Lubisz Steam OS, ale nie jesteś wielkim fanem dystrybucji Linuksa opartej na Debianie? Zamiast tego rozważ stworzenie własnej maszyny Linux Steam z sesją trybu Big Picture.
Konfiguracja sesji Steam Big Picture w systemie Linux bez pomocy systemu operacyjnego Steam jest trudna, ale wykonalna dzięki pakietowi Steam-Login. To hack na Linuksie, który zmusza funkcję „Big Picture” w Steam na Linuksie do działania jako środowisko pulpitu, podobnie jak zachowuje się tradycyjna instalacja systemu Steam OS Valve.
Steam-Login nie ma tych samych ulepszeń, co tradycyjna instalacja Steam OS, co oznacza, że jeśli polegasz na specjalnych sterownikach kontrolera Valve, poprawkach GPU itp., Ta metoda nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak nie jesteś fanem Steam OS i wolisz zamienić swój ulubiony system operacyjny w konsolę ze Steam, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Uwaga: przed użyciem Steam-Login musisz zainstalować kompatybilne sterowniki GPU w systemie Linux, w przeciwnym razie gry mogą mieć problemy z działaniem. Dodatkowo musisz mieć konto Steam, w przeciwnym razie Steam-Login nie będzie działać.
Zainstaluj Steam
Przed skonfigurowaniem środowiska pulpitu Big Picture w dystrybucji Linuksa ważne jest, aby najpierw zainstalować klienta Steam. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby go zainstalować.
Ubuntu
sudo apt install steam
Debian
wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb
Debian nie może samodzielnie zainstalować pakietu Steam. Zanim przejdziesz dalej, musisz włączyć pakiety 32-bitowe.
sudo dpkg --add-architecture i386
Uruchom polecenie update, aby zakończyć dodawanie pakietów 32-bitowych w Debianie. sudo apt-get update.
sudo apt-get update
Teraz, gdy pakiety 32-bitowe działają na Debianie, Steam jest gotowy do instalacji.
sudo dpkg -i steam.deb sudo apt-get install -f
Arch Linux
Steam jest dostępny na Arch Linux, ale nie zostanie zainstalowany, jeśli repozytoria „Multilib” i „Społeczność” nie zostaną włączone w /etc/pacman.conf. Włącz je, a następnie wykonaj następujące polecenia w terminalu, aby go zainstalować.
sudo pacman -Syy steam
Fedora
Fedora nie ma Steam, ponieważ nie jest to oprogramowanie typu open source. Na szczęście jest na RPM Fusion.
Uwaga: zamień X na numer wersji Fedory (np. 28).
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-X.noarch.rpm sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-X.noarch.rpm sudo dnf install steam -y
OpenSUSE
OpenSUSE ma klienta Steam gotowego do zainstalowania w OBS. Udaj się na oficjalną stronę Steam, wybierz swoją wersję i kliknij „Instaluj jednym kliknięciem”, aby zacząć działać.
Zainstaluj Steam-Login
Sam Steam posiada funkcję Big Picture. Jednak nie zawiera kodu, który uczyniłby Big Picture środowiskiem graficznym. Zamiast tego musisz zainstalować narzędzie Steam-Login. Dzięki niemu możliwe jest oderwanie Steam na własną sesję, tworząc w grach „wrażenia podobne do systemu Steam OS”.
Uwaga: Steam-Login działa na Ubuntu, Debian i Arch Linux (dzięki AUR). Jednak programista nie ma żadnych pakietów dla dystrybucji Linuksa opartych na Redhat. Zamiast tego, jeśli planujesz używać tego w Fedorze lub OpenSUSE, musisz pobrać kod i samodzielnie go zbudować. Instrukcje, jak zbudować Steam-Login są dostępne na stronie Github dewelopera.
Ubuntu / Debian
Uruchomienie logowania Steam wymaga pobrania pakietu Deb. Pobranie Steam-Login to jedyny sposób na uniknięcie kompilacji oprogramowania, ponieważ deweloper nie aktualizuje PPA. Aby otrzymać paczkę, odwiedź tę stronę tutaj.
Gdy Debiut logowania Steam-Login znajduje się na komputerze z systemem Linux, otwórz terminal i wykonaj następujące czynności:
cd ~/Downloads sudo dpkg -i steam-session_11_all.deb sudo apt install -f
Arch Linux
Potrzebujesz logowania do Steam na Arch Linux? Na szczęście dla Ciebie dostępny jest pakiet AUR. Aby go zainstalować, otwórz terminal i wykonaj poniższe polecenia. Należy pamiętać, że podczas budowania programów z AUR zależności czasami nie są instalowane. Jeśli tak się stanie podczas instalacji Steam-Login, przejdź do oficjalnej strony AUR i pobierz je.
sudo pacman -S base-devel git
git clone https://aur.archlinux.org/steam-session-git.git cd steam-session-git makepkg -si
Korzystanie z logowania Steam
Po zainstalowaniu Steam i Steam-Login na komputerze z systemem Linux ciężka praca dobiegła końca. W tym momencie nie musisz już kompilować, instalować ani ulepszać żadnego oprogramowania. Zamiast tego wystarczy zalogować się na swoje konto Steam.
Po zalogowaniu się do Steam uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Po ponownym uruchomieniu zobaczysz menedżera logowania. Poszukaj „sesji” i wybierz opcję „Steam” zamiast „Gnome”, „Plasma”, „LXQt” itd.
Nie widzisz menedżera logowania po ponownym uruchomieniu? Możesz mieć włączone „automatyczne logowanie”. W takim przypadku kliknij „wyloguj”, aby wyjść z bieżącej sesji. Spowoduje to przejście do okna logowania. W tym miejscu kliknij „sesja” i wybierz opcję „Steam”. Wpisz swoje hasło i zaloguj się do sesji Steam „Big Picture”.