Rynek obfituje w rozmaite, znakomite portfele sprzętowe do przechowywania kryptowalut. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.
Ataki hakerskie na giełdy kryptowalut to niestety częste zjawisko.
W większości doniesień o włamaniach do systemów kryptowalutowych pojawia się termin „gorący portfel”, ponieważ stanowią one łatwy cel dla cyberprzestępców.
Dlatego nie pozwól, aby Twoje cyfrowe aktywa przebywały na giełdzie ani sekundy dłużej niż to konieczne po dokonaniu zakupu.
Powodem jest to, że portfele giełdowe są najczęściej gorące, a Ty nie posiadasz do nich kluczy prywatnych.
Jak głosi znane w świecie kryptowalut powiedzenie:
„Nie masz kluczy – nie masz monet.”
Zatem, przechowując swoje monety na giełdzie, oddajesz je w jej zaufane ręce.
Jeśli polegasz na giełdzie, równie dobrze mógłbyś zaufać bankowi.
Lecz idea blockchain zrodziła się z koncepcji decentralizacji, samokontroli i braku konieczności zaufania. W istocie, trzymanie się tego pierwotnego ducha wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem.
Można to też ująć bardziej dosadnie, jak zrobił to przedstawiciel firmy Ledger:
Po prostu – zaopatrz się w portfel!
Czym jest portfel kryptowalutowy?
W przeciwieństwie do tradycyjnego portfela na waluty fiducjarne, portfel kryptowalutowy przechowuje wyłącznie klucze prywatne. Twoje kryptowaluty, niezależnie od wszystkiego, istnieją w sieci blockchain.
Ponadto, umożliwiają one przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych. Możesz ich również używać w połączeniu z DeFi (zdecentralizowane finanse) i zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps).
W najprostszym ujęciu, portfel kryptowalutowy stanowi klucz do całego świata blockchain.
Rodzaje portfeli: gorące i zimne
Ujmując rzecz w skrócie, gorące portfele to aplikacje programowe. Większość z nich jest dostępna bezpłatnie i można je zainstalować na swoim urządzeniu.
Brzmi kusząco? Nie tak prędko!
Główną wadą gorących portfeli jest ich stałe połączenie z internetem. Czyni to je podatnymi na ataki phishingowe lub działanie oprogramowania szpiegującego.
W rezultacie, haker może wykraść Twoje klucze prywatne, jeśli nie będziesz wystarczająco ostrożny:
W związku z tym, jeśli jesteś w stanie zadbać o cyberbezpieczeństwo, nie potrzebujesz mobilności zimnego portfela, lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami – zdecyduj się na gorący portfel.
Na początek polecam wypróbować Metamask (dla blockchainu Ethereum), zanim rozejrzysz się za innymi rozwiązaniami.
Natomiast dla pozostałych, najlepszym wyborem będą portfele zimne, inaczej sprzętowe.
Występują one w różnych formach:
Zazwyczaj współpracują one z aplikacją uruchamianą na komputerze lub smartfonie. Łączą się z tymi urządzeniami bezprzewodowo lub za pomocą kabla.
Uznawane są za bezpieczne, ponieważ nawiązują połączenie z internetem (stają się „gorące”) tylko w momencie dokonywania transakcji. Co więcej, niektóre z nich w ogóle nie łączą się z internetem, ani z żadnym innym urządzeniem.
Ostatecznie stanowią one najlepszy wybór, jeśli na pierwszym miejscu stawiasz bezpieczeństwo.
Zanim jednak przejdziemy do listy, rzućmy okiem na:
Zalety portfela sprzętowego
Pomijając koszt początkowy, portfele sprzętowe wyraźnie przewyższają gorące portfele w kluczowych aspektach:
- Najlepsze zabezpieczenie kluczy prywatnych: to najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania kluczy prywatnych. Nie musisz polegać ani na giełdzie, ani na oprogramowaniu.
- Dodatkowa warstwa bezpieczeństwa: Możesz ustawić kod PIN, aby nikt nie miał dostępu do Twojego portfela. Dodatkowo, zintegrowane aplikacje umożliwiają ustawienie hasła dla dodatkowej ochrony.
- Weryfikacja transakcji: Każda transakcja jest fizycznie potwierdzana przez Ciebie. Działa to na podobnej zasadzie, jak podpisywanie czeku.
- Praktycznie niemożliwe do zhakowania: Zwykły wirus komputerowy nie stanowi zagrożenia dla zimnego portfela. Twój komputer może ulec uszkodzeniu, ale portfel sprzętowy prawdopodobnie nie.
Skoro mamy już za sobą wprowadzenie, przejdźmy do sedna sprawy.
