Zabezpieczenie strony internetowej to fundament jej prawidłowego działania. Ochrona danych, budowanie wiarygodności i lepsze pozycje w wyszukiwarkach to tylko niektóre z korzyści.
W przypadku serwisów transakcyjnych lub platform z kontami użytkowników, kluczowe jest zastosowanie szyfrowania wrażliwych danych przesyłanych między klientem a serwerem.
Certyfikat SSL/TLS stanowi podstawową ochronę Twojej strony.
Wdrożenie protokołu HTTPS pozytywnie wpływa na ranking w wynikach wyszukiwania, dlatego warto rozważyć jego implementację również na blogu.
Chcesz zainstalować certyfikat na swojej stronie, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów? Istnieje kilka centrów certyfikacji (dostawców SSL), które mogą Ci w tym pomóc.
Poniżej znajdziesz objaśnienie użytych akronimów.
- SSL – Secure Socket Layer (Protokół Bezpiecznych Gniazd)
- TLS – Transport Layer Security (Protokół Bezpieczeństwa Warstwy Transportowej)
- CDN – Content Delivery Network (Sieć Dostarczania Treści)
- DV – Domain Validated (Walidacja Domeny)
- ACME – Automated Certificate Management Environment (Zautomatyzowane Środowisko Zarządzania Certyfikatami)
Jeżeli poszukujesz hostingu współdzielonego, który oferuje bezpłatny certyfikat SSL, warto wypróbować SiteGround. Dlaczego warto rozważyć SiteGround? Oto kilka zalet:
- SiteGround wykorzystuje infrastrukturę Google Cloud, co zapewnia wydajne i zaawansowane technicznie usługi hostingowe.
- Oferuje najnowsze wersje PHP.
- Zapewnia wyjątkową obsługę klienta, dostępną 24/7 poprzez czat, telefon i system zgłoszeń. Czas oczekiwania na odpowiedź jest minimalny.
- Stosuje innowacyjne podejście do kwestii wydajności i bezpieczeństwa.
- Plany hostingowe zawierają bogaty zestaw bezpłatnych i przydatnych funkcji.
- Dostępny jest darmowy certyfikat SSL.
- Oferowany jest darmowy CDN Cloudflare.
- Migracja strony z innego hostingu jest bezpłatna i szybka.
- Tworzenie automatycznych kopii zapasowych i ich przywracanie jest bezpłatne i odbywa się codziennie.
Przyjrzyjmy się teraz sposobom na uzyskanie certyfikatu.
ZeroSSL
Dzięki ZeroSSL certyfikat SSL możesz otrzymać w zaledwie kilka minut. Proces jest prosty: wprowadzasz wymagane dane, przechodzisz szybką weryfikację i gotowe – certyfikat SSL jest gotowy do użycia.
Wygenerowany certyfikat SSL jest całkowicie bezpłatny i ważny przez 90 dni, po czym można go odnowić bez ponoszenia kosztów.
Nie chcesz odnawiać certyfikatu ręcznie?
Żaden problem! Możesz użyć Certbot ZeroSSL, aby zautomatyzować proces odnawiania. Brzmi dobrze, prawda?
ZeroSSL jest urzędem certyfikacji, który sam wystawia certyfikaty. Wszystkimi certyfikatami możesz zarządzać za pomocą intuicyjnego panelu. Dostępne są do 3 certyfikatów ZA DARMO. Jeśli potrzebujesz więcej, możesz wybrać płatny plan, który oferuje nielimitowaną liczbę certyfikatów i szereg dodatkowych funkcji premium.
- Certyfikat typu wildcard i wielodomenowy
- Dostęp do REST API
- Wsparcie techniczne
Oferują również rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta, więc jeśli masz potrzebę wystawiania certyfikatów swoim klientom, skontaktuj się z nimi.
Szyfrujmy (Let’s Encrypt)
Szyfrujmy to wspólna inicjatywa Linux Foundation i nowego urzędu certyfikacji, sponsorowana przez takie firmy jak Mozilla, Akamai, SiteGround, Cisco czy Facebook, oferująca darmowe certyfikaty SSL/TLS.
Jest to doskonałe rozwiązanie, aby ograniczyć koszty wdrożenia w środowisku nieprodukcyjnym.
Proces jest zautomatyzowany, co oznacza, że nie musisz tracić czasu na tworzenie CSR i przesyłanie go do urzędu certyfikacji w celu podpisania. Wszystko dzieje się w tle, na Twoich serwerach.
Let’s Encrypt wydało dotychczas ponad miliard certyfikatów. Zapoznaj się z poradnikami wdrażania Let’s Encrypt na serwerach Apache HTTP lub Nginx.
SSL za darmo (SSL for free)
SSL za darmo wykorzystuje serwer Let’s Encrypt ACME, stosując walidację domeny w celu dostarczenia certyfikatu. Usługa jest całkowicie darmowa, a certyfikaty są wydawane w ciągu kilku minut.
SSL.com
SSL.com oferuje darmowy certyfikat SSL na okres 90 dni. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz przetestować działanie SSL lub na potrzeby krótkoterminowych projektów.
Uzyskaj bezpłatny certyfikat SSL w ciągu kilku minut, oferujący wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie popularne przeglądarki rozpoznają certyfikaty wystawione przez SSL.com.
Cloudflare
Cloudflare to firma oferująca usługi CDN i bezpieczeństwa. Cloudflare sprawia, że Twoja strona działa szybciej i jest lepiej chroniona. Z usług Cloudflare korzysta wiele popularnych witryn, w tym Reddit, Yelp, Mozilla, StackOverflow i inne.
Niedawno Cloudflare ogłosiło, że uniwersalny SSL jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników, nawet tych korzystających z darmowego planu. Jeśli używasz Cloudflare, a SSL nie jest jeszcze aktywowany, możesz to zrobić w kilku prostych krokach:
- Zaloguj się do Cloudflare.
- Wybierz stronę, dla której chcesz włączyć SSL.
- W prawym panelu nawigacyjnym kliknij „SSL/TLS”.
- Upewnij się, że opcja „Elastyczny” jest wybrana i że status to „AKTYWNY CERTYFIKAT”.
Aktywacja może potrwać kilka chwil. Możesz zweryfikować, czy proces przebiegł pomyślnie, wchodząc na swoją stronę za pomocą protokołu HTTPS.
Darmowy certyfikat SSL Cloudflare jest również oferowany przez wielu dostawców usług hostingowych, którzy ściśle współpracują z Cloudflare, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci CDN. Jednym z takich przykładów jest Kinsta dla hostingu premium WordPress.
30 dni za darmo
Możesz również skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego u następujących dostawców certyfikatów.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w uzyskaniu bezpłatnego SSL dla Twojej strony lub bloga. Jeśli jednak interesuje Cię zakup certyfikatu premium dla firmy, możesz sprawdzić Sklep SSL.
Podobał Ci się ten artykuł? Zachęcamy do udostępniania go dalej!
newsblog.pl