9 Zarządzanie wydajnością aplikacji w chmurze (APM) dla lepszej widoczności

W dzisiejszej epoce cyfrowej, gdzie technologia i przetwarzanie danych odgrywają kluczową rolę, zarządzanie efektywnością aplikacji (APM) staje się niezbędne dla zapewnienia optymalnego działania programów.

Narzędzia APM monitorują różnorodne elementy aplikacji, analizując czas reakcji, opóźnienia i ogólną kondycję systemu. To z kolei umożliwia organizacjom utrzymanie wysokiej dostępności, optymalizację wydajności i podnoszenie satysfakcji użytkowników.

Dane generowane przez systemy APM pomagają również w wykrywaniu i eliminowaniu potencjalnych problemów z wydajnością, zanim negatywnie wpłyną na działalność firmy i jej klientów.

Rozwój technologii przyczynił się do ewolucji systemów APM. Tradycyjne narzędzia były projektowane z myślą o aplikacjach działających w infrastrukturze lokalnej. Jednak w dzisiejszym dynamicznym środowisku wiele aplikacji działa w chmurze, co wymusiło na APM dostosowanie się do nowych realiów.

Czym jest Zarządzanie Wydajnością Aplikacji w Chmurze (Cloud APM)?

Cloud Application Performance Management (Cloud APM) to zaawansowane rozwiązanie chmurowe, które umożliwia zarządzanie wydajnością i dostępnością aplikacji, niezależnie od tego, czy są one zainstalowane lokalnie, w chmurze publicznej, czy w środowisku hybrydowym. Dzięki Cloud APM zyskujemy pełen wgląd, kontrolę oraz automatyzację procesów związanych z aplikacjami, co przekłada się na ich optymalne działanie.

Według prognoz PRNewswire, światowy rynek zarządzania wydajnością aplikacji (APM) osiągnie wartość 12 miliardów dolarów do roku 2026. Tak szerokie zastosowanie APM świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na obecne i przyszłe systemy tego typu.

Jak Funkcjonuje Cloud APM?

Cloud APM wspiera firmy w dostarczaniu użytkownikom doskonałych doświadczeń, optymalizując zasoby IT, takie jak sprzęt i oprogramowanie, a także zapewniając szczegółowy wgląd w różne komponenty aplikacji.

Agenci i moduły gromadzące dane, umieszczone na serwerach aplikacji lub urządzeniach użytkowników, zbierają informacje o wydajności z różnych źródeł i przesyłają je do serwera Cloud APM. Dane te są następnie porządkowane i prezentowane w czytelnej formie na konsoli Cloud APM. Konsola stanowi ujednolicony interfejs, który zapewnia kompleksowy widok aplikacji hybrydowych, przedstawiając dane za pomocą wykresów i tabel.

Konsola umożliwia monitorowanie stanu aplikacji w czasie rzeczywistym, identyfikowanie potencjalnych problemów i upewnianie się, że aplikacja działa na wymaganym poziomie. Integracja z narzędziami innych firm rozszerza funkcjonalność chmurowego APM.

Systemy Cloud APM zbierają informacje o tym, jak różne aplikacje, oprogramowanie i komponenty sprzętowe współpracują ze sobą. Pozwala to programistom na wykrywanie i rozwiązywanie problemów oraz optymalizację wydajności aplikacji.

Zalety Korzystania z APM

W dzisiejszym, silnie zglobalizowanym świecie, życie wielu osób jest nierozerwalnie związane z aplikacjami. W związku z tym, jeżeli Twoja aplikacja nie zapewnia użytkownikowi pozytywnych doświadczeń, nie przetrwa ona na obecnym, wysoce konkurencyjnym rynku cyfrowym.

Rozwiązania APM pomagają przedsiębiorstwom lepiej zrozumieć wydajność aplikacji i podejmować decyzje oparte na danych, co z kolei przekłada się na poprawę ogólnych wrażeń użytkowników.