Ledger Nano X
Nano X to najnowsza propozycja firmy Ledger, będącej liderem w branży portfeli sprzętowych. Urządzenie to pozwala przechowywać kryptowaluty z ponad 100 aplikacji, z ogromnej biblioteki ponad 5500 tokenów.
Za pomocą Ledger Nano X możesz kupować, sprzedawać, stakować, wymieniać kryptowaluty oraz zarządzać tokenami NFT.
Urządzenie to jest chronione kodem PIN oraz 24-wyrazową frazą odzyskiwania. Dodatkowo, możesz skonfigurować 2FA (uwierzytelnianie dwuskładnikowe) dla jeszcze większego bezpieczeństwa.
Ledger Nano X jest kompatybilny z Bluetooth, co zwiększa mobilność podczas korzystania z aplikacji Ledger Live.
Ledger Nano S
Ledger Nano S to starszy krewny Nano X. Kosztując mniej niż połowę ceny młodszego brata, Nano S jest idealny dla minimalistów kryptowalutowych.
W porównaniu do Nano X, brakuje mu łączności Bluetooth, posiada mniejszy wyświetlacz i może przechowywać jednocześnie tylko trzy aplikacje kryptowalutowe.
Poza tymi kilkoma niedociągnięciami, Nano S jest równie solidny pod względem bezpieczeństwa. Ledger sprzedał do tej pory ponad 2 miliony egzemplarzy Nano S, co dodatkowo potwierdza jego wiarygodność.
Trezor Model T
Trezor Model T stanowi alternatywę dla Nano X. Ten równie renomowany portfel sprzętowy obrał nieco inne podejście niż dwa poprzednie na tej liście.
Przede wszystkim, otrzymujesz większy dotykowy panel LCD do obsługi funkcji portfela, co jest znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Oprogramowanie Trezora jest typu open source, w przeciwieństwie do Ledgera.
Jednakże, w Trezor Model T nie znajdziesz Bluetooth. Poza tym, Trezor ma krótszą, 12-wyrazową frazę odzyskiwania.
Natomiast, dodatkową funkcją Trezora jest możliwość użycia karty micro SD jako zaszyfrowanej pamięci. Co więcej, dzięki funkcji Shamir Backup zyskujesz przewagę w zakresie bezpieczeństwa:
Trezor oferuje również doskonałe wsparcie dla wielu kryptowalut. Ogólnie rzecz biorąc, Trezor Model T to znakomity portfel sprzętowy.
Trezor Model One
Trezor Model One to uproszczona wersja Modelu T. Kosztując mniej niż 30% ceny Trezora T, traci kilka udogodnień.
Po pierwsze, ekran nie jest dotykowy. Służy on wyłącznie do weryfikacji szczegółów transakcji. Operacje portfelem obsługujesz za pomocą dwóch przycisków sprzętowych umieszczonych pod ekranem.
Dodatkowo, rezygnujesz z funkcji Shamir Backup, karty Micro SD i części obsługiwanych monet kryptograficznych na rzecz mniejszej obudowy i niższej ceny.
Oba modele Trezor są zasilane za pomocą kabla USB, a nie baterii, jak ich odpowiedniki od Ledger.
SecuX V20
SecuX V20 konkuruje bezpośrednio z Ledger Nano X i Trezor Model T. Oferuje obsługę Bluetooth oraz charakteryzuje się elegancką, okrągłą konstrukcją z aluminiowymi elementami, co nadaje mu wrażenie klasy premium.
Ten portfel sprzętowy ma większy ekran dotykowy i jest bardziej wytrzymały od swoich konkurentów. Obecnie obsługuje przechowywanie ponad 1000 monet i tokenów kryptograficznych.
Jako nowy gracz na rynku, wsparcie dla monet może nie być tak rozległe jak w Trezor i Ledger. Jednak w praktyce, portfele sprzętowe obsługujące tysiąc monet to często tylko zabieg marketingowy. Większość użytkowników inwestuje jedynie w kilka wybranych monet, co warto zweryfikować przed zakupem portfela.
V20 używa kodu PIN, który można odzyskać za pomocą 24-wyrazowej frazy odzyskiwania. Dostępna jest również funkcja 2FA dla dodatkowego bezpieczeństwa.
SecuX W20 i W10
SecuX W20 jest w dużej mierze podobny do V20. Kilka różnic obejmuje złącze micro USB zamiast USB typu C.
A swoim prostokątnym kształtem W20 przypomina małego smartfona. Obsługa monet jest taka sama, podobnie jak ekran i pojemność baterii.
SecuX W10 z kolei, pozbawiony jest łączności Bluetooth i baterii. Jest zasilany przez złącze micro USB. Podobnie, rozmiar ekranu i liczba obsługiwanych monet są identyczne z droższymi alternatywami SecuX.
