Udostępnij teraz w social media:

Jeśli domowa sieć Wi-Fi wydaje się wolna w niektórych pokojach, router może nie znajdować się w najlepszej lokalizacji. Wi-Fi nie podróżuje daleko – zwłaszcza przez metal i beton. Dlatego ważne jest, aby określić najlepsze miejsce dla routera.

Tak, położenie routera ma znaczenie

Kuszące jest umieszczenie routera Wi-Fi w dowolnym miejscu, nie poświęcając mu zbyt wiele uwagi, ale to błąd. Sygnał Wi-Fi dociera tylko do tej pory, a im więcej ścian, regałów lub innych materiałów napotyka, tym mniejsza jest ta odległość. Jeśli internet wydaje się wolny lub nierówny na telefonie lub tablecie, sprawdź siłę sygnału Wi-Fi i sprawdź, czy nie występują zakłócenia kanału.

Jeśli okaże się, że w niektórych obszarach domu nie ma stabilnego sygnału – nawet na czystych kanałach – czas rozważyć przeniesienie routera Wi-Fi. To może nie być najlepsze miejsce, aby dotrzeć do wszystkich zakątków domu.

Umieść router w centralnej pozycji (lub nie)

Wiemy, że wygląda jak brzydki statek kosmiczny, ale lepiej trzymać router na otwartej przestrzeni.

Być może słyszałeś lub czytałeś, że najlepszym miejscem do umieszczenia routera Wi-Fi jest centrum domu, ale ta rada nie jest odpowiednia dla każdego domu. Na przykład, jeśli salon, kuchnia i garaż zajmują większą część pierwszego piętra, umieszczenie routera na środku tego piętra może zapewnić większy zasięg w garażu niż w obszarach, z których najczęściej korzystasz.

Sprawdź -   Jak zmienić swój telefon z Androidem w mobilny hotspot Wi-Fi

Jeśli najbliższym pomieszczeniem od środka domu jest kuchnia, postępowanie zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi „środka domu” również może być szkodliwe, ponieważ niektóre urządzenia (np. Kuchenki mikrofalowe) mogą zakłócać sygnały Wi-Fi.

Warto wziąć pod uwagę nie tylko to, co zwykle robisz w danym pomieszczeniu, ale także urządzenia, które tam mieszkają. Podczas gdy Wi-Fi w garażu może nie być konieczne dla niektórych osób, jeśli masz inteligentny most do bramy garażowej, potrzebujesz stabilnego połączenia. Mechanizm otwierania drzwi garażowych Wi-Fi może nie wymagać największej prędkości, ale świadomość, że urządzenie Wi-Fi potrzebuje stabilnego sygnału, może mieć wpływ na pozycjonowanie routera.

Ostatecznie router musi znajdować się w centrum najważniejszego obszaru domu lub w jego pobliżu. Gdziekolwiek chcesz mieć największą prędkość, celuj w środek tej lokalizacji.

W domu wielopoziomowym rozważ podłogę lub sufit

Jeśli masz dom wielopiętrowy, warto również rozważyć, które piętra najczęściej odwiedzasz. Jeśli wyobrażasz sobie zasięg Wi-Fi jako sferę (jak ziemia), to router jest rdzeniem. Jeśli umieścisz router na ziemi w piwnicy, połowa zasięgu Wi-Fi zapadnie się w fundament.

Sprawdź -   Jak uzyskać rozmiar pliku lub katalogu w systemie Linux

Jeśli masz dwa poziomy, z których korzystasz najczęściej, najlepszym miejscem do pokrycia obu pięter jest sufit niższego piętra lub parter wyższego piętra.

Co najważniejsze, nie chowaj routera Wi-Fi za książkami lub w szufladzie. Twój sygnał Wi-Fi musi już pracować wystarczająco ciężko, aby przeniknąć przez ściany i podłogi Twojego domu bez dodawania kolejnych barier. Najlepszą lokalizacją w pomieszczeniu jest otwarta przestrzeń.

Oddziel router od modemu

Router Wi-Fi eero stojący na stole obok rośliny.

Twój router nie musi być powiązany z modemem. Nawet jeśli masz połączony router i modem, możesz zamiast tego użyć oddzielnego routera Wi-Fi. Jeśli Twój dostawca usług internetowych zainstalował modem (i router Wi-Fi) w niewygodnym miejscu (np. W piwnicy), tym bardziej warto użyć dedykowanego routera Wi-Fi. Możesz uruchomić długi kabel Ethernet z modemu do najlepszego miejsca w domu i podłącz tam router Wi-Fi.

Jeśli router / modem Wi-Fi dostarczony przez dostawcę usług internetowych nadaje tylko w paśmie 2,4 GHz, należy dokonać aktualizacji do nowszego routera, który również oferuje 5 GHz. Chociaż 5 GHz nie nadaje tak daleko, napotkasz mniej problemów z zakłóceniami od sąsiadów. Nie musisz koniecznie dużo wydawać. Podczas gdy Netgear’s Router za 160 USD oferuje wiele dodatkowych funkcji i świetny zasięg, prawdopodobnie możesz sobie poradzić z TP-Link Router za 60 USD jeśli twój dom nie jest duży.

Sprawdź -   Jak wyczyścić dane EXIF ​​z pliku JPEG w przeglądarce Firefox

Jeśli Twój dom jest wyjątkowo duży i wszędzie potrzebujesz zasięgu, rozważ przedłużacze zasięgu Wi-Fi lub, aby uzyskać bardziej płynne wrażenia, system Mesh Wi-Fi. Większość domów prawdopodobnie nie potrzebuje siatki, ale ma ona zalety, takie jak automatyczne aktualizacje i automatyczne przekazywanie.

Dzięki systemowi Mesh źródło Wi-Fi automatycznie przenosi się z jednego routera do drugiego, gdy poruszasz się po domu. Przedłużacze zasięgu często nie radzą sobie z przejściem tak dobrze.

Sprawdź siłę sygnału Wi-Fi

Trzymając się za ręce i dotykając telefonu

Po (lub nawet przed) zapoznaniem się z tymi wskazówkami sprawdź siłę sygnału Wi-Fi, aby zobaczyć, jak dobrze Ci poszło (lub co musisz zrobić). Spaceruj po domu i miej go na oku, aby zobaczyć, jak silny jest sygnał w różnych pomieszczeniach.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy zasięg, spróbuj utworzyć mapę popularności. Średnio wiedząc, jak daleko Twój obecny router może transmitować sygnał, pomoże Ci określić, gdzie go umieścić, ponieważ będziesz mieć lepsze wyczucie jego ograniczeń.