Czy VPN naprawdę jest tego wart? 2023

Udostępnij teraz w social media:

W kręgach technologicznych wydajemy dużo pieniędzy, ale jest kilka łatwych decyzji i kilka trudnych. Wiemy, że smartfon jest w dzisiejszych czasach niezbędny, więc płacenie do 100 USD miesięcznie lub więcej za najnowszy model nie jest czymś, nad czym generalnie się martwimy.

Inwestujemy w szybki internet, wydajne laptopy, wysokiej klasy słuchawki douszne, głośniki sterowane głosem, aparaty bezlusterkowe, świecące klawiatury, zestawy VR… Elita technologiczna zawsze będzie chciała najszybszej i najbardziej funkcjonalnej opcji, więc właśnie dlatego, gdy nadejdzie do uzyskania najlepszej sieci VPN (wirtualnej sieci prywatnej), to prawie nic nie myślenia, jeśli zależy ci na prywatności, bezpieczeństwie i anonimowości.

W przeciwieństwie do niektórych z tych innych produktów, koszt VPN rzadko jest astronomiczny, nawet jeśli wybierzesz opcje komercyjne premium i dodasz wszystkie korzyści (jak wyjaśniono poniżej). Narzut związany z korzystaniem z VPN również nie jest tak duży (dodaje około 10-15% do dodatkowego wykorzystania danych), a prawda jest taka, że ​​VPN zapewnia warstwę szyfrowania dla całego ruchu internetowego.

Sumując koszty

Możesz nie być całkowicie przekonany, że VPN jest tego wart, i mądrze jest ocenić zalety i wady. Z czysto bezstronnego punktu widzenia VPN plasuje się tam z klientem antywirusowym pod względem ochrony online przed naruszeniem danych lub nieetycznym włamaniem.

Aby zrozumieć rzeczywiste koszty, dobrym pomysłem jest zbadanie dostępnych poziomów usług. Na przykład Hotspot Shield oferuje bezpłatną sieć VPN, która pozwala na wykorzystanie 500 MB danych dziennie. Będzie to działać dobrze w przypadku wielu czynności online, takich jak przeglądanie stron internetowych i sprawdzanie poczty e-mail, ale nie potrwa to długo, jeśli zaczniesz oglądać filmy lub wysyłać załączniki.

  Najlepsze sieci VPN do gier 2023 (czerwiec)

Na szczęście koszty rosną tylko nieznacznie, jeśli wybierzesz opcje płatne. Na przykład ExpressVPN (nasz najwyżej oceniany dostawca) zwykle pobiera niewiele ponad 5 USD miesięcznie za nieograniczony dostęp z większą prędkością – a ponadto będziesz mieć do wyboru ponad 3000 serwerów na całym świecie.

Przechodząc do klientów z wyższej półki w celach biznesowych, wybór produktów Cisco lub Microsoft będzie znacznie droższy, ale będzie też więcej gwarancji dotyczących umów SLA, wsparcia technicznego, poziomu szyfrowania i niezawodności.

Najważniejszą kwestią, którą należy tutaj poruszyć, jest to, że decyzja często nie dotyczy tego, czy powinieneś korzystać z VPN (ponieważ jest tak wiele darmowych i tanich opcji), ale ile powinieneś zapłacić. A to zależy od tego, jakiego poziomu ochrony potrzebujesz i od tego, co robisz online.

Poziom ochrony i obsługi

Zakładając, że możesz uzasadnić niski koszt VPN, następna decyzja jest związana z potrzebą ochrony i bezpieczeństwa. Wyjaśnijmy tutaj jedną rzecz – VPN to mądry wybór dla tych, którzy potrzebują dodatkowego bezpieczeństwa, prywatności i anonimowości w Internecie, ponieważ nie chcesz być pionkiem dla reklamodawców wyświetlających Ci reklamy, nie chcesz zostać zhakowany, i lubisz chronić swoją tożsamość. Nie oznacza to, że kradniesz oprogramowanie lub przesyłasz strumieniowo nielegalne filmy. VPN to uzasadniony środek bezpieczeństwa dla każdego, kto korzysta z Internetu.

Przejdźmy więc do poziomu ochrony, którego potrzebujesz. Bezpłatna usługa zwykle zapewnia szyfrowanie dla jednego urządzenia, a często tylko dla jednego kraju, w którym uzyskasz dostęp do serwerów internetowych. Szybkość prawdopodobnie również zostanie zmniejszona, więc nie będziesz w stanie pobrać filmów 4K w ciągu kilku minut.

