BIOS nie zapisuje zmian; BIOS ciągle resetuje się po wyłączeniu

BIOS nie zapisuje zmian; BIOS ciągle resetuje się po wyłączeniu

Wprowadzenie

BIOS (Basic Input/Output System) to ważny element każdego komputera, który inicjuje sprzęt komputera i ładuje system operacyjny. Jednak użytkownicy mogą czasami napotkać problemy z BIOS-em, takie jak niezapisywanie zmian lub ciągłe resetowanie się po wyłączeniu.

W tym artykule omówimy przyczyny tych problemów i przedstawimy kroki, które można podjąć, aby je rozwiązać.

Przyczyny, dla których BIOS nie zapisuje zmian

* Błędna bateria CMOS: Bateria CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor) dostarcza zasilanie do BIOS-u, gdy komputer jest wyłączony. Jeśli bateria jest słaba lub uszkodzona, BIOS może nie być w stanie zachować zmian w ustawieniach.
* Złe ustawienia BIOS-u: Niektóre zmiany w ustawieniach BIOS-u mogą uniemożliwić jego zapisanie. Na przykład włączenie funkcji „Secure Boot” może zablokować zmiany w ustawieniach związanych z rozruchem.
* Konflikt sprzętowy: Konflikt między różnymi komponentami sprzętowymi, takimi jak pamięć RAM, karta graficzna czy dysk twardy, może również wpływać na możliwość zapisu zmian w BIOS-ie.
* Uszkodzenie BIOS-u: W rzadkich przypadkach sam BIOS może zostać uszkodzony, co może uniemożliwić zapisanie zmian.

Przyczyny, dla których BIOS ciągle resetuje się po wyłączeniu

* Uszkodzona bateria CMOS: Jak wspomniano wcześniej, słaba lub uszkodzona bateria CMOS może powodować ciągłe resetowanie się BIOS-u po wyłączeniu.
* Problemy z zasilaniem: Wahania lub przerwy w zasilaniu mogą również powodować resetowanie BIOS-u.
* Konflikty sprzętowe: Podobnie jak w przypadku problemów z zapisywaniem zmian, konflikty sprzętowe mogą również powodować resetowanie BIOS-u.
* Wirusy lub złośliwe oprogramowanie: Niektóre rodzaje wirusów lub złośliwego oprogramowania mogą modyfikować ustawienia BIOS-u, powodując jego resetowanie.

Kroki rozwiązywania problemów

Niezapisywanie zmian w BIOS-ie

* Sprawdź baterię CMOS: Wyjmij baterię CMOS i sprawdź, czy jest prawidłowo osadzona. Jeśli jest słaba lub uszkodzona, wymień ją na nową.
* Zresetuj ustawienia BIOS-u: Włącz komputer i naciśnij klawisz, aby uzyskać dostęp do BIOS-u. Znajdź opcję „Reset to Default” lub „Load Optimized Defaults” i wybierz ją. Spowoduje to przywrócenie domyślnych ustawień BIOS-u.
* Sprawdź konflikty sprzętowe: Wyłącz komputer i odłącz wszystkie nieistotne urządzenia zewnętrzne. Następnie włącz ponownie komputer i sprawdź, czy problem został rozwiązany.
* Zaktualizuj BIOS: Wyświetl numer wersji BIOS-u w ustawieniach BIOS-u. Odwiedź witrynę producenta płyty głównej i sprawdź, czy dostępna jest nowsza wersja. Pobierz i zainstaluj ją, jeśli jest dostępna.

Ciągłe resetowanie się BIOS-u po wyłączeniu

* Sprawdź baterię CMOS: Wymień baterię CMOS na nową, nawet jeśli wydaje się, że działa prawidłowo.
* Sprawdź zasilanie: Upewnij się, że zasilacz działa prawidłowo. Możesz również spróbować odpalić komputer bez podłączonego zasilacza, aby sprawdzić, czy bateria podtrzymuje ustawienia BIOS-u.
* Usuń konflikty sprzętowe: Odłącz wszystkie nieistotne urządzenia zewnętrzne i sprawdź, czy problem ustąpi.
* Sprawdź wirusy lub złośliwe oprogramowanie: Uruchom skanowanie systemu za pomocą oprogramowania antywirusowego i antyspyware, aby wykryć i usunąć wszelkie zagrożenia.

Wniosek

Problemy z BIOS-em, takie jak niezapisywanie zmian lub ciągłe resetowanie się, mogą być frustrujące. Jednak stosując kroki rozwiązywania problemów opisane w tym artykule, możesz zdiagnozować i rozwiązać te problemy. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności technicznych, zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym technikiem komputerowym.

Często zadawane pytania (FAQ)

1. Dlaczego mój BIOS resetuje się po wymianie baterii CMOS?

Może to być spowodowane słabymi połączeniami lub konfliktami sprzętowymi. Sprawdź, czy bateria jest prawidłowo osadzona i odłącz wszystkie nieistotne urządzenia zewnętrzne.

2. Jak sprawdzić, czy bateria CMOS jest słaba?

Objawami słabej baterii CMOS są problemy z datą i godziną oraz ciągłe resetowanie BIOS-u. Możesz również użyć woltomierza, aby zmierzyć napięcie baterii.

3. Co to jest „Secure Boot” i jaki ma wpływ na BIOS?

„Secure Boot” to funkcja bezpieczeństwa, która sprawdza podpisy cyfrowe oprogramowania przed jego uruchomieniem. Może to uniemożliwić zmiany w ustawieniach BIOS-u związanych z rozruchem.

4. Jak zresetować BIOS do domyślnych ustawień?

Dostęp do BIOS-u i poszukaj opcji „Reset to Default” lub „Load Optimized Defaults”. Wybierz ją i potwierdź.

5. Czy mogę zaktualizować BIOS samodzielnie?

Tak, ale należy zachować ostrożność. Odwiedź witrynę producenta płyty głównej i pobierz najnowszą wersję BIOS-u. Postępuj zgodnie z instrukcjami aktualizacji.

6. Co zrobić, jeśli bateria CMOS nie rozwiąże problemu z resetowaniem się BIOS-u?

Może być konieczna wymiana płyty głównej lub naprawa bardziej poważnego problemu sprzętowego. Skonsultuj się z technikiem komputerowym.

7. Czy wirusy mogą wpływać na BIOS?

Tak, niektóre wirusy mogą modyfikować ustawienia BIOS-u, powodując problemy. Regularnie uruchamiaj skanowania antywirusowe i antyspyware.

8. Dlaczego mój BIOS nie wyświetla się po uruchomieniu komputera?

Może to być spowodowane uszkodzoną płytą główną, uszkodzonym BIOS-em lub problemami z kartą graficzną. Może być konieczna diagnoza przez technika komputerowego.