Oto niektóre z korzyści:

  • Zwiększona stabilność i dostępność aplikacji.
  • Wgląd w potencjalne przyczyny spowolnienia działania.
  • Redukcja liczby incydentów związanych z wydajnością, a tym samym obniżenie kosztów operacyjnych.
  • Szybsze wykrywanie i rozwiązywanie problemów z wydajnością.
  • Lepsze wykorzystanie zasobów infrastruktury.
  • Wzrost produktywności programistów i efektywności operacyjnej.
  • Poprawa doświadczeń użytkowników, prowadząca do wyższych współczynników konwersji.
  • Wydajniejsze działanie zespołów IT.
  • Dokładniejsze zrozumienie współzależnych elementów aplikacji.

APM jest istotnym, choć często pomijanym aspektem procesu tworzenia oprogramowania. Zapewnia optymalne działanie aplikacji, monitorując ich wydajność i wykrywając potencjalne problemy.

Na rynku istnieje wielu dostawców usług APM w chmurze. Poniżej przedstawiamy kilku z nich.

Elastyczna Obserwowalność

Firma Elastic została uznana za lidera wizji w raporcie Gartnera 2022 dotyczącym APM i obserwowalności. Zdobyła również trzy główne nagrody od EMA (Enterprise Management Associates) w kategorii automatycznej obserwowalności end-to-end.

Elastic Observability to jeden z modułów monitoringu Elastic Stack, który oferuje wgląd w monitorowanie wydajności aplikacji, monitorowanie infrastruktury, monitorowanie rzeczywistych użytkowników, monitorowanie logów i monitorowanie syntetyczne.

Zapewnia kompleksowy wgląd w chmurowe i rozproszone aplikacje, od usług po aplikacje i infrastrukturę.

Elastic Observability dostarcza wgląd w czasie rzeczywistym w wydajność aplikacji i infrastruktury, co pozwala ocenić kondycję i wydajność systemów. Dzięki temu interesariusze mogą podejmować decyzje oparte na danych, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe. Rozwiązanie to zostało stworzone przez Elastic, jedną z najbardziej szanowanych firm z branży oprogramowania.

Elastic Observability obejmuje również funkcje wykrywania anomalii i alarmowania oparte na uczeniu maszynowym. Umożliwia to zespołom proaktywne identyfikowanie i rozwiązywanie problemów, zanim staną się poważnymi utrudnieniami. Z perspektywy bezpieczeństwa, oferuje ona wzmocnioną ochronę i obejmuje Elastic SIEM & Security Analytics, Endpoint Security oraz Cloud Security, aby zabezpieczyć każdy system i reagować na zagrożenia online.

Platforma monitoruje infrastrukturę na szeroką skalę, dzięki wsparciu ponad 200 integracji, w tym różnych platform chmurowych, takich jak AWS, Microsoft Azure i Google Cloud. Wydajność użytkownika końcowego można również śledzić, analizując adres URL, system operacyjny, przeglądarkę i lokalizację. Dzięki temu zyskujemy wgląd w wydajność aplikacji z perspektywy użytkowników końcowych.

Cechy:

  • Automatyczna identyfikacja rozbieżności i mapowanie zależności usług.
  • Rozwiązywanie problemów w czasie rzeczywistym.
  • Wykrywanie wzorców i anomalii dzięki kategoryzacji logów i detekcji odchyleń.
  • Aktywne monitorowanie i weryfikacja doświadczeń klientów.

Elastic Observability to skalowalna i elastyczna platforma do monitorowania i zarządzania wydajnością aplikacji oraz powiązanymi wskaźnikami. Zapewnia ścisły nadzór nad infrastrukturą firm każdej wielkości i każdego typu.

Instana

Instana, firma należąca do IBM, koncentruje się na automatyzacji monitorowania i obserwowalności wydajności aplikacji. Usprawnia zarządzanie wydajnością aplikacji i przyspiesza procesy CI/CD, niezależnie od lokalizacji aplikacji.

