Dlaczego aparaty bezlusterkowe nie są mniejsze?

Udostępnij teraz w social media:

Aparat bezlusterkowy był pierwotnie nazywany mniejszą, lżejszą i wygodniejszą alternatywą dla DSLR. Jeśli jednak spojrzysz na najnowsze aparaty bezlusterkowe od Canona, Nikona i (w mniejszym stopniu) Sony, to się nie udało. Spójrzmy, dlaczego.

Nowy flagowy aparat bezlusterkowy firmy Canon – EOS R5, waży zaledwie 26 uncji i mierzy 5,43 x 3,84 x 3,46 cala. Najbliższy odpowiednik DSLR firmy, model 5D Mark IV, waży 31,4 uncji i mierzy 5,94 x 4,57 x 2,99 cala. Chociaż jest zdecydowanie różnica, a R5 jest lżejszy i mniejszy (w większości wymiarów), nie jest to dokładnie dzień i noc. Wtedy oczywiście trzeba też dodać soczewkę.

Canon EOS R5 nie jest małym aparatem po dodaniu obiektywu.

Jeśli umieścisz plik Obiektyw RF 24-105mm f / 4 L IS USM (24,5 uncji) na R5 i Obiektyw EF 24-105mm f / 4 L IS II (28,1 uncji) na 5D ich całkowita waga wzrasta odpowiednio do 50,4 i 59,5 uncji. Poczujesz różnicę, jeśli trzymasz oba jednocześnie. Jednak żadna z nich nie jest szczególnie lekka – w rzeczywistości są dość podobne.

Ale oto prawdziwy kicker: RF 24-105 i EF 24-105 mają podobny rozmiar i działają soczewki. Jeden z największe zalety bezlusterkowców czy używają zupełnie nowych mocowań obiektywów, aby producenci mogli produkować jeszcze lepsze obiektywy.

Bezlusterkowy zamiennik niezwykle popularnego Obiektyw EF 24-70 f / 2.8 L II USM (28,4 uncji) to RF 28-70 f / 2,0 L USMktóry waży absurdalnie 50,4 uncji. Umieść to na R5, a całkowita waga wynosi 4,75 funta w porównaniu do 3,74 funta 5D i jego obiektywu 24-70 mm. Teraz bezlusterkowiec waży więcej!

Jak się tu znaleźliśmy?

Decyzje produkcyjne Canon i Nikon

Największy powód, dla którego bezlusterkowce nie są mniejsze i lżejsze, jest prosty: Canon i Nikon nie chcieli, żeby takie były. Bardziej szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego nieco później, ale najpierw krótka lekcja historii.

Platformy Canon i Nikon DSLR są pod względem technologicznym starożytne. Firma Canon wprowadziła na rynek mocowanie EF w 1987 r., A pierwsze obiektywy Nikon z mocowaniem F zostały wypuszczone w 1959 r. To w zasadzie prehistoria.

Canon EOS 620.Ten 30-letni aparat EOS 620 nadal współpracuje z nowymi obiektywami firmy Canon.

Chociaż Canon i Nikon dobrze wykorzystali swoje platformy obiektywów, teraz osiągnęli twarde, fizyczne ograniczenia, jak daleko mogą je przesunąć. Canon prawdopodobnie z przyjemnością wypuściłby tego potwornego RF 28-70 f / 2, o którym wspomnieliśmy powyżej, do swoich lustrzanek cyfrowych.

Jednak ze względu na konstrukcję mocowania obiektywu firma nie mogła wyprodukować odpowiednika obiektywu. Canon przez dziesięciolecia był ograniczony do 24-70 mm f / 2.8.

Kiedy nadszedł czas na zaprojektowanie nowego mocowania obiektywu do ich flagowych bezlusterkowców, Canon i Nikon po prostu nie zdecydowali się na mniejsze – poszły na większe. Zdejmując lustro byli w stanie zmniejszyć odległość między obiektywem a matrycą, co poprawia jakość obrazu. Poszerzenie bagnetu umożliwiło wykonanie obiektywów o szerszej przysłonie.

To oznacza, że ​​mają teraz więcej możliwości wprowadzania innowacji większe, bardziej szalone soczewki.

Teoretycznie Canon i Nikon (a wcześniej Sony) mogli zaprojektować mniejsze mocowania obiektywów, ale to by je jeszcze bardziej ograniczyło.

To prowadzi nas do kolejnego powodu, dla którego aparaty bezlusterkowe są nadal tak duże.

Rozmiar soczewek

Choć wiele uwagi poświęca się aparatom, to właśnie obiektywy wykonują większość ciężkiej pracy w fotografii. Głównym problemem dla producentów, którzy chcą zmniejszyć rozmiary, są prawa fizyki.

