Co to jest portfel sprzętowy Crypto?

Photo of author

By maciekx

Używanie sprzętowych portfeli do przechowywania kryptowalut to najlepsza metoda ochrony kluczy prywatnych, dlatego cieszą się one uznaniem wśród zaawansowanych inwestorów na rynku kryptowalut.

Portfele kryptowalutowe umożliwiają interakcję z technologią blockchain. Ułatwiają one proces kupna, sprzedaży, przechowywania, kopania, stakingu oraz wszelkich innych operacji zależnych od konkretnego łańcucha bloków, do którego są przypisane.

Niektóre portfele kryptowalutowe, jak Guarda, Trust Wallet i Ledger, cechują się obsługą wielu walut. Dają one dostęp do różnych blockchainów za pomocą jednego interfejsu.

Biorąc pod uwagę sposób połączenia z internetem, portfele kryptowalutowe można podzielić na dwie zasadnicze kategorie:

Portfele Gorące

Stanowią one najbardziej popularną i powszechnie dostępną formę portfeli. Zazwyczaj są to bezpłatne aplikacje, które działają na komputerach i urządzeniach mobilnych. Ich obsługa sprowadza się do pobrania programu, założenia konta i gotowe.

Dostawcy tych portfeli mogą zarządzać kluczami prywatnymi lub przekazać je bezpośrednio użytkownikowi. Ta druga opcja jest znana z minimalizowania udziału osób trzecich. Niemniej jednak, część użytkowników preferuje powierzenie zarządzania kluczami, aby ograniczyć zakres swojej odpowiedzialności.

Choć portfele gorące uważane są za mniej bezpieczne w porównaniu z zimnymi, to większość incydentów naruszenia bezpieczeństwa dotyczy giełd kryptowalut. Ma to miejsce, gdy inwestor przechowuje kryptowaluty na giełdzie, polegając na jej systemach ochrony aktywów.

Zależnie od wielkości giełdy, stają się one atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują słabe zabezpieczenia.

Reasumując, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami lub jesteś w stanie skutecznie zabezpieczyć swoje klucze prywatne, portfel sprzętowy nie jest Ci niezbędny. W takim przypadku, portfel gorący w zupełności wystarczy.

Jednakże, dla poważnych inwestorów kryptowalutowych, którzy oczekują najwyższego poziomu ochrony swoich środków, zakup portfela sprzętowego jest rozsądną decyzją.

Portfele Sprzętowe

Portfele sprzętowe (zwane także zimnymi) eliminują najsłabsze ogniwo – połączenie z internetem. Nie jest to jednak zawsze reguła, ponieważ część z nich łączy się z siecią podczas autoryzacji transakcji.

Portfele sprzętowe można podzielić na dwie kategorie:

Z Ograniczonym Dostępem do Sieci

Korzystają one z połączenia internetowego w trakcie realizowania transakcji za pomocą kabla USB, a w pozostałym czasie pozostają offline. Dodatkowo, posiadają fizyczne przyciski służące do weryfikacji szczegółów transakcji.

Najczęściej spotykanymi przykładami portfeli tego typu są Ledger Nano X i Trezor One.

Z Pełną Izolacją od Sieci

Ten typ portfeli przesyła dane bezprzewodowo, co jest powodem określenia „w pełni izolowany”. Komunikacja odbywa się za pomocą kodów QR, Bluetooth lub NFC, bez bezpośredniego połączenia z internetem.

Portfele tego typu są często postrzegane jako bezpieczniejsze, lecz nie wszyscy eksperci zgadzają się z tym stwierdzeniem. Ich zdaniem, przejście na portfele z pełną izolacją nie jest konieczne.

Debata na temat zalet i wad portfeli z izolacją oraz bez niej często nie prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Zamiast tego, przyjrzymy się ogólnie portfelom sprzętowym i porównamy je z portfelami gorącymi, by dostrzec różnicę.

Jak Funkcjonuje Portfel Sprzętowy?

Portfel sprzętowy działa na podobnych zasadach co portfel gorący. Główna różnica leży w procesie potwierdzania transakcji.

W portfelach gorących szczegóły transakcji są wyświetlane na urządzeniu użytkownika, który jedynie zatwierdza operację. W przypadku portfela zimnego, wszystko odbywa się w dedykowanej aplikacji (np. Ledger Live dla urządzeń Ledger), pełniącej rolę interfejsu użytkownika.

Kluczowe etapy weryfikacji transakcji zachodzą jednak na urządzeniu sprzętowym, co stanowi istotną różnicę.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że klucze prywatne pozostają w trybie offline, nawet podczas komunikacji z odpowiednią aplikacją.

Z technicznego punktu widzenia, portfel sprzętowy stanowi dodatkową warstwę zabezpieczeń, służącą do autentykacji. Jednocześnie, dedykowane aplikacje nadal pełnią istotną rolę.

Mimo iż producenci portfeli sprzętowych tego nie zalecają, można je sparować z wybranymi portfelami gorącymi. W takiej konfiguracji, portfel gorący staje się interfejsem użytkownika, zastępując domyślną aplikację portfela sprzętowego.

Jak Zabezpieczyć Portfel Sprzętowy?

Sposoby ochrony aktywów kryptowalutowych w portfelu sprzętowym są analogiczne do metod stosowanych w przypadku każdego samodzielnie zarządzanego portfela gorącego.

Należy zadbać o bezpieczeństwo frazy początkowej oraz dodatkowe metody uwierzytelniania, takie jak kod PIN. Ponadto, samo urządzenie powinno być chronione przed nieautoryzowanym dostępem fizycznym.

W przypadku kradzieży urządzenia chronionego kodem PIN, nie musisz się obawiać, o ile fraza odzyskiwania pozostaje bezpieczna. Umożliwia ona przywrócenie środków na nowym urządzeniu tego samego typu lub innym kompatybilnym portfelu.

Podsumowanie

Portfele sprzętowe skutecznie chronią klucze prywatne, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo, mogą one współpracować z kompatybilnymi portfelami gorącymi, oferując tym samym zalety obu rozwiązań.

Teraz, gdy już znasz podstawowe informacje na temat portfeli sprzętowych, warto zapoznać się z najlepszymi modelami dostępnymi na rynku.


newsblog.pl