Instana jest wiodącą w branży platformą opartą na sztucznej inteligencji, oferującą automatyzację monitorowania wydajności aplikacji, od wykrywania po rozwiązywanie problemów.

Instana wspiera sześć podstawowych potrzeb zespołów programistycznych i operacyjnych: automatyczne wykrywanie i monitorowanie, przewodnik kontekstowy, perspektywy aplikacji, nieograniczone analizy, analiza przyczyn źródłowych oraz informacje zwrotne dotyczące potoku.

Instana automatycznie wykrywa i mapuje wszystkie usługi, śledzi wskaźniki obserwowalności, każde żądanie i profiluje każdy proces, mapując wszystkie zależności aplikacji. Umożliwia szybsze rozwiązywanie problemów. Jest idealna dla aplikacji chmurowych natywnych, wielochmurowych i hybrydowych.

Cechy:

  • 250 czujników specyficznych dla domeny do wykrywania w czasie rzeczywistym.
  • Automatyzacja mapowania zależności w całym stosie, aby uzyskać elastyczne perspektywy aplikacji.
  • Automatyzacja analizy przyczyn źródłowych.
  • Stuprocentowe rozproszone śledzenie i metryki co sekundę, zapewniające natychmiastowe wdrożenie oprogramowania.

Niezależnie od tego, czy jesteś częścią małej, czy dużej firmy, która szuka automatycznego wykrywania całego stosu aplikacji i chce analizy wydajności w czasie rzeczywistym z analizą przyczyn źródłowych i zoptymalizowaną wydajnością z nieograniczoną analizą, Instana zaspokoi Twoje potrzeby. Oprogramowanie można testować przez dwa tygodnie bez żadnych kosztów.

Operacje Google Cloud

Google Cloud Operations to zbiór narzędzi i usług, które umożliwiają użytkownikom chmury zarządzanie i monitorowanie ich aplikacji i infrastruktury. Narzędzia te analizują wydajność i stabilność aplikacji, diagnozują problemy, monitorują i raportują zasoby i usługi w chmurze oraz automatyzują procesy.

Google Cloud Operations oferuje rozbudowane możliwości monitorowania, rejestrowania i diagnostyki dla aplikacji działających w Google Cloud, alternatywnych chmurach i infrastrukturze lokalnej.

Głównymi komponentami są Google Cloud Logging i Cloud Monitoring. Współpracują one ze sobą, zapewniając szczegółową obserwowalność, niezbędną do monitorowania infrastruktury i aplikacji.

Cloud Logging automatycznie wykorzystuje dzienniki audytu i platformy Google Cloud, co pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy. Cloud Monitoring oferuje wgląd we wszystkie wskaźniki Google Cloud oraz umożliwia interakcję z platformami innych firm w celu monitorowania i zarządzania usługami spoza Google Cloud.

Ten zestaw narzędzi upraszcza zarządzanie wydajnością aplikacji, umożliwiając użytkownikom wykrywanie, diagnozowanie i rozwiązywanie problemów, które mogą mieć negatywny wpływ na wydajność biznesową.

Pakiet zawiera narzędzia, takie jak Cloud Logging, Cloud Trace, Error Reporting i Debugger, co czyni go kompletnym rozwiązaniem do monitorowania usług w chmurze. Zintegrowany pulpit nawigacyjny wyświetla automatycznie przechwycone dane telemetryczne z usług Google Cloud.

Cechy:

  • Zarządzanie i analiza logów w czasie rzeczywistym.
  • Obserwowalność wbudowanych metryk w skali.
  • Zarządzanie opóźnieniami.
  • Uruchamianie i skalowanie autonomicznej usługi zarządzanej Prometheus.
  • Zarządzanie kosztami i wydajnością.
  • Ocena stanu zdrowia i monitorowanie usług.

