Jak sprawdzić, czy masz starsze oprogramowanie układowe UEFI lub BIOS w systemie Windows 10

BIOS to oprogramowanie, które działa po włączeniu systemu. W większości przypadków nigdy nie uruchamiasz go, jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie masz zainstalowanego systemu operacyjnego. Nawet wtedy nie przechodzisz do panelu ustawień BIOS. BIOS to miejsce, w którym możesz kontrolować wiele ustawień sprzętowych swojego systemu.

Na przykład możesz zmienić kolejność rozruchu urządzeń, włączyć lub wyłączyć Bluetooth, włączyć lub wyłączyć wirtualizację i nie tylko. BIOS jest starszym oprogramowaniem i jest obecnie zastępowany przez UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

UEFI jest bezpieczniejszy dla jednego i obsługuje Bezpieczny rozruch, który sprawdza system operacyjny pod kątem integralności i złośliwego oprogramowania przed uruchomieniem. UEFI wygląda bardzo podobnie do BIOS w większości systemów, więc trudno jest stwierdzić, czy masz oprogramowanie wewnętrzne UEFI czy BIOS Legacy.

Informacja o systemie

Windows 10 może obsługiwać UEFI, ale system operacyjny nie jest decydującym czynnikiem. Ma więcej wspólnego ze sprzętem niż z systemem operacyjnym. Zakładając, że w systemie jest zainstalowany system Windows 10, możesz sprawdzić, czy masz starszą wersję UEFI lub BIOS, przechodząc do aplikacji Informacje o systemie.

W wyszukiwarce Windows wpisz „msinfo” i uruchom aplikację komputerową o nazwie Informacje o systemie. Poszukaj elementu BIOS, a jeśli jego wartość to UEFI, oznacza to, że masz oprogramowanie układowe UEFI. Jeśli wyświetla się BIOS Legacy, oznacza to, że używasz oprogramowania układowego.

Uzyskaj dostęp do ustawień UEFI

BIOS istnieje od tak dawna, że ​​większość ludzi ma niejasne pojęcie, w jaki sposób można uzyskać do niego dostęp. Po włączeniu systemu musisz nacisnąć klawisz, który zmusi system do przejścia do systemu BIOS zamiast uruchamiania systemu operacyjnego. Klucz różni się dla różnych laptopów / komputerów stacjonarnych, ale jest to ogólny sposób uzyskiwania do niego dostępu. Dostęp do UEFI uzyskuje się w ten sam sposób; musisz nacisnąć określony klawisz podczas włączania systemu, aby uruchomić system UEFI.

Alternatywnie, jeśli korzystasz z systemu Windows 10, możesz uruchomić system UEFI z poziomu aplikacji Ustawienia. Przejdź do grupy ustawień Aktualizacja i zabezpieczenia i przejdź do zakładki Odzyskiwanie. Kliknij opcję „Uruchom ponownie teraz” w obszarze Uruchamianie zaawansowane. Na ekranie Uruchamianie zaawansowane przejdź do Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane> Ustawienia oprogramowania układowego UEFI.

UEFI w większości systemów wygląda bardzo podobnie do BIOS-u. Na niektórych laptopach ma odpowiednie GUI, ale takie są w mniejszości. UEFI nie będzie oferować żadnych specjalnych ustawień, których nie oferował BIOS. Jeśli Twój system nie był jeszcze wyposażony w UEFI, nie możesz zaktualizować go do UEFI. BIOS jest tym, co jest zgodne ze sprzętem.