Niezależnie od tego, czy Twoja działalność opiera się na rozwiązaniach chmurowych, czy tradycyjnych strukturach biurowych, gromadzisz znaczne ilości danych biznesowych. Ochrona tych danych przed cyberprzestępcami wymaga zastosowania modelu bezpieczeństwa jako usługi (SECaaS).
Zabezpieczenie danych w spoczynku, danych przesyłanych, platform transakcyjnych i innych elementów jest niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Duże korporacje często stać na utrzymanie rozbudowanych zespołów IT, które chronią firmowe zasoby przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Jednakże, mniejsze firmy, średnie przedsiębiorstwa i start-upy mogą nie mieć wystarczających środków na takie inwestycje.
W odpowiedzi na to wyzwanie, popularność zyskał model subskrypcji usług Security as a Service (SECaaS). Obecnie, ze względu na swoją efektywność, także duże przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na to rozwiązanie, aby skupić się na kluczowych aspektach swojej działalności.
Zapraszam do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tym dynamicznie rozwijającym się trendzie w obszarze przetwarzania w chmurze i bezpieczeństwa danych, który ma zastosowanie w każdym rodzaju działalności.
Ewolucja rynku SECaaS
Rynek usług bezpieczeństwa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Oto najważniejsze z nich:
- Upowszechnienie się pracy zdalnej i wirtualnych biur.
- Coraz częstsze korzystanie z modelu BYOD (Bring Your Own Device) w celu oszczędności na sprzęcie.
- Wysokie koszty i trudności związane z utrzymaniem lokalnych rozwiązań bezpieczeństwa.
- Chęć koncentracji firm na generowaniu przychodów.
- Dynamiczny rozwój technologii IoT (Internet of Things) i IIoT (Industrial Internet of Things).
- Wzrost liczby i zaawansowania cyberzagrożeń oraz narzędzi hakerskich.
Obecnie, niezależnie od wielkości firmy, ochrona przed atakami typu ransomware jest priorytetem dla każdego przedsiębiorcy. Takie zagrożenia mogą doprowadzić do zamknięcia firmy.
Z raportu firmy Statista wynika, że wartość rynkowa SECaaS w 2018 roku wyniosła 6,91 miliarda dolarów. Rynek ten dynamicznie rósł, osiągając w 2022 roku wartość 12,6 miliarda dolarów. Prognozy na rok 2026 szacują wzrost wartości rynku SECaaS do imponujących 22,67 miliarda dolarów.
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii mobilnych 5G, rynek SECaaS będzie wzrastał w postępie geometrycznym. Coraz więcej firm będzie potrzebowało zaawansowanych rozwiązań do ochrony swoich urządzeń oraz olbrzymich ilości danych gromadzonych od użytkowników, klientów i pracowników.
Czym jest SECaaS?
Security as a service (SECaaS) to model usług, w którym zarządzanie bezpieczeństwem danych firmy jest powierzane podmiotowi zewnętrznemu. W tym modelu zewnętrzna firma dba o bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze lub w infrastrukturze poza chmurą.
Jednym z najprostszych przykładów SECaaS są internetowe programy antywirusowe, które skanują firmowe komputery w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, wirusów, programów szpiegujących, trojanów czy oprogramowania typu ransomware.
W modelu SECaaS firma nie musi już zarządzać bezpieczeństwem serwerów, stacji roboczych, urządzeń sieciowych, routerów, firmowych telefonów, laptopów itp. Samodzielne utrzymywanie działu IT, który musi instalować, aktualizować i monitorować oprogramowanie ochronne na każdym urządzeniu, jest czasochłonne i kosztowne.
W nowym modelu przedsiębiorstwa budują swoją infrastrukturę bezpieczeństwa w chmurze lub poza nią. Zewnętrzna firma specjalizująca się w bezpieczeństwie danych dba o wszystkie aspekty związane z ochroną. Wystarczy wybrać odpowiedni plan usług i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.
Wiele organizacji, zarówno małych, średnich, jak i dużych, doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa z powodu niedostatecznych zabezpieczeń. Czasami mniejsze firmy nie mogą sobie pozwolić na skuteczne rozwiązania ochronne i polegają na darmowych lub podstawowych płatnych antywirusach.
