7 fotografów krajobrazu, których warto obserwować na Instagramie i doskonalić swoje umiejętności

Może się wydawać, że fotografowanie krajobrazów jest tak proste, jak skierowanie aparatu na ładnie wyglądającą górę lub pole i naciśnięcie spustu migawki. Jednakże, jak powie Ci każdy doświadczony fotograf krajobrazu, jest to o wiele bardziej skomplikowane.

Instagram to pomocne narzędzie do wyszukiwania fotografów krajobrazu, których warto obserwować; sprawdź te niesamowite konta, aby udoskonalić swoje umiejętności.

James Popsys to fotograf z Wielkiej Brytanii mieszkający w Walii. Oprócz popularnego kanału YouTube z ponad 200 000 subskrybentów ma piękną stronę na Instagramie. Pokazuje tam swoje zdjęcia krajobrazów z Wielkiej Brytanii i spoza niej. W 2023 roku pojechał nawet na Svalbard – norweską wyspę położoną najbliżej bieguna północnego, jak większość ludzi.

Możemy się wiele nauczyć ze strony Jamesa na Instagramie. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że niekoniecznie przejmuje się strzelaniem w pionie; chętnie publikuje zdjęcia krajobrazów z obramowaniami. Co więcej, szczególnie urzekający jest sposób, w jaki uchwycił jasne kolory. James również przyjmuje minimalistyczny styl w wielu swoich obrazach, przedstawiających najwyżej jeden lub dwa główne tematy.

Jeśli chcesz w przyszłości zostać zaawansowanym fotografem krajobrazu, rozważ zapoznanie się z tymi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi fotografowania krajobrazu jako punkt wyjścia.

Mads Peter Iversen jest od jakiegoś czasu jednym z największych fotografów krajobrazu na Instagramie i to uznanie jest w pełni zasłużone. Od września 2023 r. Duńczyk ma na platformie ponad milion obserwujących.

Patrząc na zdjęcia Madsa, widać, że jest on ekspertem w robieniu dramatycznych ujęć. Możesz także zainspirować się wieloma koncepcjami fotograficznymi, takimi jak wykorzystanie linii wiodących.

Iversen jest także mistrzem oświetlenia. Wiele jego zdjęć na Instagramie przedstawia słońce przecinające jego ujęcia, aby położyć większy nacisk na główne tematy.

Hugo Korhonen jest fotografem mieszkającym w Kuopio, jednym z głównych miast Pojezierza Fińskiego. Pobłogosławiony pięknymi krajobrazami wokół siebie, w pełni to wykorzystał i udoskonalił swój warsztat fotograficzny, aby tworzyć i udostępniać wspaniałe zdjęcia.

Jeśli szukasz inspiracji do fotografowania nocnego nieba, warto zajrzeć na stronę Hugo. Ma mnóstwo zdjęć przedstawiających zorzę polarną, a zobaczysz, jak udaje mu się uchwycić na swoich zdjęciach tak żywą zieleń. Ponadto możesz uzyskać kilka pomysłów na kadrowanie ludzi na zdjęciach krajobrazu.

Jeśli potrzebujesz wskazówek, zanim wyjdziesz z aparatem, mamy pełny przewodnik na temat robienia lepszych zdjęć nocnego nieba.

Na Instagramie, YouTube i TikToku Arnúlfur występuje pod pseudonimem „Ten islandzki facet”. Jego strona na Instagramie jest w dużej mierze poświęcona jego ojczyźnie, Islandii, choć robi też zdjęcia w całym regionie nordyckim. Obejmuje to Szwecję, gdzie obecnie mieszka.

Jedną z najlepszych rzeczy na stronie Arnúlfura jest to, że udostępnia on także wskazówki i tutoriale dotyczące różnych technicznych aspektów fotografii. Ponadto oferuje kreatywne pomysły na sesje zdjęciowe, które możesz wypróbować.

Oglądając jego zdjęcia, możesz dowiedzieć się, jak używać uzupełniających się kolorów na swoich obrazach. Co więcej, odkryjesz pomysły na wykorzystanie odbić i włączenie zbiorników wodnych, takich jak rzeki i jeziora, do zdjęć krajobrazów.

Nigel Danson to jeden z najbardziej znanych brytyjskich fotografów krajobrazu. Ma ponad 400 000 subskrybentów na YouTube i ponad 200 000 na Instagramie.

Jednym z najbardziej uderzających aspektów jego zdjęć na Instagramie jest sposób, w jaki wykorzystuje tekstury obiektów występujących w naturze, takich jak drzewa i klify. Wiele zdjęć Nigela jest robionych z krótszym czasem otwarcia migawki, co oznacza, że ​​możesz uzyskać pomysły na własne sesje zdjęciowe, jeśli zwykle używasz statywu.

Jeśli w tej chwili nie używasz statywu, możesz rozważyć liczne korzyści wynikające z używania statywu w fotografii. W ten sposób możesz jeszcze bardziej ulepszyć zdjęcia krajobrazu.

Julia Kivelä jest fińską fotografką, a wiele jej prac można znaleźć na stronie internetowej Fińskiej Izby Turystyki. Prowadzi także konto na Instagramie poświęcone fotografii przyrodniczej. Wiele jej zdjęć pochodzi z Finlandii, ale znajdziesz też kilka z innych krajów.

Sposób, w jaki Julia wykorzystuje oświetlenie, aby stworzyć na swoich zdjęciach uspokajającą atmosferę, jest czymś, czego możemy się również nauczyć jako fotografowie. Poza tym warto pomyśleć o sposobie, w jaki rozmieszcza ludzi w swoich krajobrazach. Choć ludzie stanowią ważny aspekt jej zdjęć, otaczające je krajobrazy są równie istotne dla całej historii.

Jeśli nie masz jeszcze obiektywu do fotografii krajobrazowej, rozważ sprawdzenie najlepszych ogniskowych dla fotografów plenerowych.

Cody Duncan to amerykański fotograf mieszkający na Lofotach, archipelagu położonym za kołem podbiegunowym w Norwegii. Ma kilka przydatnych zasobów dla podróżników planujących wycieczki na Lofoty, a jego strona na Instagramie jest dużym źródłem inspiracji w zakresie fotografii krajobrazowej.

Sposób, w jaki Cody wykorzystuje odbicia, aby uchwycić piękno gór i krajobrazów Lofotów, można wziąć pod uwagę podczas kadrowania własnych zdjęć. Co więcej, możesz także dowiedzieć się, jak korzystać z innego oświetlenia o każdej porze roku, nawet jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie przez większą część zimy jest zimno i ciemno.

Jeśli interesuje Cię fotografia z długim czasem naświetlania, możesz także skorzystać z jego strony na Instagramie, aby określić, jak woda i inne elementy mają wyglądać na Twoich zdjęciach. Jeśli jesteś już przekonany, że chcesz kupić statyw, nie zapomnij o najważniejszych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze statywu.

Obserwuj tych Instagramerów, aby udoskonalić swoje umiejętności fotografowania krajobrazu

Prawidłowo używany Instagram może być doskonałym narzędziem, które pomoże Ci dowiedzieć się więcej o kadrowaniu i technicznych aspektach związanych z fotografią krajobrazową. Możesz także użyć aplikacji, aby znaleźć fajne miejsca, które chcesz sfotografować, wraz z krótkimi samouczkami, które pozwolą Ci udoskonalić swoje umiejętności.

Każdy z tych fotografów krajobrazu na Instagramie ma ogromną wartość do zaoferowania; warto zajrzeć na ich strony.