Czy należy go włączyć czy wyłączyć?

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy uwielbiają spędzać czas na graniu w gry, musisz kupić drogi sprzęt. Możesz jednak napotkać typowe problemy sprzętowe, takie jak zrywanie ekranu, które mogą zrujnować Twoje wrażenia.

Aby rozwiązać ten problem, wprowadzono ustawienie gry o nazwie VSync. VSync jest przeznaczony do gier wideo, procesorów graficznych i monitorów.

Wprowadzono wiele nowych opcji, takich jak G-Sync i FreeSync, ale istota VSync pozostaje taka sama. Najlepiej byłoby dostroić swoje urządzenia przed zanurzeniem się w niekończącą się rozrywkę. Odkryjmy więcej informacji o VSync i zbadajmy znaczenie, jakie ma.

Co to jest synchronizacja pionowa?

VSync, popularnie znany jako synchronizacja pionowa, pomaga w synchronizacji częstotliwości odświeżania, a także liczby klatek na sekundę monitora. Zostało to opracowane w celu rozwiązania problemu zrywania ekranu. Zrywanie ekranu może wystąpić, gdy procesor GPU jednocześnie wyświetla różne części wielu klatek.

Powoduje to podzielenie wyświetlacza na cienkie poziome linie. Dlatego synchronizacja częstotliwości odświeżania z liczbą klatek na sekundę jest niezbędna, aby zapobiec rozrywaniu.

Możesz doświadczyć rozrywania ekranu w dowolnym momencie gry, ale jest to najbardziej widoczne, gdy na ekranie pojawiają się pionowe elementy, takie jak budynki i drzewa. Rozerwanie ekranu przerywa koncentrację i sprawia, że ​​gra wygląda brzydko.

VSync koryguje to zrywanie ekranu, ograniczając częstotliwość klatek na częstotliwość odświeżania karty graficznej. Zmniejsza to liczbę klatek na sekundę, dostosowując ją do pojemności monitora. Pomaga to w rozwiązaniu problemu zrywania ekranu.

Włączanie VSync

VSync będzie działać dobrze z większością wyświetlaczy, jeśli masz kartę graficzną obsługującą VSync. VSync można włączyć za pomocą AMF i sterowników Nvidii. Możesz także przełączać się w ustawieniach graficznych gry.

Tutaj wyjaśniliśmy krok po kroku proces włączania VSync za pomocą panelu sterowania Nvidia na komputerze.

  • Naciśnij przycisk Start i wpisz „Panel sterowania NVIDIA”. Naciśnij klawisz Enter, aby go uruchomić.
  • Po lewej stronie panelu sterowania znajdziesz opcję zarządzania ustawieniami 3D.
  • Kliknij opcję Synchronizacja pionowa pod zakładką ustawień globalnych. Włącz ją z menu rozwijanego, jeśli nie jest jeszcze włączona.
  • Różne procesory graficzne mogą mieć różne metody konfiguracji. Jednak proces będzie mniej więcej podobny, nawet jeśli nie masz karty graficznej Nvidia.

    Wyłączanie VSync

    Jeśli chcesz wyłączyć VSync, wykonaj następujące kroki:

  • Naciśnij przycisk Start i wpisz „Panel sterowania NVIDIA”. Naciśnij klawisz Enter, aby go uruchomić.
  • Po lewej stronie panelu sterowania znajdziesz opcję zarządzania ustawieniami 3D.
  • Kliknij opcję Synchronizacja pionowa pod zakładką ustawień globalnych. Wyłącz ją z menu rozwijanego, jeśli jest włączona.
  • Zalety korzystania z VSync

    Jeśli twój system cierpi na zrywanie ekranu, warto wypróbować VSync. Po prawidłowym wykonaniu obniży to procesor graficzny do tego samego poziomu, co wyświetlacz i pozwoli im lepiej działać i zminimalizuje rozrywanie ekranu. Może być również przydatny w sytuacjach, gdy twój procesor graficzny znacznie przewyższa wymagania graficzne (na przykład w bardzo starych grach).

    Ponieważ procesory graficzne działają z maksymalną szybkością, renderowanie nieaktualnych scen może skutkować bardzo dużą liczbą klatek na sekundę. Ponieważ emituje klatki w tak szybkim tempie, może to spowodować przegrzanie procesora graficznego. Włączenie VSync ogranicza liczbę klatek na sekundę do częstotliwości odświeżania monitora, zmniejszając obciążenie silnika graficznego.

    Wady korzystania z VSync

    VSync przez większość czasu działa zgodnie z planem. Jednak zdarzają się sytuacje, w których możesz zdać sobie sprawę, że ma to negatywny wpływ na twoje wrażenia z gry. Jak wiadomo, VSync czeka, aż monitor będzie gotowy przed wyświetleniem jakichkolwiek klatek, co może spowodować opóźnienie wejścia. Jeśli jesteś w trakcie intensywnego meczu, pozostawanie w tyle jest ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś się wydarzyć.

    Liczba klatek może również spaść poniżej częstotliwości odświeżania monitora. Powoduje to dalszy spadek szybkości klatek. Możesz włączyć potrójne buforowanie, aby poradzić sobie z tym problemem. Jednak potrójne buforowanie nie zawsze jest niezawodne.

    Czy należy WŁĄCZYĆ lub WYŁĄCZYĆ VSync?

    Korzystanie z VSync podczas grania w gry to fantastyczne ustawienie, o ile działa zgodnie z planem. Zapobiega rozrywaniu ekranu, zwiększając w ten sposób wrażenia z gry. Zapobiega to również przepracowaniu procesora graficznego podczas renderowania klatek odpowiedzialnych za rozrywanie gry.

    Istnieje wiele alternatyw dla VSync, takich jak AMD FreeSync i Nvidia G-Sync. Może wystąpić opóźnienie wejścia i spadek liczby klatek na sekundę, jeśli VSync nie jest odpowiedni dla Twojego komputera.

    Tak więc pytanie brzmi, czy powinieneś włączyć lub wyłączyć VSync. Odpowiedź jest prosta. Jeśli zrywanie ekranu zakłóca wrażenia z gry i powoduje częste zrywanie ekranu, należy włączyć VSync. Z drugiej strony, jeśli masz do czynienia z opóźnieniem wejścia lub zmniejszoną liczbą klatek na sekundę, WYŁĄCZENIE VSync będzie właściwą alternatywą. W większości przypadków VSync nie przedstawia żadnych problemów; dlatego utrzymywanie go w pozycji ON jest bezpiecznym wyborem.

    Wniosek

    Opisane powyżej podejście jest ogólnym podejściem, którego możesz użyć, aby uzyskać dostęp do ustawień VSync. Jednak te ustawienia zależą od indywidualnego używanego procesora graficznego i mogą się nieco zmienić dla różnych procesorów graficznych. Po przeanalizowaniu swojego stanu powinieneś zdecydować, czy włączyć lub wyłączyć VSync.

    Możesz także przeczytać o tym, jak zresetować kartę graficzną.