Czym w ogóle jest „przeglądarka gier”?

Opera właśnie wydała „Opera GX”I reklamuje ją jako pierwszą na świecie przeglądarkę gier. Oprócz motywu inspirowanego grami i integracji Razer Chroma, istnieje bardzo interesująca funkcja ogranicznika procesora i pamięci RAM. Ale czy przyspieszy grę na PC?

Co to jest Opera GX?

Opera GX to przeglądarka internetowa dla komputerów z systemem Windows. Pomimo nazwy jest to przeglądarka przeznaczona do użytku w grach, ponieważ wbudowana przeglądarka Steam działa w nakładce Steam. Nie jest również dostępny na konsole do gier, takie jak Xbox One lub PlayStation 4.

Podobnie jak standardowa wersja Opery, Opera GX jest oparta na Chromium, projekcie open source, który stanowi podstawę dla przeglądarki internetowej Google Chrome i nadchodzącej przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium. Strony internetowe powinny wyglądać tak samo jak w Chrome, ale możesz też zainstalować rozszerzenia Chrome w tej przeglądarce.

Ta przeglądarka do gier jest bezpłatna i została wydana w ramach „wczesnego dostępu” 11 czerwca 2019 r. – podczas targów E3.

Co to jest przeglądarka gier?

Nie oczekuj, że Opera GX znacznie poprawi wydajność w grach. Ta przeglądarka zawiera głównie funkcje stworzone dla „graczy”: motyw inspirowany grami z integracją Razer Chroma, wbudowanymi wiadomościami i ofertami dotyczącymi gier, panel Twitch oraz efekty dźwiękowe autorstwa projektanta ścieżki dźwiękowej do gry.

Jedyną funkcją, która może zwiększyć wydajność, jest „GX Control”: wbudowana pamięć RAM i ograniczniki procesora, które mogą ograniczać ilość pamięci i czasu procesora, z której będzie korzystać Twoja przeglądarka internetowa.

Motyw do gier (z integracją Razer Chroma)

Opcje kolorów Opera GX i Razer Chroma

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest motyw: Opera GX bierze do serca „przeglądarkę gier”, wybierając ciemny motyw i jasne kolory typowe dla urządzeń peryferyjnych do gier i komputerów PC. Po szybkim kliknięciu ikony „Łatwa konfiguracja” w prawym górnym rogu przeglądarki możesz wybrać jeden z kilku wstępnie wybranych kolorów – lub dowolny kolor, który Ci się podoba – do podświetlenia w przeglądarce. Dostępne są również dostosowywane tapety.

Ta przeglądarka obsługuje nawet integrację Razer Chroma. Aktywuj tutaj opcję „Razer Chroma”, a każdy kolor wybrany w przeglądarce zostanie zduplikowany na wszystkich posiadanych akcesoriach obsługujących technologię Chroma. Mysz do gier Razer DeathAdder Elite lub Klawiatura BlackWidow. To sprytny sposób na jednoczesne dostosowanie motywu przeglądarki i oświetlenia RGB.

Kontrola GX: ograniczniki pamięci RAM i procesora

Opera GX z włączonym GX Control RAM Limiter.

Oprócz motywu i integracji Razer Chroma, najbardziej interesującą funkcją jest coś, co przeglądarka nazywa „GX Control”.

Kliknij przycisk GX Control na pasku bocznym, a otrzymasz panel z „RAM Limiter” i „CPU Limiter”. Na przykład możesz zmusić przeglądarkę do używania tylko 3 GB z 12 GB pamięci RAM systemu lub ograniczyć ją do 10% zasobów procesora systemu.

To dość wyjątkowa funkcja. Pozostawienie tego włączonego przez cały czas spowoduje oczywiście spowolnienie przeglądarki. Ale jeśli wolisz nie zamykać ręcznie kart, aby zwolnić zasoby do gier, być może ograniczniki mogą pomóc.

