Czy Mac Pro jest zawyżony w porównaniu z komputerem PC?

Udostępnij teraz w social media:

Apple Mac Pro będzie wyprodukowano w USA z ceną wywoławczą 6000 USD. Dostajesz całkiem fajną maszynę w tej cenie, ale jak blisko byłbyś w mocy Maca Pro, gdybyś próbował samodzielnie zbudować wersję Windows?

Możesz zbudować komputer z podobnym sprzętem za mniej

Nic dziwnego: według naszych obliczeń możesz wykonać pracę znacznie mniej, chociaż nadal będzie Cię to kosztować. Nie byliśmy w stanie wykonać kopii zapasowej komputera Mac Pro, ale uzyskaliśmy pewne zalety, których podstawowy model Mac Pro nie ma. Musieliśmy również zrezygnować z niektórych funkcji w tym procesie.

W tym artykule skupiamy się na modelu podstawowym, ponieważ jest to jedyny o znanej cenie w tym artykule. Nie mamy pojęcia, ile będą kosztować wyższe modele, więc pod względem ceny nie ma do czego ich porównywać. Jeśli chcesz zobaczyć fajny przykład zabójczej maszyny z systemem Windows, która łączy się z najlepszym komputerem Mac Pro, obejrzyj ten film Wskazówki techniczne Linusa.

Zanim przejdziemy do naszego modelu podstawowego, ostatnia uwaga. Nie zbudowaliśmy tej maszyny sami. Więc to nie jest instrukcja tworzenia. To bardziej eksperyment myślowy. Dość preambuły – zanurzmy się.

Procesor i płyta główna

Płyta główna Asus WS C422 Sage / 10G.

Apple nie określa, którego procesora Xeon W używa w podstawowym modelu komputera Mac Pro, ale wiemy, że ma osiem rdzeni, 16 wątków i doładowanie turbo 4 GHz. Patrzeć na Wykazy Arki Intela, który jest podobny do Xeona W-3223 – chociaż pamięć podręczna jest nieco większa w przypadku procesora Mac Pro. Sugerowana cena detaliczna modelu W-3223 wynosi 749 USD, ale nie jest dostępny w głównych witrynach, takich jak Newegg czy Amazon.

Więc zamieniliśmy go na coś zbliżonego do specyfikacji, plik Xeon W-2145. To część Skylake z końca 2017 roku. Ma osiem rdzeni, 16 wątków, ale wyższe wzmocnienie przy 4,5 GHz. Niemniej jednak ma tę zaletę, że jest dostępny, choć ledwo, i jako część OEM. Oznacza to, że jest sprzedawany bez chłodnicy, a gwarancja jest krótsza. To nie jest dobre w przypadku rzeczywistego zakupu, ale w przypadku eksperymentu myślowego wystarczy.

  Jak ustawić ograniczenia dotyczące zawartości na konsoli Xbox One

Oto, gdzie napotkaliśmy trudność numer dwa: płyta główna Apple Mac Pro to całkiem słodka niestandardowa konstrukcja z wystarczającą pojemnością na osiem linii PCIe, dwa porty Thunderbolt 3 z tyłu i dwa porty LAN 10G.

Aby spróbować zbliżyć się do tego wszystkiego, idziemy z Asus WS C422 Sage / 10G. Jest to płyta główna z jednym procesorem i siedmioma pełnowymiarowymi gniazdami PCIe, dwoma podwójnymi portami LAN 10G i gniazdem M.2.

Opierając się na najlepszych cenach, jakie udało nam się znaleźć, wydaliśmy 1290 USD na procesor w B&H Photo. Na Amazon możemy znaleźć niższe ceny, ale są one oferowane przez zewnętrznych sprzedawców bez realizacji Amazon. Oznacza to, że jeśli są jakieś problemy, polegasz na zasadach obsługi klienta sprzedawcy, a nie Amazon. Naszym zdaniem przy zakupach online lepiej jest wybrać znaną ilość.

Jeśli chodzi o płytę główną, możesz ją kupić za 749,76 USD od Newegg.

Wreszcie, potrzebujemy chłodnicy procesora, ponieważ nie dostaliśmy jej z naszym Xeonem. Więc odbierzemy plik Noctua NH-D15 za 89,95 USD

Suma do tej pory: 2129,71 $

Już teraz widzimy, że koszty się sumują. Mogliśmy pójść taniej, zamieniając na inny Intel Xeon, ale chodzi o to, aby spróbować dopasować Mac Pro najlepiej, jak potrafimy. Z tego powodu nie możemy wybrać części z procesorem Intel Core i, ponieważ są to procesory klasy konsumenckiej i entuzjastów, które nie obsługują obciążenia linii PCIe, które można uzyskać dzięki chipom Xeon – kluczowym wymaganiem dla stacji roboczej.

GPU

Karta graficzna AMD Radeon RX 590 od Sapphire na czarnym tle.Sapphire Radeon Nitro + RX 590.

Ta część jest łatwa. Podstawowym modelem jest AMD Radeon Pro 580X z 36 jednostkami obliczeniowymi, 2304 procesorami strumieniowymi i 8 GB pamięci GDDR5. Rzucimy tutaj ostrożność na wiatr i złapiemy nieprofesjonalistów Szafirowy Radeon Nitro + RX 590 za 216 $. Ta karta ma 8 GB pamięci GDDR5, 2304 procesory strumieniowe i 36 jednostek obliczeniowych. Mac Pro ma sześć wejść (dwa HDMI i cztery DisplayPort), podczas gdy Nitro + ma dwa wejścia HDMI, dwa DisplayPort i jedno DVI. Brakuje Ci jednego portu (dwóch, jeśli nienawidzisz DVI), ale jest wystarczająco blisko.