Duże przedsiębiorstwa zatrudniają zespoły ds. cyberbezpieczeństwa w ramach działów IT. Jednak nawet w takich firmach pracownicy nie zawsze przestrzegają zasad bezpieczeństwa, nie przeprowadzają regularnych aktualizacji i ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa danych.
Model bezpieczeństwa jako usługa eliminuje te problemy i sprawia, że ochrona danych staje się bardziej dostępna dla każdej firmy. Co więcej, SECaaS przyczynia się do budowania kultury świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników.
Funkcje SECaaS
Bezpieczeństwo sieci internetowej
Kluczową funkcją SECaaS jest ochrona wszystkich połączeń danych realizowanych za pośrednictwem Internetu i sieci intranet.
Usługa musi analizować wszystkie pakiety danych, aby wyeliminować wirusy i złośliwe oprogramowanie już na etapie wejścia do sieci.
Bezpieczeństwo punktów końcowych i po stronie użytkownika
Punkty końcowe, czyli urządzenia, za pomocą których użytkownicy łączą się z siecią firmową, są szczególnie narażone na ataki. Dlatego SECaaS oferuje funkcje zabezpieczania wszystkich urządzeń komputerowych, które są połączone z serwerami firmowymi, zarówno od strony pracowników, jak i klientów.
Bezpieczeństwo punktów końcowych zapewnia także poufność danych firmowych. Możliwe jest uniemożliwienie pracownikom zapisywania danych firmowych na zewnętrznych nośnikach pamięci.
Bezpieczeństwo komunikacji
Firma komunikuje się ze swoimi pracownikami za pomocą poczty e-mail, komunikatorów internetowych, wiadomości SMS, WhatsApp, połączeń telefonicznych, powiadomień push itp. Usługi SECaaS monitorują również transfer danych w ramach tych kanałów komunikacji, zapewniając pełne bezpieczeństwo.
SEIM
Zarządzanie informacjami o zabezpieczeniach i zdarzeniami (SEIM) to funkcja analizy sieci firmowej w celu wykrycia ukrytych cyberataków. Po identyfikacji złośliwego oprogramowania SECaaS może podjąć działania obronne i zapobiec naruszeniu danych.
Ocena bezpieczeństwa biznesowego
SECaaS regularnie przeprowadza analizy bezpieczeństwa firmy w celu wykrycia nieznanych luk i opracowania programów lub strategii zwiększających ochronę firmy.
Odzyskiwanie po awarii i ciągłość biznesowa
Sprawdzona usługa SECaaS powinna obejmować planowanie ciągłości działania oraz odzyskiwanie danych po awarii.
Zapobieganie utracie danych
Dane firmowe są niezwykle cenne! Dlatego usługi SECaaS oferują funkcję regularnego tworzenia kopii zapasowych danych. Kopia zapasowa jest zapisywana w rozproszonych lokalizacjach, co chroni przed koniecznością płacenia okupu hakerom.
Zarządzanie tożsamością i dostępem
Zarządzanie uprawnieniami umożliwia ustalenie zasad dostępu do danych w oparciu o role. Ułatwia to również planowanie audytów bezpieczeństwa.
Celem jest kontrolowanie dostępu do firmowych danych i aplikacji z centralnego narzędzia oraz rejestrowanie wszystkich działań pracowników w czasie pracy.
System wykrywania i zapobiegania włamaniom
IDPS to system wykorzystujący zapory sprzętowe i programowe do ochrony serwerów, stacji roboczych i centrów danych przed nieznanym ruchem.
Ponadto, gdy hakerzy zainstalują złośliwe oprogramowanie w systemie, protokół IDPS zablokuje dostęp do sieci takim aplikacjom, przenosząc je do tzw. piaskownicy.
Najlepsze przykłady SECaaS
- Szyfrowanie danych firmowych podczas przesyłania i przechowywania.
- Skanowanie firmowych skrzynek pocztowych w celu wykrycia ataków phishingowych i złośliwego oprogramowania.
- Monitorowanie sieci firmowych pod kątem aktywności podejrzanych użytkowników i usług.
- Ochrona aplikacji w chmurze przed cyberatakami.