Pakiet Google Cloud Operations zapewnia płynne działanie aplikacji oraz lepszą widoczność i kontrolę dzięki zintegrowanym narzędziom. Produkty operacyjne Google Cloud są wyceniane na podstawie ilości danych z bezpłatnymi miesięcznymi limitami i nieograniczonym dostępem do wskaźników i logów kontroli platformy Google Cloud.

Dynatrace

Dynatrace to inteligentna platforma do monitorowania oprogramowania, która służy do analizy wydajności aplikacji, infrastruktury oraz doświadczeń użytkowników końcowych.

Ta wszechstronna platforma modernizuje i automatyzuje operacje w chmurze przedsiębiorstwa, przyspiesza proces dostarczania oprogramowania wysokiej jakości i zapewnia użytkownikom końcowym optymalne wrażenia cyfrowe.

Dynatrace to rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które nie tylko monitoruje wydajność aplikacji, ale także zapewnia wgląd w infrastrukturę i wspiera ją za pomocą sztucznej inteligencji. Oferuje pełen zakres narzędzi do monitorowania i zarządzania całym cyfrowym ekosystemem. Obejmuje to monitorowanie infrastruktury, aplikacji i mikrousług, bezpieczeństwo aplikacji, automatyzację, monitorowanie doświadczeń cyfrowych oraz analizę biznesową.

Jest to pojedyncza, kompleksowa platforma do monitorowania i zarządzania, która obsługuje wszystkie rozwiązania w zakresie obserwowalności, bezpieczeństwa i automatyzacji. Dynatrace obsługuje ponad 600 technologii rozszerzających możliwości platformy w celu dostosowania środowiska i wzmocnienia zespołu.

Cechy:

  • Uzyskiwanie metryk infrastruktury za pomocą automatycznego wykrywania.
  • Zapewnianie aplikacjom zautomatyzowanej widoczności na poziomie kodu i identyfikacja przyczyn źródłowych problemów.
  • Automatyzacja zarządzania lukami w zabezpieczeniach aplikacji wykonawczych.
  • Syntetyczny monitoring w globalnej sieci.
  • Gromadzenie danych w czasie rzeczywistym i mapowanie zależności w celu precyzyjnego ustalenia przyczyn problemów.

Dynatrace uruchamia i monitoruje cały stos chmury oraz wszystkie aplikacje i kontenery, które w nim działają, w tym te, które mogą przechodzić przez różne środowiska chmurowe i hybrydowe. Oprogramowanie jest dostępne w wersji próbnej przez 15 dni.

New Relic

New Relic to czołowa platforma do monitorowania aplikacji, która pomaga monitorować, rozwiązywać problemy i optymalizować aplikacje. Pomaga również zredukować przestoje i zwiększyć niezawodność aplikacji internetowych i mobilnych.

Platforma oferuje pełny wgląd w stos aplikacji firmom każdej wielkości. Zapewnia dogłębny wgląd w rozwiązywanie problemów i ulepszanie wydajności stosu aplikacji.

New Relic oferuje narzędzia i funkcje dla administratorów systemów, inżynierów DevOps oraz inżynierów niezawodności witryn, które pomagają im utrzymać wydajność aplikacji i zapewnić ich bezawaryjne działanie.

Wizualizacja danych w czasie rzeczywistym, zaawansowane narzędzia analityczne i automatyczne alerty pomagają identyfikować problemy z wyprzedzeniem i szybko je rozwiązywać, zanim staną się poważnymi awariami lub spowodują przestoje. Platforma jest kompatybilna z ponad 500 aplikacjami, co ułatwia jej integrację z istniejącymi procesami pracy.

Cechy:

  • Obsługa danych telemetrycznych z dowolnego źródła.
  • Rozwiązywanie problemów nawet o 80% szybciej.
  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym umów SLA i kluczowych wskaźników wydajności (KPI), umożliwiające rozwiązywanie problemów, zanim wpłyną one na użytkowników.
  • Szybki dostęp do informacji o wszystkich lukach w zabezpieczeniach aplikacji.