  Jak korzystać z przestrzeni na Twitterze

Wiesz co? Podwojmy liczbę GPU. Apple Mac Pro ma tę magiczną kartę Afterburner Pro Res, więc użyjmy tego jako wymówki, aby podwoić i użyć niektórych z tych gniazd PCIe.

Suma do tej pory: 2561,71 $

Thunderbolt 3

Fuj. Thunderbolt 3. Oto umowa. Apple jest zakochany w Thunderbolt i szeroko go wspiera. Jednak poza królestwem komputerów Mac Thunderbolt 3 na komputerach stacjonarnych nie jest tak duży. C422 Sage ma tylko jeden nagłówek Thunderbolt 3 na płycie głównej. Więc jesteśmy ograniczeni do jednego Asus ThunderboltEX 3 karta rozszerzeń i oczywiście ma tylko jeden port Thunderbolt. Możesz używać wielu urządzeń poza jednym portem, pamiętaj, ale mimo to marzenie nawet o dwóch portach Thunderbolt 3 się nie spełnia.

Moglibyśmy wypróbować inną kartę, ale Thunderbolt jest, mówiąc frazesem, workiem ran, więc nie będziemy ryzykować. Ta karta kosztuje 79,04 USD i jest wyposażona w port Thunderbolt, port USB 3.1 i jeden DisplayPort.

Suma do tej pory: 2631,71 USD

Pamięć RAM, zasilanie, pamięć masowa, chłodzenie i obudowa

Obudowa Corsair E-ATX z wentylatorami RGB LED i czarną obudową.Obudowa PC Corsair Crystal Series 680X RGB High Airflow.

Teraz zbliżamy się do domu. Crucial ma 8 GB pamięci RAM 2666 MHz ECC, która współpracuje z C422. Moduły 8 GB kosztują 62 USD, co daje całkowity koszt pamięci RAM do 248 USD.

Do przechowywania danych Mac Pro ma dysk SSD o pojemności 250 GB. Mamy mały pokój z cenami i chcemy naprawdę dobrego dysku SSD dla tej maszyny. Chodźmy z NVMe Samsung 970 Pro 512 GB, który był na sprzedaż za 150 $ w tym piśmie w Newegg.

Apple umieszcza zasilacz 1,4 kilowata w komputerze Mac Pro, więc zdecydujemy się na w pełni modułowy EVGA Supernova 1600 T2 80+ Titanium zasilacz za 400 $. To znacznie większy zasilacz niż Mac Pro, ale mamy trochę wolnego miejsca na koszty, więc włóżmy to.

Wreszcie potrzebujemy sprawy. C422 to konstrukcja typu CEB, która ma takie same punkty mocowania jak płyta główna ATX. Tak długo, jak obudowa pasuje do E-ATX i ATX, powinno być dobrze. Oczywiście nie będziemy w stanie uzyskać niczego, co wygląda jak „tarka do sera” Mac Pro, ale jeśli jest jedna rzecz, krajobraz PC nie ucierpi z powodu wyboru w przypadkach.

  Jak automatycznie uruchamiać programy w Gnome Shell

Nasz wybór to Corsair Crystal Series 680X RGB High Airflow sprawa za 260 USD. To ładna, duża obudowa z czterema wentylatorami. Wentylatory RGB mogą nie przypadać do gustu każdemu, ale jeśli chcesz, możesz po prostu wyłączyć diody LED. Mac Pro nie ma specjalnego układu chłodzenia procesora, który opiera się na trzech wentylatorach i chłodzeniu powietrzem. Więc w tym eksperymencie myślowym przyjmiemy obudowę z wysokim przepływem powietrza, a jej wentylatory będą wystarczające (prawdopodobnie nie będą).

Razem: 3689,71 USD

Wniosek

Po wszystkim wydajemy więc blisko 3700 USD, znacznie mniej niż 6000 USD kosztu podstawowego modelu Maca Pro. Czy jest to więc wyraźny przykład podatku od Apple? Cóż, tak, ale dodajmy kilka zastrzeżeń. Po pierwsze, zawsze będzie taniej, jeśli sam go zbudujesz. Nie musimy również uwzględniać kosztów niestandardowego projektu, który musiał mieć Apple z płytą główną, zastrzeżonymi złączami i innymi Moduły MPX.

Brakuje nam również niektórych funkcji, takich jak dodatkowe porty Thunderbolt 3 i oznaczenie „pro” w naszych procesorach graficznych. Ale mamy pewne zalety, takie jak podwojenie liczby procesorów graficznych, dodanie większej ilości pamięci za prawie nic i całkiem fajną obudowę.

Wracając do podatku od Apple, czy to ma znaczenie? Zwykłym konsumentom tak jest, ale nie jest to komputer konsumencki. Dla rynku stacji roboczych nie ma to większego znaczenia. Jeśli prowadzisz sklep z komputerami Mac, to komputery Mac są tym, czego chcesz. Może to być spowodowane tym, że oprogramowanie, którego używasz, działa lepiej na komputerach Mac lub przepływ pracy jest skonfigurowany tak, aby dostosować się do ekosystemu Apple. A jeśli czekałeś, aż „kosz na śmieci” Maca Pro zniknie, zanim zaktualizujesz swoje komputery, to nowe Mac Pro to mile widziany widok.

Mimo to nie ma wątpliwości, że Mac Pro jest strasznie drogi i tylko Apple może uciec z tego rodzaju ceną.

x