Google Chrome kontra Chromium: poznaj podstawy

Łączenie nazw Google Chrome i Chromium może powodować zamieszanie, ponieważ łatwo je pomylić.

Prawda jest taka, że ​​gdy poznasz różnice między nimi, zamieszanie nie będzie trwało.

Google Chrome to przeglądarka internetowa, a Chromium to niszowa przeglądarka typu open source. Chromium może być używany jako przeglądarka i kod bazowy do budowania z niego różnych przeglądarek.

Chromium ma mniej użytkowników i funkcji niż Google Chrome, ale korzysta z tego samego kodu źródłowego co Google Chrome.

Zarówno Chrome, jak i Chromium to produkty stworzone przez Google, więc możesz mieć pewność, że obaj wykonują świetną robotę w swojej ofercie.

W tym poście omówimy różnice między nimi, abyś mógł zdecydować, którego chcesz użyć.

Wprowadzenie do Google Chrome

Wydany w 2008 roku Google Chrome jest jedną z najbardziej preferowanych przeglądarek internetowych. Jest opracowywany i utrzymywany przez Google dla wielu urządzeń i platform, i jest bezpłatny dla każdego.

Google Chrome jest oparty na Chromium, co oznacza, że ​​do działania używa podstawowego kodu Chromium, ale ma również niezależne funkcje.

Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest to, że ponieważ Chrome jest zastrzeżoną przeglądarką, nie ma otwartego kodu, a zatem nie pozwala nikomu na dekompilację, kopiowanie lub inżynierię wsteczną swojego istniejącego kodu.

Co więcej, nie możesz tworzyć żadnych innych przeglądarek w kodzie Google Chrome. Z drugiej strony, mimo że ta przeglądarka ma wady, przewyższają je zalety. Zanurzmy się w nich trochę bardziej.

Plusy i minusy Google Chrome

Oto tabela ilustrująca niektóre zalety i wady tej przeglądarki.

ZaletyGoogle Chrome jest darmowy.Nie umożliwia przepisywania, inżynierii wstecznej ani modyfikowania kodu.Może aktualizować się automatycznie i nie jest wymagana ręczna interwencja.Nie obsługuje żadnych rozszerzeń spoza Chrome Web Store Zawiera wbudowaną obsługę kodeków multimedialnych i Adobe Flash. Śledzi historię i dane użytkownika. Informacje te są następnie przechowywane na serwerach Google.Ma intuicyjny i łatwy w użyciu interfejs.Może obciążać system, zwłaszcza jeśli otwartych jest kilka kart.Wiele rozszerzeń można zainstalować i używać jednocześnie do różnych celów. Umożliwia przeglądanie w trybie incognito, jeśli chcesz ukryć historię Internetu. Ma wsparcie dla wielu platform i urządzeń.

Pobieranie Google Chrome

Pobieranie Google Chrome nie jest nauką rakietową i można to zrobić w 3 prostych krokach.

Krok 1: Otwórz przeglądarkę i przejdź do „google.com/chrome„.

Krok 2: Kliknij przycisk pobierania, aby pobrać go zgodnie z wersją systemu Windows / Mac.

Krok 3: Znajdź plik w swoim systemie i rozpocznij kroki instalacji.

Voila, możesz teraz korzystać z przeglądarki na swoim komputerze. Można go również pobrać na inne urządzenia, takie jak smartfony z systemem Android i iOS.

Teraz, gdy masz dobre pojęcie o Google Chrome, zrozummy Chromium.

Wprowadzenie do Chromium

W 2008 roku Google wypuściło kolejną przeglądarkę wraz z Chrome, Chromium Project. Musiałeś natknąć się na logo podobne do Google Chrome, ale w kolorze niebieskim. Tak, to jest Chromium.

Pod względem wyglądu, stylu i interfejsu jest bardzo podobny do Google Chrome. Pomimo podobieństw ma funkcje, które odróżniają go od Chrome.

Chromium to darmowa przeglądarka internetowa typu open source, która umożliwia modyfikowanie kodu w celu rozszerzenia funkcjonalności zgodnie z Twoimi potrzebami. Tylko programiści mogą to zrobić bezproblemowo za pośrednictwem społeczności programistów Google.

Ponieważ jest to przeglądarka typu open source, inne przeglądarki można również budować przy użyciu Chromium jako kodu podstawowego. Na przykład Google Chrome i Microsoft Edge to dwie przeglądarki utworzone przy użyciu kodu Chromium.

Ponadto wiele aplikacji korzysta również z kodu źródłowego chromu w swoich frameworkach.

Plusy i minusy Chromium

Oto tabela ilustrująca niektóre zalety i wady tej przeglądarki.

Zalety Chromium jest przeglądarką typu open source, która ma częste aktualizacje i ulepszenia w celu zwiększenia komfortu użytkownika.Aktualizacje muszą być inicjowane ręcznie.Nie śledzi danych przeglądarki.Nie ma wbudowanej obsługi kodeków multimedialnych i Adobe Flash.Nie ogranicza użytkowników tylko do korzystania z rozszerzeń z Chrome Web Store.Tryb bezpiecznej piaskownicy jest wyłączony.Umożliwia tworzenie innych przeglądarek i aplikacji przy użyciu jego kodu. Każdy ze społeczności programistów może przepisać swój kod, aby wzbogacić jego cechy i funkcje.

Pobieranie Chromium

Istnieje kilka sposobów pobierania Chromium i chociaż większość z nich może być skomplikowana, tutaj omówimy najwygodniejszą metodę. Aby go pobrać, musisz wykonać tylko 3 proste kroki.

Krok 1: Przejdź do strony pobierania Chromium. Automatycznie wykryje Twoje urządzenie i system operacyjny.

