Firefox, przeglądarka typu open source, kładzie duży nacisk na prywatność swoich użytkowników, jednak na stronie Nowa karta wyświetla reklamy. Te ogłoszenia nie są szczególnie inwazyjne – są to standardowe banery, które nie zawierają animacji, dźwięków ani wyskakujących okienek. Pomimo tego, Firefox jest jedyną popularną przeglądarką, która decyduje się na wyświetlanie reklam, co nie spotyka się z pozytywnym odbiorem użytkowników. Mozilla opublikowała oświadczenie, w którym zaznacza, że to tylko eksperyment, lecz nie zmienia to sytuacji. Na szczęście istnieje możliwość wyłączenia reklam na stronie Nowa karta w Firefoxie.
Jak wyłączyć reklamy na stronie Nowa karta
Reklamy na stronie Nowa karta można dezaktywować w ustawieniach przeglądarki Firefox. Aby to zrobić, otwórz nową kartę i kliknij ikonę koła zębatego znajdującą się w prawym górnym rogu.
W menu Opcje wybierz zakładkę Strona główna z lewej kolumny, a następnie przewiń w dół do sekcji Skrawki. Wyłącz opcję Snippets, a w ten sposób pozbędziesz się reklam na stronie Nowa karta. Nie ma potrzeby ponownego uruchamiania przeglądarki.
Reklamy na stronie Nowa karta w Firefoxie
Reklamy te od pewnego czasu pojawiają się na stronie Nowa karta w przeglądarce Firefox. Zostały zaprezentowane jako pomocne fragmenty, które miały na celu sugerowanie przydatnych funkcji Firefoksa lub dodatkowych usług Mozilli, które mogłyby być użyteczne dla użytkowników. W początkowej fazie nie przypominały one typowych reklam. Zdawały się być raczej wprowadzeniem dla nowych użytkowników oraz sposobem na ukazanie istniejącym użytkownikom funkcji, które mogą im umknąć.
Jednak sytuacja zmieniła się, gdy skrawki zaczęły promować usługi, które nie były własnością Mozilli ani nie były w żaden sposób powiązane z Firefoksem.
Mozilla, oprócz zapewnienia, że reklamy są eksperymentalne, podkreśliła, że nie otrzymała wynagrodzenia za promowanie tych usług, co wydaje się być bezsensowne. Firma mogłaby skorzystać na obserwacji reakcji użytkowników, zwłaszcza po tym, jak Microsoft zaczął promować OneDrive w systemie Windows 10.
W systemie Windows 10 oraz przeglądarce Microsoft Edge nie ma chwili, w której nie promowano by OneDrive lub samej przeglądarki. Co więcej, odwiedzając stronę Microsoftu z systemu Windows 10 w innej przeglądarce niż Edge, użytkownicy zobaczą banner zachęcający do wypróbowania Edge. Microsoft skoncentrował się na promowaniu swoich aplikacji i usług, co spotkało się z negatywnym odbiorem wśród użytkowników Windows 10. W przeciwieństwie do tego, Mozilla uniknęła krytyki w większym stopniu niż Microsoft, ponieważ nie tylko stworzyła przeglądarkę, ale także system operacyjny, w którym ta przeglądarka jest promowana.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.