Być może brzmi to bezlitośnie, lecz w dzisiejszym świecie jedynym kluczem do sukcesu jest nieustanne poszerzanie horyzontów i zgłębianie tajników nowoczesnych technologii. W przeciwnym razie pozostaniesz w tyle za konkurencją.
Dzięki platformom e-learningowym możesz rozwijać swoje umiejętności bez konieczności wczesnych pobudek i dojazdów na uczelnię.
Opanowywanie nowych kompetencji i podnoszenie kwalifikacji niesie za sobą wiele zalet, począwszy od rozwoju zawodowego. Satysfakcja osobista jest niemal gwarantowana, dzięki otwierającym się nowym perspektywom, jednak korzyści z edukacji online wykraczają daleko poza to:
Nawiązywanie kontaktów
Aspektem, o którym rzadko się wspomina w kontekście kursów online, jest networking. Zazwyczaj postrzega się je jako doświadczenie indywidualne, przeznaczone dla osób spędzających czas w samotności. Owszem, jest w tym trochę prawdy. Dzisiejsze platformy edukacyjne są jednak bardzo zaawansowane i oferują różne sposoby interakcji, takie jak fora dyskusyjne i grupy tematyczne.
MOOC dynamicznie ewoluują poprzez aktywność kursantów, treści generowane przez nich samych oraz współpracę. Podstawowy materiał stanowi punkt wyjścia. Każdy kurs online tworzy wokół siebie repozytorium wiedzy, obejmujące różnorodne zasoby, takie jak blogi, podcasty czy filmy. Dlatego, jeśli dotychczas obawiałeś się braku interakcji w trakcie kursów online, czas zmienić zdanie.
Wyróżnienie na tle konkurencji
Wiemy, że rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający. W takiej sytuacji to kandydaci z solidnymi kwalifikacjami zyskują przewagę. Inwestycja w rozwój umiejętności staje się więc niemal koniecznością. Specjaliści o wysokich kompetencjach mają dostęp do lepszych stanowisk, wyższych zarobków i są przygotowani do podejmowania ambitnych wyzwań.
Przygotowanie na nieprzewidziane okoliczności
Zdobywanie nowej wiedzy pozwala gromadzić informacje z różnych dziedzin. Dzięki temu czujesz się lepiej przygotowany do radzenia sobie w trudnych sytuacjach i rozwiązywania problemów. Jeśli Twoje plany nie idą zgodnie z zamierzeniami, dodatkowa wiedza ułatwi znalezienie odpowiednich rozwiązań.
Specjalizacja
Specjalizacja często kojarzy się ze studiami podyplomowymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, powinieneś dążyć do podnoszenia kwalifikacji, co wymaga inwestycji w specjalistyczne szkolenia. Niemniej jednak, jeśli specjalizacja oznacza dogłębne poznanie swojej dziedziny, możesz ją osiągnąć, poszerzając swoją wiedzę i badając różne aspekty w swoim tempie.
Potwierdzenie kwalifikacji
Większość platform e-learningowych oferuje łatwo weryfikowalne certyfikaty, które zwiększają Twoje szanse na zdobycie lepszej pracy. W niektórych tradycyjnych firmach podchodzi się do nich z pewnym sceptycyzmem, jednak sytuacja ulega zmianie, zwłaszcza po pandemii.
Darmowe kursy online – nauka bez kosztów
Skoro już omówiliśmy korzyści płynące z nauki nowych umiejętności i technologii, przejdźmy do omówienia najlepszych darmowych źródeł wiedzy:
Udemy
Prawdopodobnie znasz lub słyszałeś o Udemy, największej platformie e-learningowej na świecie. Oferuje ona ponad 130 000 kursów prowadzonych przez przeszło 42 000 instruktorów. Udemy jest tym, czym Amazon w handlu elektronicznym, w świecie kursów online.