Nie jest jasne, czy uzyskasz dzięki temu wzrost wydajności. System Windows powinien automatycznie zarządzać zasobami, a Twoja przeglądarka powinna znikać z drogi podczas gry. Ale to nie zawsze działa poprawnie, dlatego gracze mają tendencję do zamykania przeglądarek i nie pozostawiania otwartych 100 kart w tle podczas grania w gry.

„Przed Operą GX gracze często wyłączali przeglądarki, aby nie spowolnić rozgrywki. Wymyśliliśmy funkcję GX Control, aby ludzkie gry działały płynniej, nie wymagając od nich kompromisu w kwestii tego, co robią w sieci ”, wyjaśnia Opery Maciej Kocemba.

Warto również zauważyć, że ta przeglądarka w żaden sposób nie przyspiesza gier internetowych. Jego cechy wydajnościowe dotyczą wyłącznie zejścia z drogi i ograniczenia zasobów dostępnych dla stron internetowych.

Co jeszcze zawiera przeglądarka gier?

Panel boczny Opera GX Corner i Twitch

Ta przeglądarka jest przeznaczona dla graczy. Panel „GX Corner” znajduje się przez cały czas w lewym rogu paska kart. Zawiera wiadomości o nadchodzących grach i agregator ofert z linkami do gier w sprzedaży. Zawiera również sekcję „Codzienne wiadomości”, która domyślnie zawiera specjalny strumień wiadomości o grach.

Pasek boczny zawiera wbudowany panel Twitch, w którym możesz przeglądać kanały, które obserwujesz, zobaczyć, kto teraz transmituje online, a nawet otrzymywać powiadomienia, gdy kanał, który obserwujesz, rozpoczyna transmisję na żywo.

Opera GX odtwarza również efekty dźwiękowe „GX Sound”, także po najechaniu kursorem na ikony na stronie Szybkie wybieranie (Nowa karta). Opera jest z tego dumna, chwaląc się, że zostały one „skomponowane we współpracy z projektantem dźwięku Rubénem Rincónem i zespołem Berlinist, który niedawno otrzymał nominację do nagrody BAFTA Games Awards za oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry Gris”. Jeśli ich nie lubisz, możesz je wyłączyć.

Otrzymasz również normalne funkcje przeglądarki Opera

Opera GX zachwala również kilka innych funkcji, które można znaleźć w Operze. Na przykład komunikatory są również dostępne na pasku bocznym – zintegrowane są Facebook Messenger, Telegram, Vkontakte i WhatsApp i możesz rozmawiać bezpośrednio z interfejsu przeglądarki.

Podobnie jak Opera, Opera GX ma również wbudowany adblocker, darmową sieć VPN i funkcję „wyskakującego wideo”, która umożliwia odtwarzanie wideo w mniejszej nakładce poza przeglądarką internetową. Opera obiecuje, że pojawi się funkcja „Video over game”, dzięki czemu będzie można oglądać przewodnik wideo lub inny film w trakcie gry, ale nie jest to jeszcze dostępne.

Czy powinieneś tego używać?

Numer wersji Opera GX poziomu 1

Jeśli podoba Ci się wygląd lub potrzebujesz funkcji, takich jak integracja Razer Chroma i Twitch, śmiało użyj Opery GX. Pomimo niezwykłego wyglądu jest to dość standardowa przeglądarka Chromium, która powinna działać tak samo jak Chrome ze stronami internetowymi.

Jest to jednak główna atrakcja tutaj: estetyka i wbudowane funkcje kultury gry, takie jak integracja z Twitch i nowości dotyczące gier. Początkowa wersja Opera GX określa nawet jej numer wersji jako „LVL 1”.

Ograniczniki to jedna z najciekawszych funkcji, jakie widzieliśmy w przeglądarce od jakiegoś czasu i może warto z nią zagrać. Nie oczekuj jednak ogromnego wzrostu wydajności. I uważaj: jeśli pozostawisz te włączone przez cały czas, skończysz po prostu na wolniejszej przeglądarce.