Udostępnij teraz w social media:

Jeśli jesteś nowy na Macu i chcesz zmienić niektóre ustawienia systemowe, możesz się zastanawiać, gdzie znaleźć odpowiednik Panelu sterowania dla komputerów Mac. Nazywa się Preferencje systemowe, a oto, co robi i jak z niego korzystać.

Panel sterowania komputera Mac to Preferencje systemowe

Podczas gdy system Windows nazywa swoje opcje konfiguracyjne „ustawieniami”, macOS zwykle nazywa je „preferencjami”. Zanim zmienisz jakiekolwiek preferencje, musisz uruchomić aplikację Preferencje systemowe.

Na każdym nowym komputerze Mac powinno być domyślnie możliwe znalezienie Preferencji systemowych w Docku. To szara ikona, która wygląda jak koło zębate; kliknij go raz, aby uruchomić Preferencje systemowe.

Inne sposoby uruchamiania preferencji systemowych

Jeśli ikona Preferencje systemowe nie znajduje się w Docku lub chcesz ją uruchomić w szybszy sposób, możesz kliknąć logo Apple w lewym górnym rogu, a następnie wybrać „Preferencje systemowe. . . ” z listy.

Sprawdź -   Co to jest Microsoft Outlook Spaces? (alias Project Moca)

Uruchom Preferencje systemowe z menu Apple na komputerze Mac

Możesz także szybko uruchomić Preferencje systemowe, korzystając z wyszukiwania Spotlight lub Launchpada. W obu przypadkach należy wpisać „preferencje systemowe”, a następnie nacisnąć klawisz Enter, aby uruchomić Preferencje systemowe. Obie te metody są równie szybkie, jak ta, którą omówiliśmy powyżej.

Krótka prezentacja preferencji systemowych

Po otwarciu „Preferencji systemowych” zobaczysz okno pełne ikon podzielonych na cztery regiony.

Regiony preferencji systemowych Apple Mac

Na samej górze zobaczysz obszar Apple ID. Jeśli jesteś zalogowany na swoje konto Apple, możesz kliknąć ten obszar, aby zmienić informacje o koncie osobistym, ustawienia iCloud, opcje płatności App Store i nie tylko.

Poniżej znajduje się obszar, który przede wszystkim kontroluje ustawienia oprogramowania macOS, w tym preferencje dotyczące Docka, tła pulpitu i powiadomień. Te opcje kontrolują sposób działania systemu operacyjnego.

Sprawdź -   Jak wyświetlić nowe wiadomości e-mail na początku wątków rozmów w Gmailu

W następnym podziale znajdują się preferencje dotyczące sprzętu komputera Mac, w tym wejścia i wyjścia audio, myszy lub gładzika, Bluetooth i wyświetlacza.

Wreszcie, na samym dole, możesz zobaczyć dodatkowe ikony preferencji, które kontrolują aplikacje innych firm, takie jak Adobe Flash. Każda ikona tutaj (jeśli ją widzisz) została zainstalowana przez aplikację i nie jest oficjalnie częścią systemu macOS.

Nawigacja w preferencjach systemowych

Korzystanie z Preferencji systemowych jest łatwe. Po prostu znajdź preferencję, którą chcesz zmienić, i kliknij ją. Kształt okna Preferencje zmieni się i pojawią się nowe ustawienia.

Zwykle do poruszania się po Preferencjach systemowych służą przyciski Do przodu i Wstecz na pasku narzędzi u góry okna. Możesz także kliknąć przycisk Ikony (siatka zawierająca 12 czarnych kropek), aby ponownie wyświetlić całą listę ikon preferencji.

Sprawdź -   Czy możesz wyłączyć połączenia alarmowe 911 na iPhonie?

Przyciski nawigacji w preferencjach systemowych na komputerze Mac.

Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć określone ustawienie, możesz użyć paska „Wyszukaj” w prawym górnym rogu, aby wyszukać je w Preferencjach systemowych.

Pasek wyszukiwania w preferencjach systemowych na komputerze Mac

Wystarczy kliknąć pole „Szukaj”, wpisać to, czego szukasz, a zobaczysz sugerowane wyniki.

Wyniki wyszukiwania w preferencjach systemowych na komputerze Mac

Kliknij wynik, który najlepiej pasuje do tego, czego szukasz, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio do odpowiedniej sekcji preferencji.

Teraz, gdy wiesz, gdzie (i jak) zmienić podstawowe ustawienia, jesteś o krok bliżej do opanowania komputera Mac!