Co to jest sieć kratowa i router sieciowy

Konfigurując router Wi-Fi, spróbuj wyśrodkować go tak, aby do każdego pomieszczenia w biurze lub domu mógł docierać dość dobry sygnał. Musisz również wziąć pod uwagę fakt, że mogą istnieć nieruchome obiekty, które będziesz musiał wziąć pod uwagę podczas umieszczania routera. Nadal pozostaną obszary, które nie mają sygnału lub sygnał jest bardzo słaby. Przedłużacz WiFi może pomóc ci to naprawić, ale jest to niezgrabna konfiguracja i sprawia, że ​​myślisz, że uzyskanie jednolitego sygnału WiFi w całym domu nie powinno być takie trudne. Właśnie dlatego powstały sieci kratowe. Sieć kratowa rozwiązuje problemy, które musisz przeskoczyć, mając nadzieję na rozwiązanie za pomocą zwykłego routera WiFi.

Sieć kratowa jest tworzona za pomocą routera kratowego. Router siatkowy różni się od zwykłego routera, który nadaje tylko sygnał. W przypadku sieci kratowej różne routery łączą się w jedną sieć, która pokrywa Twój dom lub biuro, tak aby nie było martwych punktów.

Sieć kratowa różni się od zwykłej sieci Wi-Fi korzystającej z punktów dostępu w sposobie działania. W przypadku zwykłego routera WiFi wszystkie punkty dostępu łączą się z routerem i wzmacniają jego sygnał, a tym samym zwiększają jego zasięg. Dzięki sieci kratowej routery i punkty dostępowe mogą łączyć się ze sobą. Nie wszystkie muszą łączyć się z jednym routerem, a następnie wzmacniać sygnał. Ponieważ wszystkie punkty dostępowe mogą łączyć się ze sobą, są w stanie stworzyć sieć lub koc, który zajmuje więcej miejsca i zapewnia silniejszy sygnał.

Pomyśl o tym w ten sposób; powiedzmy, że jesteś w pokoju z dziesięcioma osobami i instruktorem. Uczysz się budować domek dla ptaków, ale jeśli utkniesz, możesz tylko poprosić instruktora o pomoc. Ta sama zasada dotyczy wszystkich pozostałych w pokoju. Wszyscy macie dostęp tylko do instruktora. Tak działa zwykła sieć Wi-Fi. Jednak dzięki sieciom kratowym możesz rozmawiać ze wszystkimi i każdym w pokoju i prosić o pomoc.

Ta technologia nie jest nowa; sieci mesh są używane od dawna, ale dopiero niedawno stały się dostępne dla użytkowników domowych. Router siatkowy jest teraz najlepszym ulepszeniem, jakie możesz zapewnić swojemu domowi, jeśli chcesz kupić nowy router.

Zalety

Sieć kratowa ma następującą przewagę nad zwykłą siecią bezprzewodową;

Brak ciemnych plam w sieci i jednolity sygnał w całym budynku.
Jest tańsza niż zwykła sieć i wymaga znacznie mniejszego okablowania i kosztów infrastruktury związanych z jej konfiguracją. Sieć kratowa może być wykorzystana do zapewnienia silnego dostępu do Internetu w całym mieście za znacznie mniej niż zwykła sieć bezprzewodowa. Hiszpania już to robi.
Sieci kratowe świetnie sprawdzają się w przypadku przeszkód i nieruchomych obiektów, które mogą zakłócać i osłabiać sygnał.
Konfiguracja jest znacznie łatwiejsza pod względem dodawania dodatkowych punktów dostępowych, czyli węzłów. Węzły mogą komunikować się ze wszystkimi innymi węzłami i nie musisz konfigurować ich do łączenia się z routerem.
Jeśli węzeł ulegnie awarii z powodu uszkodzenia, utraty mocy lub innej usterki technicznej, inne węzły nadal działają. Awaria węzła nie powoduje powstania dziury w sieci, a zamiast tego inne węzły mogą normalnie zrekompensować utratę jednego lub dwóch innych węzłów.
Możesz łatwo rozwinąć sieć i zmniejszyć ją w razie potrzeby. Oznacza to, że jeśli nagle zdecydujesz się rozszerzyć swoje biuro z jednego piętra na dwa piętra, spełnienie potrzeb sieci dla większego biura jest łatwiejsze. Podobnie, jeśli będziesz musiał zmniejszyć rozmiar i przenieść się do mniejszego lokalu, będziesz mógł równie łatwo zmniejszyć go do rozmiaru.

Ograniczenia sprzętowe

Routery siatkowe są teraz dostępne w rozsądnych cenach. Są wystarczająco niskie, aby konkurować ze zwykłymi routerami, jednak wiąże się z nimi ograniczenie sprzętowe. Aby stworzyć sieć mesh w domu lub w pracy, musisz używać sprzętu tego samego producenta. Obecnie nie można jednak mieszać i dopasowywać sprzętu sieci kratowej, opracowywany jest standard, który na to pozwala. Obecnie standard ten nosi nazwę EasyMesh.

EasyMesh

EasyMesh to standard opracowany przez Wi-Fi Alliance (tak, to jest rzecz), aby pomóc routerom opracowanym przez różnych producentów rozmawiać ze sobą. Ten standard umożliwia korzystanie z routerów i punktów dostępowych różnych producentów do tworzenia sieci kratowej.

Może to być świetne rozwiązanie dla konsumentów, ale niezbyt dobre dla producentów, którzy wolą, aby użytkownik używał tylko ich produktu, zamiast mieszać go z innymi.

Opcje sprzętu

Routery kratowe do domów i biur to nowa koncepcja, ale są one produkowane przez wiodących producentów routerów, w tym firmy Linksys i Netgear. Google ma dość przystępną opcję trzech urządzeń, które kosztują nieco mniej niż 300 USD. Chodzi o to, że jeśli wolisz konkretnego popularnego producenta routerów, możesz kupić od niego router siatkowy. Podobnie, jeśli szukasz niedrogiej opcji, jest tam.