Platforma obsługuje szereg języków programowania i frameworków, w tym Java, Ruby, Node.js oraz .NET. Relic to pełnowartościowy produkt, oferujący ponad 30 możliwości na jednej platformie do monitorowania, analizowania, debugowania i optymalizacji całego stosu infrastruktury. Jego cena jest ustalana na podstawie rzeczywistego zużycia.

AppDynamics

W dzisiejszej erze cyfrowej organizacje potrzebują dostępu do informacji w czasie rzeczywistym o wydajności swoich aplikacji. Tutaj wkracza AppDynamics (spółka zależna Cisco). AppDynamics to kompleksowy pakiet do monitorowania aplikacji i wydajności biznesowej, który zapewnia pełną widoczność, optymalizację i gotowość do napędzania wzrostu, nawet w najbardziej złożonych konfiguracjach wielu chmur.

AppDynamics zapewnia firmom szczegółowy wgląd w ich aplikacje, umożliwiając im wykrywanie i rozwiązywanie problemów z wydajnością w czasie rzeczywistym. Dzięki temu aplikacje działają płynnie.

Autorski silnik Cognition Engine wykorzystuje uczenie maszynowe do automatyzacji wykrywania anomalii i redukcji MTTR (średniego czasu naprawy), zapewniając natychmiastową diagnostykę przyczyn źródłowych problemów. Pomaga również łączyć metryki oprogramowania z metrykami wydajności biznesowej, dzięki czemu administratorzy IT mogą szybko przejść do sedna problemu i go zdiagnozować.

Zespoły IT mogą natychmiast wykryć, co i gdzie wpływa na wydajność aplikacji, dzięki możliwości precyzyjnego lokalizowania głównych przyczyn problemów z aplikacjami w czasie rzeczywistym, od interfejsów API innych firm po problemy na poziomie kodu.

Cechy:

  • Automatyczna linia bazowa i wykrywanie anomalii.
  • Korelacja wydajności całego stosu z ważnymi wskaźnikami biznesowymi i szybkie rozwiązywanie problemów, zanim wpłyną one na wyniki finansowe.
  • Wizualizacja doświadczenia użytkownika w celu zapewnienia płynnego działania aplikacji.
  • Możliwość korzystania z metryk wydajności dostawców SaaS, ISP, DNS i innych firm, aby uzyskać wgląd w wydajność.

AppDynamics to kompleksowe narzędzie do zarządzania wydajnością aplikacji, które pozwala stale monitorować stan stosu aplikacji, otrzymywać powiadomienia o wszelkich pojawiających się problemach i szybko je rozwiązywać. Obszerne informacje zwrotne pomogą firmom w dokonywaniu świadomych ocen dotyczących przyszłych ulepszeń i rozwoju.

Datadog

Firma Datadog została uznana za lidera w raporcie Gartner Magic Quadrant w kategorii APM i obserwowalności.

Datadog to kompleksowe rozwiązanie do monitorowania na poziomie kodu, oparte na sztucznej inteligencji. Obejmuje wszystko, od mikrousług po systemy rozproszone, aplikacje kontenerowe oraz różnorodne inne usługi zaplecza i bazy danych.

System APM firmy Datadog może być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa różnej wielkości do szybkiego identyfikowania i rozwiązywania problemów, przy jednoczesnym minimalizowaniu przestojów i zakłóceń w działalności. Spersonalizowane alerty i wizualizacje pomagają wykrywać kluczowe wskaźniki wydajności i długoterminowe wzorce wydajności.

Użytkownicy mogą wybierać spośród różnych opcji pozyskiwania danych, dostosowanych do ich potrzeb, dzięki szerokim możliwościom przetwarzania Datadog. Dzięki zaawansowanym funkcjom analizy i wizualizacji użytkownicy mogą łatwo zrozumieć wszystkie dane utworzone za pomocą różnych metod pozyskiwania.

