Czy należy pozostawić tryb oszczędzania baterii włączony na stałe, czy nie?

  • Włączenie trybu oszczędzania baterii może zapewnić dodatkowe godziny użytkowania na jednym ładowaniu i zapobiec częstemu ładowaniu urządzeń.
  • Pozostawienie włączonego trybu oszczędzania baterii może spowodować zmniejszenie wykorzystania mobilnej transmisji danych i potencjalnie wydłużyć żywotność baterii.
  • Ciągłe opuszczanie trybu oszczędzania baterii spowoduje przyciemnienie ekranu, spowolnienie reakcji urządzenia oraz utrudnienie korzystania z podstawowych aplikacji i funkcji. Nie wydaje się jednak, aby powodowało to uszkodzenie baterii smartfona.

Czy bateria Twojego smartfona, tabletu, smartwatcha lub laptopa rozładowuje się szybciej niż powinna? Możesz włączyć tryb oszczędzania baterii, zwany także trybem niskiego zużycia energii lub trybem oszczędzania energii, i pozostawić go włączonym na stałe.

Ale czy to jest idealne? Czy zawsze należy pozostawiać włączony tryb oszczędzania baterii, czy może to spowodować uszkodzenie baterii w dłuższej perspektywie?

Korzyści z pozostawienia włączonego trybu oszczędzania baterii

Największą zaletą ciągłego włączania trybu oszczędzania baterii jest to, że możesz dłużej korzystać z urządzenia, nie martwiąc się o wyczerpanie baterii. Twoje urządzenie wyłączy lub ograniczy aplikacje i funkcje, które zużywają dużo energii, jak zawsze na wyświetlaczu i odświeżanie aplikacji w tleco skutkuje dodatkowymi godzinami użytkowania na jednym ładowaniu.

Więcej godzin na jednym ładowaniu pozwoli Ci uniknąć częstego ładowania urządzeń lub szukania gniazdka elektrycznego, gdy jesteś na zewnątrz. Rzadsze ładowanie urządzeń może również wydłużyć żywotność baterii. Chociaż baterie w naturalny sposób ulegają degradacji wraz z upływem czasu, dobre nawyki dotyczące ładowania mogą znacznie spowolnić ten proces.

Kolejną zaletą pozostawienia włączonego trybu oszczędzania baterii jest mniejsze wykorzystanie mobilnej transmisji danych. Ponieważ Twoje urządzenie ograniczy synchronizację danych i aktywność w tle, w miarę upływu czasu będzie zużywać mniej danych. Może to być dużym profesjonalistą, jeśli masz ograniczone plany komórkowej transmisji danych.

Wady pozostawienia włączonego trybu oszczędzania baterii

Źródło obrazu: Jabłko

Pomimo zalet, możesz nie cieszyć się swoim urządzeniem, jeśli zawsze zostawiasz włączony tryb oszczędzania baterii.

Twój ekran będzie stale przyciemniony i trudniejszy do zobaczenia, interfejs użytkownika może działać mniej responsywnie, a podstawowe aplikacje i funkcje, takie jak powiadomienia i GPS, mogą nie działać poprawnie – lub w ogóle.

Ponadto przy stale włączonym oszczędzaniu baterii zapobiegniesz synchronizowaniu aplikacji w tle. W rezultacie możesz przegapić istotne informacje, wiadomości, aktualizacje, wiadomości, a nawet połączenia. Może się również okazać, że łączenie się z Internetem lub innymi urządzeniami będzie trudniejsze.

Wygląda jednak na to, że pozostawienie włączonego trybu oszczędzania baterii nie powoduje żadnego konkretnego uszkodzenia baterii smartfona lub laptopa. W rzeczywistości zmniejszenie całkowitego obciążenia i poboru mocy może być nawet korzystne, zapobiegając szybkiemu rozładowywaniu się baterii i zmniejszając obciążenie urządzenia. Jeśli akumulator przechodzi mniej pełne cykle ładowania, jest oczywiste, że będzie działał dłużej. Niestety, istnieje bardzo niewiele opublikowanych badań na ten temat.

Kiedy włączyć tryb oszczędzania baterii

Biorąc pod uwagę zalety i wady, jak korzystać z trybu oszczędzania baterii? Choć zależy to od Twoich preferencji, jedno jest jasne: pozostawienie włączonego trybu oszczędzania baterii sprawia, że ​​Twój smartfon, tablet lub laptop staje się mniej inteligentny.

Biorąc pod uwagę kompromisy, przed włączeniem oszczędzania baterii rozważ poniższe kwestie.

  • Możesz włączyć tryb oszczędzania baterii, gdy poziom naładowania baterii jest niski — powiedzmy poniżej 15–30 procent — aby uniknąć całkowitego wyczerpania się energii. Gdy ładowanie będzie możliwe, możesz je wyłączyć.
  • Możesz włączyć tryb oszczędzania baterii, jeśli masz przed sobą długi dzień, zwłaszcza bez dostępu do ładowarki lub stacji ładującej. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy wybierasz się na wędrówkę, biwak lub podróż.
  • Jeśli chcesz używać telefonu w pracy lub w sytuacjach awaryjnych, warto zrezygnować z funkcji, na które wpływa tryb oszczędzania baterii. Oznacza to, że oszczędzasz baterię i korzystasz tylko z niezbędnych aplikacji i funkcji.
  • Ogólnie rzecz biorąc, tryb oszczędzania baterii sprawdza się lepiej jako tymczasowa, absolutnie konieczna metoda oszczędzania baterii niż zwykła.

    Włącz tryb oszczędzania baterii tylko wtedy, gdy potrzebujesz trochę więcej baterii

    Tryb oszczędzania baterii może pomóc wydłużyć żywotność baterii telefonu. Jednak nie jest to coś, co chcesz mieć włączone przez cały czas.

    Chociaż większa moc na ładowanie brzmi świetnie, włączenie trybu oszczędzania baterii ma wady. Te wady są do zniesienia, jeśli Twój telefon umiera, ale nie warto, gdy bateria ma wystarczającą ilość energii.