ELLIPAL Titan
ELLIPAL Titan to portfel sprzętowy z w 100% luką powietrzną, bez połączenia z siecią. Ten zimny portfel przesyła dane za pomocą kodów QR.
ELLIPAL Titan wygląda jak mały smartfon. Kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 3,97 cala jest jednym z największych, jakie można spotkać wśród portfeli sprzętowych.
Jest on odporny na kurz, wodę i wstrząsy. Dodatkowo, portfel ten posiada funkcję antysabotażową, która w przypadku wykrycia fizycznej ingerencji, usuwa przechowywane informacje.
W chwili pisania tego tekstu, ELLIPAL Titan obsługuje ponad 40 łańcuchów bloków z ponad 10000 tokenów kryptograficznych. Co więcej, umożliwia on korzystanie z wielu kont, a także zapewnia obsługę DeFi.
Portfel D’CENT
D’CENT to biometryczny portfel sprzętowy, w którym czujnik odcisków palców stanowi pierwszą linię obrony. Ten portfel umożliwia obsługę ponad 2000 tokenów kryptograficznych.
Oprócz USB, możesz również korzystać z łączności Bluetooth po sparowaniu z aplikacją mobilną D’CENT.
D’CENT wykorzystuje 24-wyrazową frazę odzyskiwania, która umożliwia odzyskanie posiadanych kryptowalut w przypadku zgubienia portfela.
Ekran OLED w D’CENT jest wystarczająco duży, aby wyświetlić pełny adres portfela, co jest rzadkością w urządzeniach Ledger.
Do codziennej obsługi portfela służą cztery przyciski sprzętowe. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, D’CENT plasuje się w ścisłej czołówce.
Podsumowując, jest to wysokiej klasy portfel sprzętowy, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.
Keystone Pro
Keystone Pro to topowy portfel sprzętowy pod względem funkcjonalności. Jest to urządzenie w 100% odizolowane od sieci, podobnie jak ELLIPAL Titan, co oznacza brak USB, brak Bluetooth. Również w tym przypadku, do transakcji wykorzystywane są kody QR.
Dostępna jest obsługa kart micro SD do aktualizacji oprogramowania. Możesz używać Keystone Pro z czterema bateriami AAA lub dedykowanym akumulatorem.
Ten bogaty w funkcje portfel sprzętowy obsługuje również biometryczne uwierzytelnianie odciskami palców. Ponadto, 4-calowy kolorowy ekran dotykowy pozwoli Ci uniknąć przewijania, aby zobaczyć pełny adres portfela.
Dostępna jest również funkcja Shamir Backup, gwarantująca bezpieczeństwo opcji odzyskiwania. W razie wykrycia jakiejkolwiek próby manipulacji, urządzenie dokonuje samozniszczenia kluczy prywatnych.
Firma Keystone ma również w ofercie tańszą wersję Essential, która posiada wszystkie funkcje wersji Pro, z wyjątkiem samozniszczenia, odcisku palca i akumulatora.
CoolWallet Pro
W CoolWallet Pro znajdziesz najbardziej nietypowe rozwiązanie na tej liście. Jest to karta kredytowa z możliwością ładowania, z małym wyświetlaczem w stylu kalkulatora i wygodnie umieszczonym przyciskiem.
Łączy się ona ze smartfonem za pomocą Bluetooth, aby przeprowadzać transakcje kryptowalutowe i inne operacje. CoolWallet Pro obsługuje DeFi, NFT i jest skierowany głównie do zaawansowanych użytkowników kryptowalut.
Ten portfel wielkości karty jest idealny dla traderów i charakteryzuje się wsparciem dla wielu walut. Za pomocą tego poręcznego portfela sprzętowego możesz także stakować swoje kryptowaluty.
Firma oferuje również model CoolWallet S, który jest przeznaczony dla początkujących użytkowników. Brakuje mu co prawda niektórych funkcji, takich jak staking, ale jest o wiele bardziej ekonomiczny.
Podsumowanie
Portfele sprzętowe to niezbędne narzędzie dla poważnych inwestorów kryptowalutowych. Stanowią one jednorazową inwestycję, która z pewnością się opłaci, jeśli planujesz pozostać w tym świecie na dłużej.
W szczególności, przy zakupie portfela warto sprawdzić, czy obsługuje on Twoje monety, ponieważ inaczej będzie bezużyteczny.
Handel, inwestowanie i staking – wszystkie te czynności wiążą się z koniecznością zapłaty podatków, dlatego polecamy wypróbować nasze oprogramowanie do kryptowalut, które ułatwi Ci obliczenia.