To ogromny rynek z bogatą ofertą kursów z różnych dziedzin, od finansów po medytację, rękodzieło i naukę języków obcych. Udemy udostępnia również bezpłatne certyfikaty, zarówno w ramach darmowych, jak i płatnych kursów.
Datacamp
DataCamp to doskonałe źródło wiedzy dla osób zainteresowanych nauką o danych, uczeniem maszynowym i Big Data. Zakres kursów jest imponujący, biorąc pod uwagę cenę. Za roczną opłatę, rzędu kilkuset dolarów, otrzymujesz dostęp do ogromnej ilości wiedzy na temat R i Pythona. DataCamp nie oferuje jednak certyfikatów, tak jak inne platformy e-learningowe.
Coursera
Coursera współpracuje z ponad 200 uczelniami, uniwersytetami i renomowanymi firmami, takimi jak Uniwersytet Stanforda, Imperial College London, IBM czy Facebook. Została założona w 2012 roku przez dwóch profesorów ze Stanford University, Andrew Ng i Daphne Koller.
Zaletą platformy Coursera jest to, że kursy są bezpłatne, a niektóre dostępne są w kilku językach. Często filmy mają napisy w języku angielskim. Uczestnicy otrzymują niezweryfikowany certyfikat ukończenia kursu. Za niewielką opłatą można natomiast uzyskać certyfikat wystawiony przez daną uczelnię.
Edx
Edx, założony przez MIT w Bostonie i Harvard University, oferuje kursy MOOC na najwyższym poziomie, dotychczas dostępne tylko na uniwersytetach.
Kursy są darmowe, a po ich zakończeniu otrzymuje się bezpłatny, niezweryfikowany certyfikat. Podobnie jak w przypadku Coursera, za niewielką opłatą można uzyskać certyfikat zweryfikowany. Na EdX dostępne są darmowe kursy od najlepszych uczelni, takich jak Harvard, MIT i Stanford.
Udacity
Platforma Udacity, wywodząca się z Uniwersytetu Stanforda, oferuje kursy z zakresu nauk ścisłych i matematyki, a także lekcje z projektowania online i biznesu, z podziałem na różne poziomy zaawansowania. Większość kursów jest płatna, ale można znaleźć także kilka darmowych opcji.
Ulepszenie
Ulepszenie to stosunkowo nowa platforma, której celem jest, jak sama nazwa wskazuje, podnoszenie Twoich umiejętności. Oferuje ona kilka darmowych kursów, które możesz ukończyć we własnym tempie, a po zakończeniu otrzymujesz certyfikat. Wszystkie bezpłatne kursy na Upgrad są dostępne w języku angielskim.
Alison
ALISON to irlandzka platforma, gdzie możesz zgłębiać tajniki socjologii, rozwoju osobistego, internetu, fotografii cyfrowej i wielu innych dziedzin. Po ukończeniu kursu możesz poprosić o certyfikat potwierdzający Twoje kwalifikacje, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Podsumowanie
Bądźmy szczerzy – pomimo komfortu, jaki dają nam internet i darmowe kursy online, trudno jest zabrać się za naukę, gdy masz tyle innych opcji spędzania czasu. Nie da się jednak ukryć, że aby przetrwać i rozwijać się, trzeba stale poszerzać swoje kompetencje!
Możesz rozwiązać ten problem poprzez staranne planowanie, ustalając, czego chcesz się nauczyć i w jakim tempie. Brzmi jak dużo pracy? Zawsze tak było. Większość wymienionych platform edukacyjnych zdaje sobie sprawę z tego problemu i oferuje ścieżki nauczania, przypomnienia i kalendarze, aby ułatwić Ci zadanie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnosić swoje kwalifikacje. Dzięki tysiącom bezpłatnych kursów, wystarczy nie dać się przytłoczyć i być konsekwentnym.
Możesz być również zainteresowany najlepszymi platformami do nauki umiejętności informatycznych.
newsblog.pl