Czy wyłączenie telefonu z Androidem chroni przed złośliwym oprogramowaniem?

Photo of author

By maciekx

Złośliwe oprogramowanie, przyjmujące różnorodne formy i rozmiary, może być zarówno drobną uciążliwością, jak i potężnym narzędziem do kradzieży danych. Może ono pozbawić Cię oszczędności i tożsamości, a nawet przekształcić Twoje urządzenie w maszynę do wydobywania kryptowalut bez Twojej wiedzy.

Choć prawdopodobnie polegasz na zabezpieczeniach oferowanych przez Google, aby chronić swój telefon z Androidem przed niepożądanymi i szkodliwymi aplikacjami, regularne wyłączanie telefonu może być dodatkową, skuteczną linią obrony.

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie infekuje Twój telefon z Androidem?

Złośliwe oprogramowanie często trafia na Twój telefon jako ukryty dodatek do pozornie nieszkodliwego pakietu. Może być zamaskowane w popularnej lub użytecznej aplikacji, takiej jak poziomica, kalkulator, czy latarka.

Te aplikacje, często bardzo pomocne i pozornie bezpieczne, stanowią narzędzia, których możemy potrzebować w nagłych sytuacjach, nie analizując szczegółowo ich pochodzenia. Zdarza się, że są to jedne z najczęściej pobieranych aplikacji na Androida.

Twórcy złośliwego oprogramowania mogą kupić całą aplikację lub zapłacić twórcom za wprowadzenie do kodu aplikacji niewielkiego fragmentu złośliwego kodu, który na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie.

Złośliwy kod rzadko występuje samodzielnie w aplikacji; zazwyczaj fragment kodu służy do pobrania dodatkowego oprogramowania z zewnętrznego serwera.

Może to być program działający niezależnie na Twoim urządzeniu, który od czasu do czasu kontaktuje się z cyberprzestępcami, przesyłając im np. rejestr naciśnięć klawiszy. Złośliwe oprogramowanie może być też sterowane przez zdalnego operatora, który może dodawać nowe moduły i funkcje w dowolnym momencie.

W sytuacji, gdy przestępcy uzyskają dostęp do Twoich danych uwierzytelniających, mogą przejąć kontrolę nad innymi kontami internetowymi, a nawet wykorzystać je do włamania się do Twojej sieci domowej lub firmowej.

Sygnałem ostrzegawczym, że aplikacja może zawierać złośliwe oprogramowanie, jest żądanie dostępu do funkcji telefonu, które nie są związane z jej podstawową funkcjonalnością. Poziomica nie powinna potrzebować dostępu do klawiatury, a kalkulator nie powinien korzystać z mikrofonu. Warto regularnie sprawdzać uprawnienia, jakie posiadają zainstalowane aplikacje na Androidzie.

Jak wyłączanie telefonu zwiększa bezpieczeństwo?

Zacznijmy od podstawowej zasady – jeśli telefon jest wyłączony, nie może wykonywać żadnego kodu, a więc złośliwe oprogramowanie nie ma możliwości działania. Jednak telefon, który nie może się komunikować, jest mało użyteczny!

Dlatego specjaliści zalecają regularne restartowanie urządzenia, np. raz dziennie lub raz w tygodniu. Dokładna częstotliwość nie ma większego znaczenia, ważne jest, aby telefon był regularnie wyłączany.

Jeśli złośliwe oprogramowanie jest ukryte w aplikacji działającej w tle, ponowne uruchomienie wymusi jej zamknięcie i zresetuje połączenia.

W wielu przypadkach, jeśli nie wznowisz działania aplikacji samodzielnie, będziesz bezpieczny przed atakiem: aplikacja nie będzie mogła połączyć się z serwerem przestępców i przekazywać danych.

Czy wyłączenie telefonu zawsze chroni przed złośliwym oprogramowaniem?

Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Niektóre aplikacje uruchamiają się automatycznie po włączeniu telefonu. W przypadku systemu Android dotyczy to aplikacji Google, takich jak Dysk Google, Zdjęcia Google oraz domyślnych aplikacji do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS.

Podobne uprawnienia posiadają także niektóre aplikacje firm trzecich.

Jeśli aplikacja, która nie ma uzasadnionego powodu, aby uruchamiać się po ponownym uruchomieniu telefonu, posiada taką możliwość, może to wskazywać na ukryte złośliwe oprogramowanie.

Aby sprawdzić, które aplikacje uruchamiają się automatycznie po włączeniu telefonu z Androidem, należy aktywować opcje programistyczne, zamknąć wszystkie uruchomione aplikacje, a następnie zrestartować urządzenie. W menu trybu programisty znajdź opcję „Uruchomione usługi” i zweryfikuj, które aplikacje nie powinny być w danym momencie aktywne.

Zastanów się, czy Twój kalkulator faktycznie musi działać w tle przy starcie systemu…

Telefony z Androidem to nie jedyne urządzenia narażone na złośliwe oprogramowanie

Chociaż smartfon z systemem Android jest urządzeniem, z którego korzystasz najczęściej, prawdopodobnie nie jest to jedyny komputer, z którego korzystasz.

Komputery stacjonarne są często celem ataków cyberprzestępców, dlatego należy zadbać o to, aby mieć zainstalowany skuteczny i regularnie aktualizowany program antywirusowy, który ochroni Twoją sieć przed cyberzagrożeniami.


newsblog.pl