Jak wykonać kopię zapasową profilu Geary Mail w systemie Linux

Geary to doskonały program pocztowy dla systemu Linux. Jest elegancki, łatwy w konfiguracji i ma wiele przydatnych funkcji, takich jak szybka konfiguracja dla wielu dostawców poczty e-mail. Niestety, ponieważ Geary jest wyposażony w wiele funkcji, nie ma możliwości tworzenia kopii zapasowych profilu Geary Mail.

Nie martwić się! Nawet jeśli aplikacja Geary nie pozwala na wykonanie kopii zapasowej, linia poleceń Linuksa to zrobi!

Utwórz kopię zapasową profilu Geary Mail

Aplikacja poczty e-mail Geary dla systemu Linux przechowuje różne pliki konfiguracyjne w folderze ~ / .config / geary / katalogu domowego każdego użytkownika. Ponadto aplikacja Geary zapisuje pocztę i inne rzeczy w ~ / .local / share / geary /. Jeśli chcesz utworzyć pełną kopię zapasową wszystkiego w Geary, musisz upewnić się, że oba te foldery są bezpieczne.

Przed utworzeniem kopii zapasowej poczty użyj polecenia ls i wyświetl swoje dane, aby upewnić się, że wszystko tam jest. W terminalu uruchom:

ls -a ~/.config/geary
ls -a ~/.local/share/geary

Jeśli nic się nie dzieje po uruchomieniu tych dwóch poleceń, może być konieczne ponowne skonfigurowanie klienta poczty Geary. Zaloguj się ponownie i wszystko powinno być gotowe.

Użyj polecenia mkdir, aby utworzyć nowy folder na pulpicie systemu Linux. W tym folderze będziemy przechowywać wszystkie dane Geary, aby ułatwić tworzenie kopii zapasowych.

mkdir -p ~/Desktop/geary-mail-backup

mkdir -p ~/Desktop/geary-mail-backup/config

mkdir -p ~/Desktop/geary-mail-backup/local

Twój folder kopii zapasowej Geary jest gotowy. Teraz nadszedł czas, aby przenieść do niego wszystkie konfiguracje kont i dane e-mail. Zacznij od użycia polecenia cp, aby utworzyć kopię plików konfiguracyjnych poczty e-mail.

cp -r ~/.config/geary/ ~/Desktop/geary-mail-backup/config/

Następnie wykonaj kopię pozostałych danych Geary za pomocą cp i umieść ją w folderze ~ / Desktop / geary-mail-backup.

cp -r ~/.local/share/geary/ ~/Desktop/geary-mail-backup/local/

Po przygotowaniu wszystkich plików nadszedł czas, aby utworzyć archiwum TarGZ folderu kopii zapasowej na pulpicie systemu Linux. Aby utworzyć archiwum, użyj polecenia tar.

tar -czvf geary-mail-backup.tar.gz ~/Desktop/geary-mail-backup/

Kompresja kopii zapasowej klienta poczty e-mail może trochę potrwać, zwłaszcza że większość klientów poczty e-mail przechowuje duże ilości danych. Niech polecenie tar utworzy archiwum i bądź cierpliwy. Po zakończeniu procesu kompresji wróć do terminala i użyj komendy mv, aby przenieść geary-mail-backup.tar.gz do ~ / Documents.

Kompresowanie folderu kopii zapasowej geary-mail do archiwum TarGZ jest doskonałe i umożliwia łatwe przesyłanie do usług przechowywania w chmurze, takich jak Dropbox, Dysk Google itp. Należy jednak pamiętać, że ponieważ nie jest on zaszyfrowany, każdy może manipulować e-mail w odpowiednich okolicznościach.

Szyfrowanie kopii zapasowej poczty Geary za pomocą GPG

Twoje dane e-mail Geary są kompresowane do jednego archiwum TarGZ. Następnym krokiem w tym procesie jest użycie narzędzia szyfrującego GPG, aby tylko Ty miał dostęp do danych kopii zapasowej.

Aby zaszyfrować dane poczty Geary za pomocą GPG, musisz ją najpierw zainstalować. Uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uzyskać najnowszą wersję GPG działającą w systemie operacyjnym Linux.

Ubuntu

sudo apt install gpg

Debian

sudo apt-get install gpg

Arch Linux

sudo pacman -S gnupg

Fedora

sudo dnf install gpg

OpenSUSE

sudo zypper install gpg

Ogólny Linux

GPG jest jednym z wiodących narzędzi szyfrujących dla platformy Linux. W rezultacie nawet najbardziej nieznane dystrybucje Linuksa mają go w swoich repozytoriach pakietów. Aby go zainstalować, wyszukaj „GPG” w menedżerze pakietów.

Po zainstalowaniu GPG wróć do terminala i użyj go do zaszyfrowania archiwum Geary TarGZ.

gpg -c geary-mail-backup.tar.gz

Uruchomienie polecenia szyfrowania spowoduje wyświetlenie monitu o hasło w terminalu. Skorzystaj z monitu i wpisz bezpieczne hasło. Nie możesz wymyślić dobrego hasła? Zrób sobie przysługę i sprawdź strongepasswordgenerator.com.

Przywróć kopię zapasową profilu Geary Mail

Przywracanie kopii zapasowej poczty e-mail Geary w systemie Linux rozpoczyna się od uruchomienia okna terminala i przeniesienia go z folderu domowego do folderu ~ / Documents.

cd ~/Documents

Geary ma ustawienia, które przechodzą do wielu katalogów, więc nie jest możliwe szybkie i łatwe przywrócenie. Zamiast tego należy to zrobić ręcznie. Rozpocznij proces od odszyfrowania kopii zapasowej. Następnie wypakuj odszyfrowane archiwum Tar do folderu „Dokumenty”.

gpg geary-mail-backup.tar.gz.gpg
tar xvf geary-mail-backup.tar.gz

Użyj polecenia CD i przejdź do nowo wyodrębnionego folderu kopii zapasowej.

Uwaga: zmień nazwę użytkownika na swoją nazwę użytkownika w poniższym poleceniu lub płyta CD nie będzie działać.

cd home/username/Desktop/geary-mail-backup/

Przenieś do folderu kopii zapasowej konfiguracji i zrób kopię ustawień do ~ / .config.

cd config
cp -r geary/ ~/.config/

Zrób to samo z lokalnym folderem kopii zapasowych.

cd ..
cd local 
cp -r geary/ ~/.local/share/

Po przywróceniu ustawień otwórz ponownie Geary. Twoje konto e-mail wraz ze wszystkimi wiadomościami będzie tam gotowe i gotowe!