  Jak korzystać z VPN z Discord

Warto również zauważyć, że VPN nie jest srebrną kulą. Jednym z ważnych wniosków jest to, że dostawca usług internetowych (ISP) nadal zna Twoją tożsamość i lokalizację bez względu na wszystko, ponieważ VPN tworzy tunel z istniejącego, nawiązanego połączenia.

Oto przykład, jak to działa. Załóżmy, że łączysz się w domu za pomocą modemu kablowego. Gdy łączysz się z Wi-Fi lub bezpośrednio z modemem, dostawca usług internetowych podaje adres IP powiązany z Twoją lokalizacją i tożsamością. Ten adres IP może być śledzony przez dostawcę usług internetowych. Tak więc samo połączenie, możliwość nawet przeglądania sieci lub pobierania plików, jest możliwe do prześledzenia.

VPN tworzy bezpieczne połączenie przez istniejący kanał internetowy. Gdy jest aktywny, Twój dostawca usług internetowych nie może zobaczyć, które witryny odwiedzasz ani co pobierasz, ale widzą poziom przepustowości, z którego korzystasz, i nadal wiedzą, że używasz podanego adresu IP do połączenia. Dobrą analogią jest tutaj prowadzenie samochodu. Dostawca usług internetowych wie, jakim samochodem jeździsz iz jaką prędkością, ale nie wie, dokąd jedziesz ani co masz w środku.

Ustalenie, czy VPN jest tego wart, powinno obejmować przynajmniej pewien proces myślowy na temat tego faktu — dostawca usług internetowych nadal wie, że łączysz się i przekazał Ci adres IP.

Tożsamość i lokalizacja

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że istnieją inne sposoby określenia Twojej tożsamości i lokalizacji. Twój rzeczywisty kanał internetowy jest zaszyfrowany, a Twoja lokalizacja jest zaciemniona, ale jest to prawdą tylko wtedy, gdy nigdy nie wpiszesz żadnych danych o lokalizacji ani danych osobowych. Jeśli wypełnisz formularz online i wpiszesz imię i nazwisko, adres, numer telefonu i kartę kredytową, ujawniłeś swoją tożsamość.

  ExpressVPN współpracuje z Netflix w 2023 (czerwiec) (rozwiązywanie problemów i naprawa)

VPN chroni Twoje podróże w Internecie, ale powinieneś mieć również świadomość, że istnieją inne sposoby określenia Twojej lokalizacji i tożsamości online. Na przykład możliwe jest ujawnienie swojej lokalizacji na podstawie danych GPS, a sygnały Wi-Fi mogą być również używane do triangulacji Twojej pozycji. VPN z pewnością zapewnia solidne szyfrowanie i ochronę, ale dotyczy tylko Internetu — a nie innych sygnałów, które możesz nieświadomie przesyłać z telefonu lub laptopa.

Nie wyklucza to w żaden sposób VPN. W rzeczywistości powinno to skłonić cię do rozważenia jeszcze jednego. Na szczęście możesz użyć VPN do ochrony swojej aktywności online. Koszty są niskie w porównaniu z innymi usługami, o których wiemy, że są ważne i cenne, a poziom ochrony i obsługi, nawet dla bezpłatnych klientów, zapewnia większą prywatność, dobrą ochronę i spokój.

Którą sieć VPN polecilibyśmy?

Spośród wszystkich sieci VPN dostępnych na rynku najbardziej polecilibyśmy wyżej wymieniony ExpressVPN. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko zapewnia doskonałe szyfrowanie, bardzo stabilne połączenia i świetne dodatkowe funkcje prywatności, ale jest również niezwykle łatwy w użyciu i ma aplikacje na mnóstwo urządzeń.

Jeśli chcesz streamować Netflix za granicą lub szukasz sieci VPN do torrentowania, ExpresVPNs działają naprawdę dobrze, a jeśli coś przybierze kształt gruszki, masz wsparcie wiodącej w swojej klasie pomocy na czacie na żywo 24/7 . Jeśli uważasz, że chcesz przetestować ExpressVPN, otrzymasz 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Kliknij, aby odwiedzić ExpressVPN

x