiątki funkcji, takich jak powiadomienia wiersza poleceń, niestandardowe motywy i wiele więcej!

Istotne cechy:

Yakuake jest wysoce konfigurowalny. Użytkownicy mogą zmienić wszystko, od sposobu wyświetlania okien terminala, po szybkość animacji, a nawet skróty klawiaturowe.
Posiada interfejs z zakładkami, który bardzo ułatwia jednoczesne prowadzenie wielu operacji terminalowych.
Użytkownicy mogą wyświetlać wiele okien terminala na tym samym ekranie dzięki funkcji „podzielonego ekranu” Yakuake.
W przeciwieństwie do wielu emulatorów terminali Linux, Yakuake nie ma ograniczeń dotyczących przewijania wstecznego. Możliwe jest przewijanie wstecz i przeglądanie wcześniej wprowadzonych poleceń w nieskończoność.
Oprogramowanie ma niestandardowe skórki i jest wstępnie załadowane z wieloma. Bardzo dobrze integruje się również z całym środowiskiem graficznym KDE Plasma.
Yakuake używa terminala Konsole KDE do emulacji terminala na pulpicie Linux. Dzięki temu jest w stanie zaoferować kilka doskonałych funkcji Konsoli, takich jak „otwieranie w menedżerze plików” dla poszczególnych katalogów i zakładki lokalizacji.

3. Qterminal

Qterminal to oficjalny emulator terminala dla środowiska graficznego LXQt. Program ma wiele trybów wyświetlania, takich jak „podzielony ekran” i „lista rozwijana”. Jest rozwidleniem QTermWidget i jest wolnym oprogramowaniem typu open source.

Mimo że Qterminal koncentruje się głównie na LXQt, pozostaje niezależny od systemu operacyjnego, a użytkownicy mogą instalować i używać oprogramowania w dowolnym środowisku graficznym w systemie Linux.

Istotne cechy:

Qterminal ma wiele trybów widoku, z których użytkownicy mogą korzystać w celu dostosowania ich do swoich potrzeb, zamiast ograniczać się tylko do stylu „rozwijanego”.
Istnieje możliwość zmiany dokładnego rozmiaru i wymiarów rozwijanego terminala.
Funkcja „zakładek” Qterminal jest przydatna, a dzięki niej użytkownicy mogą tworzyć skróty do często odwiedzanych miejsc na swoim komputerze.
Całkowicie niezależny od środowiska graficznego, dla którego jest przeznaczony, więc użytkownicy innych komputerów stacjonarnych mogą go wypróbować bez konieczności instalowania wszystkich bibliotek LXQt w systemie.
Qterminal używa QTermWidget do obsługi wiersza poleceń. Korzystanie z tego widżetu umożliwia programowi oferowanie wyrafinowanych funkcji dostosowywania, takich jak selektor czcionek i modyfikator schematu kolorów konsoli.

4. Tilda

Plik Tilda terminal to rozwijany terminal, który podąża za wyglądem interfejsów konsoli, które ma wiele strzelanek pierwszoosobowych. Jest bardzo podobny do Guake i Yakuake.

Istotne cechy:

Można ustawić tak, aby uruchamiało niestandardowe polecenie zamiast domyślnej powłoki systemu.
Funkcja wyszukiwania Tilda ułatwia znajdowanie wcześniej wprowadzonych poleceń.
Podobnie jak wiele innych terminali rozwijanych, Tilda ma interfejs z zakładkami.
Funkcja „wiersza poleceń” daje użytkownikom możliwość interakcji z rdzeniem programu terminala Tilda i uruchamiania go z włączonymi określonymi opcjami.
Tytuł okna Tildy jest zmienny dzięki funkcji „Tytuł”.
Tilda ma doskonałe wsparcie dla wielu monitorów i można skonfigurować, na którym monitorze pojawia się terminal, zamiast być zmuszonym do pozostania na ekranie głównym.

5. Rozwijane rozszerzenie terminala dla powłoki Gnome

Drop Down Terminal to rozszerzenie emulatora terminala, które użytkownicy mogą zainstalować w środowisku graficznym Gnome Shell. Pomimo tego, że jest tylko rozszerzeniem, zawiera przydatne funkcje, takie jak niestandardowe ustawienia paska przewijania, schematy kolorów, a nawet możliwość uruchomienia niestandardowego polecenia podczas uruchamiania.

Istotne cechy:

Bardzo konfigurowalny, mimo że jest tylko rozszerzeniem Gnome. Rozwijany terminal umożliwia dostosowanie poziomu przezroczystości, animacji, widoczności paska przewijania, rozmiaru rozwijanego okna konsoli i przycisku skrótu.
Drop Down Terminal może uruchamiać niestandardowe argumenty wiersza poleceń, zamiast domyślnej powłoki użytkownika, dzięki funkcji „Polecenie”.

Wniosek

Rozwijane aplikacje terminali są uwalniane. Instalując jeden, nigdy więcej nie będziesz musiał siedzieć i czekać, aż aplikacja terminalowa się otworzy, zanim wprowadzisz to krytyczne polecenie systemowe. Zamiast tego będziesz mógł uzyskać dostęp do wiersza poleceń Linuksa za naciśnięciem jednego przycisku!

Jeśli zastanawiałeś się nad zamianą na terminal rozwijany, ta lista jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia!

x