Pełnoklatkowy czujnik aparatu jest znormalizowany z fragmentu filmu 35 mm. Mają 36 x 24 mm i tak naprawdę nie można tego zmienić. Jasne, istnieją mniejsze czujniki obrazu, takie jak te używane w smartfonach i aparatach APS-C, ale mają wiele kompromisów.

  Jak zainstalować Open Snitch na Ubuntu

Branża wysokiej klasy fotografii amatorskiej i profesjonalnej opiera się na standardzie 35 mm, co obejmuje również obiektywy.

Zależność między ogniskową obiektywu a rozmiarem czujnika wpływa na wygląd rzeczy. W aparacie pełnoklatkowym obiektywy szerokokątne mają ogniskową mniejszą niż około 40 mm, a teleobiektywy mają ogniskową dłuższą niż około 70 mm. Pośrodku znajdują się normalne soczewki, które zapewniają perspektywę zbliżoną do ludzkiego oka.

Jednak ogniskowa jest fizyczną właściwością obiektywu. Obiektyw o ogniskowej 100 mm nie musi mieć ściśle 100 mm długości, ale tak będzie.

Fotograf korzystający z ogromnego teleobiektywu.Pozbycie się małego lusterka nie uczyniłoby tej konfiguracji dużo lżejszą.

Dopóki producenci aparatów są zobowiązani do tworzenia aparatów pełnoklatkowych, zobowiązują się również do obiektywów o określonym (dość dużym) rozmiarze. Istnieją niewielkie oszczędności, które można uzyskać, stosując lżejsze materiały lub bardziej kompaktowe konstrukcje. Jednak nie ma możliwości, aby obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm był znacznie mniejszy niż obecnie i był dobry.

Ponieważ obiektywy muszą mieć określony rozmiar, aparaty też to robią. Dlatego najlżejszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy firmy Canon, RP, nadal waży 17,1 uncji – około 2/3 wagi flagowego modelu R5.

Nawet tańsze, lżejsze aparaty nadal muszą pracować z tymi samymi obiektywami.

Spadek konsumenckiego rynku aparatów fotograficznych

Do tej pory skupialiśmy się na rynku aparatów high-end, ponieważ jest to część, która daje producentom największe nadzieje.

Od 2010, światowa sprzedaż aparatów cyfrowych spadła o 87 procentz 121,5 mln do 15,2 mln. Smartfony ukradły niskobudżetową branżę aparatów skupioną na konsumentach.

Ponieważ prawie każdy, kto chce mieć mały, lekki i łatwy do noszenia aparat, ma go już w kieszeni, producenci nie mają zbyt wielu motywacji do opracowania konkurencyjnego produktu.

  Ethernet nie ma prawidłowej konfiguracji IP (FIX Windows 10)

Lustra nigdy nie były tak duże

Jedną z części dyskusji na temat rozmiaru i wagi aparatu, która trochę się gubi, jest to, że lustra w lustrzankach cyfrowych nigdy nie były tak duże. Zajmują trochę miejsca (dlatego bezlusterkowce mają nieco mniejsze wymiary), ale nigdy nie były szczególnie ciężkie. Czujnik, elektronika, bateria, ekran LCD, wizjer, gniazdo kart SD, mocowanie obiektywu i tak dalej są nadal dostępne.

Dodatkowo, jak omówiliśmy wcześniej, niewielki rozmiar i waga, które udało się zaoszczędzić, producenci używali bardziej zaawansowanych mocowań obiektywów. Z tego samego powodu usunięcie gniazd słuchawkowych z telefonów nie doprowadziło do powstania mniejszych, lżejszych telefonów, ale raczej bardziej zaawansowanych telefonów.

Czy są jakieś małe bezlusterkowce?

Jeśli naprawdę chcesz mieć mały, lekki, bezlusterkowy aparat, masz szczęście! One istnieją, po prostu nie są produktami flagowymi dla większości marek. Dzieje się tak, ponieważ kompromisy wymagane, aby je stworzyć, nie nadają się do świetnych specyfikacji.

Na przykład Canon ma rozszerzenie EOS M linia bezlusterkowców APS-C. Linia Sony Alpha zawiera również wiele modeli APS-C. Niestety, ponieważ używają tego samego mocowania obiektywu co aparaty pełnoklatkowe, większość obiektywów jest nadal dość dużych.

Jednak, Linia dalmierzy bezlusterkowych Leica M. są tak kompaktowe, jak może mieć pełnoklatkowy aparat.

x