Czy podsystem Windows dla systemu Linux pomógł Linuksowi zwiększyć udział w rynku komputerów stacjonarnych?

Odkąd istnieje stacjonarny Linux, zarówno fani, jak i przeciwnicy albo mieli nadzieję, że nadejdzie „rok komputerów stacjonarnych z Linuksem”, albo się z niego śmiali. Teraz wydaje się, że komputerowy Linux zaczyna powoli zyskiwać udział w rynku, ale dlaczego?

Czy możemy podziękować firmie Microsoft i podsystemowi Windows dla systemu Linux za przedstawienie Linuksa większej liczbie osób i zainteresowanie ich nim? Czy Microsoft tworzy własną konkurencję?

Desktop Linux (wreszcie) zyskuje udział w rynku

Chociaż wiele osób zakładało, że rok pojawienia się Linuksa jest odległy i może nigdy nie nadejść, mały system operacyjny, który mógł, zbliżył się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Choć przed nim jeszcze długa droga, pod koniec lutego 2024 r. Linux osiągnął udział w rynku komputerów stacjonarnych na poziomie 4%. To największy kawałek tortu, jaki kiedykolwiek miał ten system operacyjny.

Oczywiście, choć blednie to w porównaniu z systemem Windows, rodzi się pytanie, dlaczego. Jest wiele powodów, dla których Linux mógłby dogonić Windowsa, przynajmniej teoretycznie, ale ci nowi użytkownicy muszą skądś się wziąć.

Jest mało prawdopodobne, aby ludzie, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z komputerami, wybrali instalację Linuksa jako swoją pierwszą przygodę z informatyką, a przeskakiwanie między różnymi dystrybucjami Linuksa nie liczyłoby się. Odpowiedź musi więc leżeć gdzie indziej.

Czy możemy podziękować Microsoftowi za to wzmocnienie Linuksa?

Rok 2016 był rokiem, w którym Microsoft po raz pierwszy uruchomił podsystem Windows dla systemu Linux. Jednak w momencie premiery nie był szczególnie łatwy w użyciu i występowały pewne problemy z użytecznością. Chociaż niektórzy ludzie (jak ja) od razu zainteresowali się tym tematem, dopiero wraz z premierą WSL 2 popularne stało się używanie Linuksa w systemie Windows. Ułatwiło to uruchamianie poleceń systemu Linux w systemie Windows.

Systemy Windows 10 i 11 sprawiają, że rozpoczęcie korzystania z Linuksa na komputerze z systemem Windows jest niezwykle łatwe. Jasne, rozpoczęcie pracy z WSL wymaga trochę pracy, ale kiedy już wykonasz pracę w tle, będzie to łatwe.

Aby zainstalować nową dystrybucję Linuksa, wystarczy wyszukać ją w Sklepie Windows. Jeśli nie można tam znaleźć dystrybucji, której szukasz, istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz instrukcje dotyczące jej instalacji online. Chociaż istnieją inne sposoby uzyskania podobnych funkcji Linuksa w systemie Windows, są one znacznie bardziej skomplikowane.

Dzięki tej łatwości próbkowania różnych odmian Linuksa łatwo jest zobaczyć, jak ci, którym spodoba się Linux, będą chcieli przejść do następnego kroku i zainstalować go na swoim komputerze w tradycyjnym sensie.

Czy WSL rzeczywiście jest pulpitem linuksowym, którego potrzebujemy?

Ostatnie pytanie brzmi: jeśli niektórzy z tych nowych użytkowników Linuksa przejdą z systemu Windows, ilu z nich pozostanie? Jednym z największych problemów Linuksa zawsze była kompatybilność oprogramowania i nadal jest to problem. Mimo że więcej gier niż kiedykolwiek działa na Linuksie, wciąż istnieje wiele gier, które działają tylko w systemie Windows.

Dla wielu osób podsystem Windows dla systemu Linux jest ostateczną ewolucją systemu Linux na komputery stacjonarne. Nie bez ironii, ale dla zdecydowanej większości ludzi jest to znacznie łatwiejsza opcja.