Jak przełączyć UEFI BIOS na starszą wersję BIOS na komputerze

Wszystkie komputery są dostarczane z podstawowym systemem plików załadowanym do pamięci. Ten system plików może sterować niektórymi komponentami sprzętowymi na poziomie podstawowym i umożliwia wprowadzanie zmian w systemie, takich jak ustawienie hasła, zanim zostanie wyświetlony ekran rozruchowy zainstalowanego systemu operacyjnego.

Przez długi czas ten system plików był nazywany BIOS. Większość użytkowników nie będzie z nim zbytnio korzystać, ponieważ nie pojawia się, jeśli jest zainstalowany system operacyjny. Ponieważ niewielu użytkowników korzysta z tego systemu plików, mogą nie wiedzieć, że BIOS został zastąpiony w wielu systemach z UEFI BIOS.

UEFI BIOS zastąpił stary BIOS, który teraz określamy jako Legacy BIOS. Jeśli jesteś producentem podzespołów do komputerów stacjonarnych / laptopów / komputerów, istnieje spora różnica między nimi. Dla użytkowników końcowych różnica polega na tym, że UEFI BIOS jest bezpieczniejszy.

Przełącz UEFI BIOS na starszą wersję BIOS

Podczas gdy UEFI BIOS to nowy system plików używany na nowoczesnych komputerach stacjonarnych i laptopach. Nowoczesne systemy operacyjne preferują UEF BIOS, jednak będą wyjątki. Te wyjątki mogą wymagać posiadania starszej wersji systemu BIOS zamiast UEFI BIOS, np. Jeśli próbujesz zainstalować dystrybucję Linuksa, która nie zostanie zainstalowana w UEFI BIOS.

W takim przypadku możesz przełączyć UEFI BIOS na starszą wersję BIOS. Nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi. Wszystko, czego potrzebujesz, jest już w Twoim systemie i musisz tylko wiedzieć, które ustawienie należy zmienić.

Zamknij system. Włącz system i naciśnij klawisz F2, aby uruchomić system BIOS. Jeśli klawisz F2 nie działa, sprawdź tutaj, jak możesz uzyskać dostęp do systemu BIOS na komputerze. Przejdź do zakładki Rozruch (może się różnić w zależności od układu BIOS). Poszukaj opcji o nazwie Bezpieczny rozruch.

Wybierz go i naciśnij Enter. Zmień jego wartość na Wyłączone. Naciśnij klawisz F10, aby zapisać zmiany i wyjść z systemu BIOS. Wyłącz system, a następnie włącz. Naciśnij klawisz F2, aby uruchomić system BIOS. Uruchomisz starszą wersję BIOS-u.

Wróć do UEFI BIOS

Jeśli chcesz wrócić do UEFI BIOS, wszystko, co musisz zrobić, to włączyć Bezpieczny rozruch ze starszej wersji BIOS.

Włącz system. Naciśnij klawisz F2, aby uzyskać dostęp do systemu BIOS. Przejdź do zakładki Boot. Poszukaj bezpiecznego rozruchu i wybierz go. Stuknij Enter. Wybierz opcję Włącz. Stuknij F10, aby zapisać i wyjść. Przy następnym uruchomieniu systemu BIOS zobaczysz UEFI BIOS.

Ustawienia BIOS

Ustawienia BIOS-u nigdy nie są takie same dla różnych systemów i producentów urządzeń. Możesz nie widzieć zakładki Boot w BIOS-ie. Można to nazwać czymś innym lub opcja Bezpiecznego rozruchu może znajdować się całkowicie na innej karcie.

W niektórych przypadkach możesz nie widzieć opcji Bezpiecznego rozruchu. Zamiast tego możesz zobaczyć opcję rozruchu Legacy lub coś podobnego w jej miejscu.

Aby uniknąć błędów, możesz wygooglować, jakie jest wywoływane ustawienie starszego / UEFI BIOS na Twoim urządzeniu.

x