Komputerowe systemy operacyjne oferują różne sposoby rozwiązywania problemów. Większość z tych rozwiązań to aplikacje innych firm, które można uruchomić w systemie operacyjnym na komputery stacjonarne, ale w większości z nich są też wbudowane narzędzia do rozwiązywania problemów. Prawdziwy problem powstaje, gdy nie masz już systemu operacyjnego do rozruchu. Jeśli utknąłeś w systemie BIOS i nie możesz uruchomić systemu na pulpicie, masz problem ze sprzętem lub oprogramowaniem / systemem operacyjnym. Jeśli martwisz się uszkodzeniem sprzętu, możesz uruchomić diagnostykę sprzętu z systemu BIOS.

Diagnostyka producenta komputera stacjonarnego / laptopa

Producenci komputerów stacjonarnych i laptopów, tacy jak Dell i HP, zawierają narzędzie diagnostyczne, które można uruchomić z systemu BIOS. Możliwe, że inni producenci mają coś podobnego, ale musisz to sprawdzić. Ta metoda jest najwygodniejszym sposobem, ponieważ wszystkie narzędzia są dostępne, wystarczy tylko uzyskać do nich dostęp.

Sprawdź -   Jak uzyskać nowy program uruchamiający Microsoft podobny do Spotlight w systemie Windows 10

Włącz komputer i przejdź do systemu BIOS. Poszukaj czegoś zwanego Diagnostyka lub podobnym. Wybierz i pozwól narzędziu na uruchomienie testów.

Narzędzie diagnostyczne innej firmy

Jeśli twój system BIOS nie ma narzędzia diagnostycznego lub ten, który ma, jest zbyt prosty, możesz użyć narzędzia innej firmy. Aby korzystać z narzędzia innej firmy, musisz mieć dostęp do działającego komputera i dysku USB.

Zalecamy użycie Memtest86. Jest bezpłatny i można go łatwo nagrać na dysk USB Akwaforcista. To narzędzie przede wszystkim sprawdza pamięć RAM i procesor pod kątem błędów. Pobierz toi wypal go na USB. Uruchom system BIOS i wybierz USB jako urządzenie rozruchowe.

Sprawdź -   Jak naprawić błąd „nie można kontynuować wykonywania kodu Nie znaleziono pliku MSVCP140.dll” w systemie Windows 10

Zobaczysz GUI aplikacji, w którym możesz rozpocząć testy.

Wykonanie testów może zająć sporo czasu, ale narzędzie daje możliwość nie tylko zatrzymania testu w dowolnym momencie, ale także zapisania wyników w pliku.

Dysk startowy systemu Windows 10 lub Ubuntu

Dysk rozruchowy systemu Windows 10 zapewnia dostęp do niektórych narzędzi, takich jak wiersz polecenia, w których można uruchamiać skanowanie dysku i systemu. To nie to samo, co narzędzie diagnostyczne, które przetestuje cały sprzęt, ale często może pomóc rozwiązać problemy z dyskami. Oczywiście najpierw musisz utworzyć rozruchowy dysk systemu Windows 10.

Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa, a jeśli tworzysz i uruchamiasz z rozruchowego dysku Ubuntu, możesz „wypróbować” przed zainstalowaniem. Ta wersja próbna umożliwia dostęp do pulpitu, na którym można uruchamiać narzędzia diagnostyczne innych firm z poziomu pulpitu. Po uzyskaniu dostępu do pulpitu możesz uruchamiać wszelkiego rodzaju aplikacje, których w innym przypadku nie można byłoby uzyskać z poziomu samego systemu BIOS.