Czy TikTok jest zakazany w USA?

  • Pomimo gróźb ze strony administracji Trumpa i Bidena TikTok nie został jeszcze zakazany w USA.
  • Montana próbowała zakazać TikToka, ale została zablokowana przez sędziego federalnego, który argumentował, że narusza Pierwszą Poprawkę.
  • Chociaż w USA nie ma ogólnokrajowego zakazu korzystania z TikToka, istnieją ograniczenia w korzystaniu z niego w przypadku pracowników sektora publicznego.

Czy TikTok zostanie zakazany w USA? Biorąc pod uwagę kontrowersje wokół aplikacji, to pytanie zaprząta wiele osób. Oto spojrzenie na próby wprowadzenia zakazu TikTok w tym kraju oraz powody, dla których Stany Zjednoczone rozważały wprowadzenie zakazu TikTok.

Czy rząd USA zakazał TikToka?

Aplikacja należąca do ByteDance była przedmiotem kontroli rządu USA zarówno za czasów Trumpa, jak i Bidena, ale w chwili pisania tego tekstu nie obowiązywał żaden ogólnokrajowy zakaz. Donald Trump głośno krytykował TikTok podczas sprawowania urzędu w latach 2016–2020, a jak donosi portal CNNbyły prezydent USA ogłosił zamiar wprowadzenia zakazu aplikacji w sierpniu 2020 r.

Trumpowi nie udało się zakazać TikToka podczas swojej prezydentury, ale kontrola aplikacji nie ustała pod rządami Bidena. Reutera w marcu 2023 r. poinformował, że rzeczniczka TikTok Brooke Oberwetter powiedziała stacji informacyjnej, że administracja Bidena zażądała, aby chińskim właścicielom zbytych aplikacji lub TikTok groził zakaz.

Chociaż Stany Zjednoczone nie zakazały całkowicie tej kontrowersyjnej aplikacji, kilka krajów zakazało TikTok. Indie są jednym z głośnych przykładów.

Czy którykolwiek stan USA zakazał TikTok?

Top_CNX/Shutterstock

Montana zakazała TikToka w maju 2023 r., a gubernator George Gianforte zgodził się na przepisy, które miały wprowadzić zakaz w styczniu 2024 r. Jednak w chwili pisania tego tekstu nie udało się to.

W listopadzie 2023 r. sędzia federalny zablokował zakaz TikTok w Montanie. Jak donosi NPR, sędzia federalny Donald Molloy argumentował, że próba wprowadzenia zakazu „prawdopodobnie narusza Pierwszą Poprawkę”. Na początku 2024 r. państwo złożyło apelację od blokady.

Montana nie jest jedynym stanem, który krytycznie odnosi się do aplikacji do tworzenia krótkich filmów. Jak Reutera zgłoszono we wrześniu 2023 r., decyzja stanu o zakazie aplikacji spotkała się z poparciem 18 prokuratorów stanowych. Grupie dowodziła Wirginia i obejmowała także Alaskę, Indianę, Kentucky, Nebraskę, Dakotę Południową, Utah i Gruzję.

Argumentowali, że TikTok „celowo angażuje się w zwodnicze praktyki biznesowe” oraz że wrażliwe dane osobowe udostępniane przez użytkowników „Komunistyczna Partia Chin może łatwo uzyskać dostęp”. Krytycy argumentowali także, że „platforma TikTok szkodzi dzieciom w Montanie”.

Jakie ograniczenia ma TikTok w USA?

Chociaż zwykli użytkownicy w całych Stanach Zjednoczonych nadal mają dostęp do TikTok, wielu pracowników sektora publicznego podlega pewnym ograniczeniom. Aplikacja jest zakazana na prawie wszystkich urządzeniach rządu federalnego, m.in Brak TikTok w ustawie o urządzeniach rządowych przejdzie przez Senat w grudniu 2022 r.

Projekt ustawy stwierdza, że:

„Ta ustawa wymaga usunięcia aplikacji wideo TikTok w mediach społecznościowych z technologii informatycznych agencji federalnych.

„W szczególności ustawa wymaga od Biura Zarządzania i Budżetu opracowania standardów dla agencji wykonawczych, które wymagają, aby TikTok i wszelkie kolejne aplikacje dewelopera zostały usunięte z technologii informatycznych agencji (np. urządzeń). Takie standardy muszą obejmować wyjątki dotyczące działań organów ścigania, interesów bezpieczeństwa narodowego i badaczy bezpieczeństwa.”

Na poziomie stanowym ponad 30 stanów USA wprowadziło w jakiś sposób ograniczenia dotyczące TikTok na urządzeniach państwowych – jak podaje Finanse yahoo. Teksas, Nevada, Luizjana, Karolina Północna, Karolina Południowa i Tennessee należą do tych, które zakazują TikTok na wszystkich urządzeniach stanowych.

Maine, Floryda, Pensylwania i Wirginia Zachodnia zakazały TikTok na urządzeniach stanowych w pewnym zakresie.

Dlaczego Stany Zjednoczone rozważały wprowadzenie zakazu TikTok?

Mielnikow Dmitrij/Shutterstock

Wiele osób w USA (i gdzie indziej) twierdzi, że TikTok jest niebezpieczny dla prywatności i bezpieczeństwa osobistego, podając wiele powodów. Niektórzy obawiają się możliwości przekazania wrażliwych danych Komunistycznej Partii Chin, dlatego na wielu urządzeniach rządowych USA nie wolno instalować aplikacji.

Chociaż TikTok został poddany znacznej analizie, nie jest to jedyna aplikacja należąca do Chin, która spotkała się z krytyką. W tym samym czasie, gdy Trump próbował zakazać TikToka, jego ograniczenia objęły również WeChat.

W międzyczasie w centrum uwagi znalazły się także Huawei i inne firmy technologiczne. Było to jednak ponownie spowodowane względami bezpieczeństwa – ponieważ Norma wieczorna zgłoszone w 2020 r. — Huawei zaprzeczył, jakoby chiński rząd miał dostęp do jego danych.

Kiedy TikTok zostanie zakazany w USA?

Od stycznia 2024 r. nie ma obecnie żadnych nowych planów federalnych zakazujących TikTok na urządzeniach osobistych w USA. Wiele z tego, co wydarzy się w przyszłości, będzie prawdopodobnie zależeć od wyniku apelacji stanu Montana o wprowadzenie zakazu obowiązującego w całym stanie. Można argumentować, że uchylenie tej decyzji mogłoby zainspirować inne stany, które poparły Montanę, do wprowadzenia podobnego ustawodawstwa.

Jeśli chodzi o urządzenia rządowe, prawdopodobne jest, że TikTok będzie nadal zakazany w wielu stanach i na poziomie federalnym. Jest prawdopodobne, że jedynym sposobem na uchylenie tych zakazów będzie wprowadzenie znaczących zmian w przepisach dotyczących danych.