12/05/2021

Dlaczego nie możesz zainstalować Flasha na iPadzie (i co zamiast tego zrobić)

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli odwiedziłeś witrynę internetową opartą na Adobe Flash na swoim iPadzie lub iPhonie, prawdopodobnie zobaczyłeś komunikat z informacją, że musisz zainstalować Flash, aby wyświetlić tę witrynę. Niestety nie można zainstalować Flasha na iPadzie lub iPhonie, ale istnieje kilka obejść.

IPhone i iPad nigdy oficjalnie nie obsługiwał Adobe Flash

Firma Apple nigdy nie obsługiwała Flasha na iPhonie ani iPadzie. W rzeczywistości w 2010 r. Dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, napisał słynny list wyjaśniając dlaczego. Przytoczył potencjalne problemy z niezawodnością i zgodnością z interfejsem dotykowym, a także obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Sprawdź -   Jak zainstalować aplikację Trojita Mail w systemie Linux

Tak więc Flash nigdy nie był częścią iPada ani iPhone’a i nie można zmusić aplikacji Flash do uruchamiania bezpośrednio na tych urządzeniach.

Adobe Flash to przestarzała platforma

Ze względu na postęp w technologiach internetowych opartych na standardach, takich jak HTML5 i JavaScript, Flash nie jest już wymagany w przypadku bogatych, interaktywnych witryn internetowych, których oczekujemy dzisiaj. W rezultacie coraz mniej witryn polega na nim. Wyczuwając zmieniającą się falę, Adobe ogłosił w 2017 roku, że wsparcie dla Flasha zakończy się z końcem 2020 roku.

Mimo to nadal istnieją witryny i aplikacje internetowe, które do działania wymagają Flasha i prawdopodobnie będzie przez jakiś czas. Tłumaczenie oprogramowania Flash lub aplikacji edukacyjnych na nową platformę jest kosztownym i czasochłonnym procesem dla mniejszych programistów, więc nie stanie się to z dnia na dzień.

Sprawdź -   Jak dodać karteczki samoprzylepne do ekranu głównego iPhone'a

W międzyczasie jednak istnieje obejście.

Przeglądarka Puffin

Aplikacja edukacyjna Adobe Flash działająca przez Puffin na iPadzie.

Na szczęście ktoś pomyślał o luce! Chociaż nie możesz uruchomić Flasha bezpośrednio na iPhonie lub iPadzie, możesz to zasymulować. Taka jest koncepcja Maskonur, aplikacja przeglądarki (obecnie 4,99 USD) na iPhone’a i iPada. Umożliwia korzystanie z aplikacji internetowych opartych na technologii Flash poprzez renderowanie Flasha na zdalnym serwerze, a następnie przesyłanie strumieniowe wyników do urządzenia jako rodzaj interaktywnego wideo. Odbiera również lokalne dane wejściowe i wysyła je na serwer, więc wygląda na to, że lokalnie używasz Flasha.

Jeśli chcesz spróbować Puffina, możesz pobierz ją z App Store i odwiedź swoje ulubione witryny oparte na technologii Flash. Miejmy nadzieję, że będą działać tak, jak tego oczekujesz.

Sprawdź -   Jak naprawić system nie uruchamia się po KB4100347 w systemie Windows 10

Jeśli nie, możesz wypróbować inną przeglądarkę mobilną, na przykład Foton, który obsługuje Flasha w podobny sposób.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, wypróbuj przeglądarkę na komputerze

Nie jesteś zadowolony z symulacji Flasha na iPhonie lub iPadzie? Cóż, jedyną inną opcją jest załadowanie witryny opartej na Flashu na biurku lub laptopie z przeglądarką obsługującą Flash w systemie Windows, macOS lub Chrome.

Należy jednak pamiętać, że wiele przeglądarek domyślnie blokuje Flasha ze względów bezpieczeństwa. Jeśli jest jakaś aplikacja oparta na technologii Flash, którą kochasz, możesz uprzejmie zapytać programistę, czy można ją przetłumaczyć na nowocześniejszą platformę internetową.

I tak znowu zegar tyka, ponieważ wsparcie Flasha oficjalnie zakończy się pod koniec tego roku.

x