Jak wybrać urządzenie rozruchowe w systemie UEFI BIOS

BIOS to oprogramowanie układowe, które widzisz podczas uruchamiania systemu. Być może masz zainstalowany system operacyjny i jeśli Twój sprzęt jest dość nowy, może się wydawać, że system uruchamia się od razu. To nie o to chodzi. BIOS zawsze ładuje się jako pierwszy. Twój BIOS ma zwykle ustawienie, które pozwala ustawić pierwsze urządzenie rozruchowe, jednak jest to tylko wtedy, gdy używasz starszej wersji BIOS. Jeśli używasz UEFI BIOS, nie zobaczysz tej opcji. Oto, jak ustawić urządzenie rozruchowe w systemie UEFI BIOS.

Istnieją dwa sposoby ustawienia urządzenia rozruchowego w systemie UEFI BIOS. Możesz zmienić oprogramowanie układowe BIOS na starszą wersję BIOS lub skorzystać z opcji wbudowanej w UEFI BIOS.

Opcje urządzenia rozruchowego UEFI

Wyłącz laptopa lub komputer stacjonarny, a następnie włącz go ponownie. Zanim przejdziesz do ekranu startowego systemu operacyjnego, powinieneś zobaczyć, które klawisze musisz nacisnąć, aby dostać się do BIOS-u. Powinna istnieć druga opcja, która mówi, który klawisz nacisnąć, aby przejść do opcji rozruchu. Te klucze będą się różnić dla różnych systemów. Na laptopie Dell klawisz to F12. Google, który to klucz do twojego systemu.

Po dotknięciu tego klawisza pojawi się opcja z prośbą o wybranie urządzenia rozruchowego, którego chcesz użyć. Upewnij się, że podłączyłeś urządzenie, którego chcesz użyć, przed uruchomieniem tego menu, w przeciwnym razie nie pojawi się na liście urządzeń, z których możesz uruchomić.

Użyj klawiszy strzałek, aby wybrać urządzenie i naciśnij Enter, aby uruchomić.

UEFI do starszego systemu BIOS

Aby zmienić BIOS z UEFI na Legacy, włącz system i naciśnij klawisz, aby przejść do menu rozruchu. Klawisz jest inny dla każdego systemu, ale zwykle jest to klawisz F2. Jeśli to nie zadziała, możesz Google, który klawisz nacisnąć dla swojego systemu lub możesz zapoznać się z naszym przewodnikiem, aby uzyskać dostęp do BIOS-u, aby znaleźć odpowiedni klucz.

Menu powinno mieć dedykowaną zakładkę Boot. Użyj klawiszy strzałek, aby przejść do karty Rozruch i poszukaj opcji Bezpieczny rozruch. Wyłącz bezpieczny rozruch i powinieneś zobaczyć zwykłą opcję wyboru pierwszego urządzenia rozruchowego.

Nie powinno to mieć wpływu na żaden system operacyjny, który mógł być już zainstalowany. W razie potrzeby nadal powinieneś być w stanie uruchomić komputer z dysku twardego lub dysku SSD. Twoje dane również będą bezpieczne. Zmiana oprogramowania układowego BIOS rzadko uniemożliwia uruchomienie systemu operacyjnego i nie powoduje utraty danych.