6 zastosowań domowego serwera Linux

Serwer domowy pozwala scentralizować typowe zadania na dedykowanym sprzęcie. Ale jakie rzeczy możesz osiągnąć i jakie korzyści przyniesie ta konfiguracja?

1. Zmień przeznaczenie starych komputerów

Jeśli masz stary komputer, który zbiera kurz, możesz go dobrze wykorzystać jako serwer, instalując Linuksa.

Chociaż na rynku używanym można tanio kupić sprzęt klasy korporacyjnej, wymagania dotyczące zasilania i chłodzenia są niepraktyczne w przypadku zastosowań domowych.

Ale nie potrzebujesz wymyślnych maszyn do montażu w stojaku, aby skonfigurować serwer Linux. Ponieważ Linux jest lekki, starsze komputery poradzą sobie dobrze. Ponieważ wiele serwerów będzie działać bez graficznego interfejsu użytkownika, dzięki temu będą one po prostu potężniejsze w obsłudze Twoich danych.

2. Efektywnie udostępniaj pliki

Jeśli masz w domu kilka urządzeń, prawdopodobnie masz na nich rozproszone ważne pliki. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby wszystkie Twoje pliki znajdowały się w jednym dogodnym miejscu?

Serwer domowy może pomóc w zarządzaniu plikami. Możesz zainstalować rozwiązanie pamięci masowej podłączone do sieci lub nawet chmurę osobistą własna chmura na serwerze. Następnie będziesz mieć dostęp do wszystkich swoich plików z dowolnego urządzenia w sieci.

Takie rozwiązanie pozwoli zachować ważne wspomnienia, takie jak rodzinne zdjęcia i filmy. Jeśli pójdziesz tą drogą, powinieneś mieć schemat tworzenia kopii zapasowych, ale nie musi to być skomplikowane. Możesz także rozważyć utworzenie kopii zapasowej poza siedzibą firmy, na przykład usługę tworzenia kopii zapasowych w chmurze, na wypadek, gdyby w Twoim domu wydarzyło się najgorsze.

A skoro mowa o multimediach domowych, domowy serwer multimediów oparty na systemie Linux to świetny sposób na udostępnienie wszystkich ulubionych treści wideo w sieci.

Z rozwiązaniem takim jak Pleksmożesz zgrywać i przechowywać swoje ulubione płyty DVD i osobiste filmy na serwerze domowym, aby oglądać je w dowolnym momencie, a także przesyłać strumieniowo ulubione filmy i programy telewizyjne na żywo na Roku lub Apple TV.

4. Blokuj paskudy w swojej sieci domowej

Serwer domowy z systemem Linux może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa Twojej sieci. Jądro Linuksa zawiera możliwość filtrowania pakietów. Możesz także zainstalować narzędzia takie jak ufw i Shorewall dla zapór sieciowych wykraczających poza to, co standardowo dostarcza router Wi-Fi.

Jeśli chcesz blokować reklamy, możesz to skonfigurować Dziura Pi. Wbrew nazwie nie musisz używać Raspberry Pi. Będzie działać na dowolnym wolnym komputerze i blokować reklamy, nawet w witrynach takich jak YouTube, które starają się Ci to uniemożliwić.

Może to również mieć skutek uboczny w postaci zablokowania głównej trasy szkodliwego oprogramowania w sieci. Twój serwer domowy może chronić wszystkie Twoje maszyny i nie na wszystkich musi być zainstalowany Linux, aby skorzystać z tej ochrony.

Zaletą serwera domowego jest to, że wystarczy skonfigurować zabezpieczenia tylko na jednym komputerze.

5. Zachowaj kontrolę nad swoimi danymi

Jednym z głównych powodów skonfigurowania domowego serwera z systemem Linux jest utrzymanie kontroli nad danymi. Czy chcesz, aby Twoje nagrania, zdjęcia rodzinne i filmy znajdowały się gdzieś w jakimś centrum danych, gdzie osoba trzecia ostatecznie będzie miała nad nimi kontrolę?

Dzięki serwerowi domowemu Twoje dane pozostają tam, gdzie ich miejsce: w domu. Poważni zwolennicy Linuksa uwielbiają wychwalać, jak społeczność ceni prywatność użytkowników, a oto jeden przypadek, w którym zdecydowanie ma to zastosowanie.

6. Zdobądź praktyczne doświadczenie IT dzięki domowemu serwerowi Linux

Podobnie jak w przypadku wielu umiejętności i technik, naukę konfigurowania serwera Linux i zarządzania nim najlepiej przeprowadzić w praktyce, a nie tylko czytając o tym w książkach lub w Internecie.

Zdobędziesz w ten sposób mnóstwo cennego, praktycznego doświadczenia. Niektórzy ludzie, którzy obsługują domowe serwery Linux, chcą podnieść swoje umiejętności w kontekście kariery zawodowej lub wykonać wspomniane wcześniej praktyczne zadania. Ale wielu robi to po prostu dla zabawy i dodatkowych wyzwań, jakie może to wiązać.