- Regularne skanowanie zasobów IT w celu wykrycia i usunięcia luk w zabezpieczeniach.
- Identyfikacja potencjalnych intruzów i blokowanie ich dostępu do serwerów firmowych.
- Zapobieganie utracie danych poprzez regularne tworzenie kopii zapasowych.
- Natychmiastowe przywracanie danych po awarii i szybki powrót do normalnej działalności.
Różne rodzaje SECaaS
Cloud Security Alliance (CSA) to czołowa organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem danych w chmurze na całym świecie. CSA wyróżniła następujące kategorie SECaaS:
- Ciągłe monitorowanie
- Bezpieczeństwo poczty elektronicznej
- Zapobieganie utracie danych (DLP)
- Odzyskiwanie po awarii i ciągłość biznesowa
- Zarządzanie włamaniami
- Szyfrowanie
- Bezpieczeństwo sieci
- Zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM)
- Informacje o bezpieczeństwie i zarządzanie zdarzeniami (SIEM)
- Ocena bezpieczeństwa
- Bezpieczeństwo sieci
- Skanowanie podatności
Działanie SECaaS
Bezpieczeństwo jako usługa działa zazwyczaj w sposób nadrzędny. Wszystkie połączenia danych firmowych przechodzą przez bezpieczne łącze internetowe lub intranetowe. Dostawca SECaaS może korzystać z lokalnych lub zagranicznych sieci VPN, aby chronić dane przed hakerami.
Dostawca tworzy dla firmy bezpieczne konto z pulpitem nawigacyjnym. Następnie firma rejestruje wszystkie swoje urządzenia na tym koncie. Pulpit nawigacyjny służy jako interfejs do monitorowania, które urządzenie ma dostęp do jakich zasobów.
Żadne urządzenie, które nie zostało zarejestrowane w systemie, nie będzie miało dostępu do firmowych aplikacji lub serwerów w chmurze. Eliminuje to obawy związane z utratą kontroli nad dostępem do danych, gdy pracownik opuści organizację.
Dlaczego warto polegać na SECaaS
- Usługi cyberbezpieczeństwa są zapewniane przez zaawansowanych technologicznie dostawców SECaaS.
- Małe i średnie firmy mogą korzystać z zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, dostępnych do tej pory tylko dla dużych korporacji.
- Dostawcy SECaaS reagują na zagrożenia bezpieczeństwa szybciej niż wewnętrzne działy IT.
- Zlecając bezpieczeństwo zaufanej stronie trzeciej, firma może skupić się na sprzedaży i marketingu.
- Nie ma konieczności samodzielnego zarządzania urządzeniami cyfrowymi (serwery, stacje robocze, telefony komórkowe, zapory ogniowe, routery itp.). Dostawca SECaaS dba o odpowiednie skonfigurowanie i zarządzanie urządzeniami.
- Dostawcy SECaaS pomagają w tworzeniu kopii zapasowych danych, przeprowadzają regularne testy bezpieczeństwa i wdrażają zaawansowane środki bezpieczeństwa.
Wyzwania związane z SECaaS
- Znalezienie niedrogiego pakietu SECaaS może być trudne, ze względu na duży popyt na tego typu usługi.
- Może dojść do sytuacji, w której rynek usług bezpieczeństwa zdominuje kilku graczy, co może prowadzić do wzrostu cen.
- Przed wyborem dostawcy SECaaS należy przeprowadzić staranny research.
- Firma będzie miała mniejszą kontrolę nad polityką bezpieczeństwa.
- Firma może być narażona na zagrożenia, gdy serwery dostawcy zostaną zhakowane.
- Dostawcy usług często korzystają ze współdzielonej infrastruktury chmurowej, co zwiększa ryzyko wycieku danych.
Jak wybrać najlepszego dostawcę Security as a Service (SECaaS)
Dostępność usługi
Należy upewnić się, że wybrany dostawca SECaaS gwarantuje najwyższy możliwy czas nieprzerwanej pracy zasobów sieciowych, aplikacji w chmurze i pulpitów bezpieczeństwa.
Ważne jest również, aby dostawca dysponował zespołem wsparcia technicznego, który jest gotowy do natychmiastowej pomocy w przypadku problemów.