Cechy:

  • Zwiększenie stabilności aplikacji za pomocą interfejsu użytkownika Datadog, dostawcy Terraform i interfejsów API.
  • Wykrywanie zagrożeń i luk w kodzie w środowisku produkcyjnym, umożliwiające ich neutralizowanie, zanim staną się naruszeniami.
  • Redukcja MTTR dzięki powiadomieniom opartym na uczeniu maszynowym, które są automatyczne i dostosowane.
  • Automatyczna identyfikacja nieprawidłowych wdrożeń.

Datadog to wszechstronny produkt, który optymalizuje zużycie zasobów i wydajność aplikacji, umożliwia wykrywanie i usuwanie przyczyn problemów oraz usprawnia współpracę w celu zapewnienia użytkownikom końcowym bezproblemowej obsługi.

Scout APM

Scout to narzędzie do monitorowania i śledzenia wydajności aplikacji, które umożliwia identyfikowanie i optymalizowanie problemów z wydajnością aplikacji dla firm każdej wielkości. Jedną z jego unikalnych cech jest niski narzut na wydajność aplikacji, co czyni go idealnym produktem do monitorowania aplikacji w środowiskach produkcyjnych.

Scout APM odgrywa istotną rolę w zapewnieniu szczegółowego wglądu w wydajność różnych komponentów aplikacji, co pomaga programistom i zespołom IT w lokalizowaniu i rozwiązywaniu problemów, zanim spowodują one poważne przestoje.

Platforma zapewnia metryki w czasie rzeczywistym, szczegółową analizę śledzenia, analizę zapytań do bazy danych, profilowanie i śledzenie błędów. Pomaga zespołom IT i programistom na bieżąco monitorować infrastrukturę i podejmować natychmiastowe działania w przypadku wystąpienia incydentu.

Moduł TelemetryHub pomaga w monitorowaniu całego stosu aplikacji. Niezależnie od tego, czy korzystasz z mikrousług, rozwiązań bezserwerowych, monolitów, czy ich kombinacji, rozproszone śledzenie może pomóc Ci zobaczyć, jak Twoja aplikacja działa od początku do końca. Ułatwi to szybkie wykrywanie, ustalanie priorytetów i rozwiązywanie problemów.

Cechy:

  • Wykrywanie przepełnienia pamięci identyfikujące pojedyncze żądania intensywnie korzystające z pamięci.
  • Powiadomienia i alerty dotyczące różnych żądań internetowych i zadań w tle.
  • Monitorowanie bazy danych pod kątem powolnych zapytań.
  • Kolejkowanie żądań, umożliwiające określenie, jak długo trwa dotarcie żądania do aplikacji.
  • Możliwość śledzenia transakcji w różnych warstwach aplikacji.

Scout Application Monitoring to lekka usługa monitorowania aplikacji klasy korporacyjnej, stworzona specjalnie dla nowoczesnych zespołów programistycznych. Prosty proces konfiguracji i przyjazny interfejs użytkownika sprawiają, że jest to atrakcyjne narzędzie dla programistów na wszystkich poziomach umiejętności. Jego ceny są oparte na transakcjach i ustalane co miesiąc, a nie na podstawie węzłów. Scout APM jest darmowy dla projektów open source.

Podsumowanie

APM (Application Performance Monitoring) to narzędzie wykorzystywane przez firmy każdej wielkości do monitorowania i zarządzania wydajnością aplikacji. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać APM do wykrywania i rozwiązywania problemów z wydajnością, zanim wpłyną one na klientów końcowych.

Pomaga to śledzić kluczowe wskaźniki wydajności, monitorować doświadczenia użytkowników końcowych i rozwiązywać problemy z aplikacjami w czasie rzeczywistym.

Metryki APM zapewniają cenny wgląd w wykorzystanie aplikacji i wydajność infrastruktury, umożliwiając zainteresowanym stronom planowanie i rozwój działalności.

Jeśli masz ograniczony budżet lub preferujesz rozwiązanie samoobsługowe, warto rozważyć APM typu open source.