Czas reakcji i umowa SLA
Po zapoznaniu się z ofertą dostawcy, należy dokładnie omówić kwestię czasu reakcji. W umowie można również uwzględnić klauzulę dotyczącą określonego poziomu SLA i czasu reakcji.
Ceny pakietów
Przed podpisaniem umowy, należy porównać ceny oferowane przez różnych dostawców SECaaS.
Partnerzy
Warto sprawdzić listę partnerów dostawcy, aby upewnić się, że korzysta on z zaawansowanych technologii i standardowych usług w chmurze.
Planowanie odzyskiwania po awarii
Wybierz dostawcę SECaaS, który posiada własne plany ciągłości działania i odzyskiwania po awarii.
Blokada dostawcy
Unikaj subskrypcji, które uniemożliwiają łatwe przejście do innego dostawcy. Preferuj elastyczne subskrypcje z łatwymi zasadami anulowania.
Raportowanie
Dostawca powinien zapewnić dostęp do łatwego w obsłudze narzędzia, które umożliwia monitorowanie całego procesu ochrony bezpieczeństwa.
Dostawcy usług Security as a Service (SECaaS)
Oto kilka popularnych platform SECaaS, które warto rozważyć, aby lepiej zrozumieć ich funkcje i usługi:
Perimeter 81
Perimeter 81 to znana marka w branży bezpieczeństwa sieci korporacyjnych. Oferuje następujące rozwiązania SECaaS:
- Secure Access Service Edge (SASE)
- Dostęp do sieci o zerowym zaufaniu
- Zapora sieciowa jako usługa
- Bezpieczna brama internetowa
- Cloud VPN i alternatywy VPN
- Pulpit monitorowania bezpieczeństwa
- Zarządzanie tożsamością
- Integracja z AWS, GCP, Azure itp.
Platforma Cloudflare One SASE
Cloudflare One dynamicznie łączy pracowników i dostawców z zasobami firmowymi, analizując ich poziom dostępu i zakres obowiązków. Oferuje następujące usługi:
- Prywatna sieć w ponad 275 miastach, zapewniająca szybsze połączenia VPN
- Zabezpieczanie aplikacji internetowych, aplikacji hostowanych i aplikacji SaaS
- SASE
- Usługi bezpieczeństwa oparte na zasadzie zerowego zaufania
- Ochrona przed atakami DDoS
- Ochrona sieci za pomocą zaawansowanych zapór ogniowych
Dostęp do Internetu Zscaler
Zscaler Internet Access oferuje produkty SECaaS oparte na sztucznej inteligencji. Niektóre z najważniejszych funkcji bezpieczeństwa to:
- Giełda o zerowym zaufaniu
- Złącze klienta Zscaler
- Ochrona w chmurze
- Zscaler B2B
- Zscaler Digital Experience
- Bezpieczna migracja do chmury
- Alternatywa VPN
Qualys Security as a Service
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje aplikacje w chmurze są zgodne z wymaganiami i bezpieczne, warto wypróbować Qualys. Niektóre z kluczowych funkcji obejmują:
- Zarządzanie podatnościami
- Wykrywanie zagrożeń i reagowanie na nie
- Ciągłe monitorowanie
- Zarządzanie poprawkami
- Indywidualna ocena i naprawa
- Wykrywanie i reagowanie w SaaS
- Wielowektorowy EDR
- Ocena bezpieczeństwa w chmurze
- Skanowanie aplikacji internetowych i zapora sieciowa
Podsumowanie
W niniejszym artykule omówiliśmy szczegółowo zagadnienia związane z bezpieczeństwem jako usługą (SECaaS), zarówno dla firm działających w chmurze, jak i w infrastrukturze tradycyjnej. Przybliżyliśmy również popularne aplikacje, które mogą pomóc w rozpoczęciu korzystania z SECaaS.
Dodatkowo, przedstawiliśmy porady, jak wybrać najlepszego dostawcę usług zabezpieczeń dla swojej firmy. Dzięki tej wiedzy, będziesz miał większą pewność przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, które ochroni Twoje dane przed cyberprzestępcami.
Zachęcamy również do zapoznania się z usługami typu desktop jako usługa (DaaS) oraz z ofertami najlepszych dostawców DaaS dla Twojej firmy w chmurze.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.