Krok 2: Kliknij przycisk Pobierz Chromium na środku.

Krok 3: Rozpakuj plik zip i zakończ instalację, aby zacząć z niego korzystać.

Możesz teraz przeglądać internet, bawić się kodem i robić fajne rzeczy, jeśli interesujesz się tworzeniem rzeczy.

Co to są przeglądarki oparte na Chromium?

Jak wspomniano wcześniej, Chromium jest używany jako kod podstawowy do tworzenia i tworzenia wielu aplikacji i przeglądarek. Wszystkie przeglądarki korzystające z Chromium można nazwać przeglądarkami opartymi na Chromium. Są rozwinięte i zaawansowane oraz posiadają własne funkcje.

Popularne przeglądarki oparte na Chromium

W tej sekcji przyjrzyjmy się niektórym z najpopularniejszych przeglądarek opartych na Chromium, oprócz Google Chrome.

#1. Microsoft Edge

Być może jedną z najpopularniejszych i najnowszych przeglądarek wykonanych z Chromium jest nasz własny Microsoft Edge. Jeśli jesteś użytkownikiem firmy Microsoft, czeka Cię nie lada gratka, ponieważ ta przeglądarka zawiera poprawki prywatności i funkcje, które nie pozwalają innym witrynom na zbieranie danych przeglądania.

Został również stworzony, aby chronić Cię przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem i plikami zawierającymi wirusy. Ta funkcja jest znana jako Microsoft Defender Smart Screen.

Przeglądarka jest zintegrowana z MS Office 365, aby ułatwić zbieranie, udostępnianie i eksportowanie danych do Worda, Excela i innych formatów.

#2. Vivaldi

Nieco mniej znana, ale tak dobra jak Microsoft Edge, przeglądarka Vivaldi ma minimalistyczny interfejs i oferuje wspaniałe wrażenia użytkownika. Ma niesamowitą wbudowaną funkcję, która zmienia schemat kolorów przeglądarki na podstawie ostatnio odwiedzanych witryn.

Alternatywnie możesz dostosować przeglądarkę zgodnie ze swoimi preferencjami, takimi jak motyw, tło, pozycjonowanie kart itp.

Vivaldi obsługuje nawet niektóre rozszerzenia Google Chrome i jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

#3. Odważny

Jeśli szukasz przeglądarki, której można używać na komputerze i smartfonie, to Brave jest odpowiedzią na łatwość obsługi, jaką oferuje.

Ma wiele niesamowitych funkcji, z których niektóre to:

Ta przeglądarka zapewnia również bardzo płynne przeglądanie, więc powinieneś to sprawdzić.

Popularne przeglądarki bez Chromium

W tej sekcji omówimy niektóre z najpopularniejszych przeglądarek nie opartych na Chromium.

#1. Mozilla Firefox

Jak ten może nie być na szczycie listy, jeśli chodzi o popularność? Mozilla Firefox jest weteranem i można go używać i pobierać za darmo.

Nie wspominając o tym, że jest szybki, ma wbudowaną ochronę i zawiera wiele dodatków, z których możesz korzystać.

#2. GNU IceCat

Stworzona przez idealistów przeglądarka GNU IceCat jest wolna od oprogramowania szpiegującego i nie ma gotowych plików binarnych dla systemu Windows/macOS. Ponieważ jest tworzona w ramach projektu GNU, zawiera również bezpłatne dodatki, wtyczki i pakiety językowe, które mogą poprawić komfort przeglądania.

#3. Safari

Safari jest bardzo popularną przeglądarką wśród użytkowników urządzeń Apple z różnych powodów, z których jednym jest przejrzysty interfejs użytkownika. Oferuje szybkie przeglądanie z najwyższymi zabezpieczeniami.

W miarę rozwoju firmy Apple Safari jest całkiem kompatybilne ze wszystkimi ich urządzeniami, czy to iPad, iPhone czy Mac.

Plusy i minusy przeglądarek opartych na Chromium

Przeglądarki stworzone przy użyciu bazy kodu Chromium działają bardzo dobrze, ale mają też swoje wady, które należy rozwiązać. Oto niektóre zalety i wady przeglądarek opartych na Chromium:

ZaletyWady Ma świetną reputację, biorąc pod uwagę, że obsługuje Google Chrome i Microsoft Edge. Wykorzystuje wiele zasobów systemowych i może spowolnić komputer podczas działania przeglądarki. Rozszerzenia zbudowane dla Google Chrome będą również działać w innych przeglądarkach Chromium. Nie wszystkie przeglądarki oparte na Chromium są dobrze wyposażone w podstawowe funkcje poza Google Chrome.Przeglądarki zbudowane z Chromium mają minimalistyczny, przejrzysty i łatwy w użyciu interfejs.Większość przeglądarek zapewnia ochronę na wysokim poziomie.

Należy pamiętać, że powyższe zalety i wady różnią się w zależności od przeglądarki.

Google Chrome a Chromium

Nadszedł czas, aby omówić niektóre z głównych różnic między Google Chrome a Chromium. Porównajmy i dowiedzmy się, jak stoją naprzeciw siebie.

#1. Prywatność

Ponieważ Chromium jest projektem typu open source i może być edytowany przez programistów, przeglądarka została zaprojektowana tak, aby nie przesyłać żadnych danych użytkownika ani zachowań związanych z przeglądaniem na żaden z serwerów.

Z drugiej strony roboty-pająki Google Chrome nieustannie śledzą, analizują, przesyłają i przechowują dane na serwerach Google.

Przeczytaj także: Alternatywy przeglądarki internetowej dla Chrome dla lepszej prywatności

Oznacza to, że Chromium oferuje znacznie bezpieczniejszą przestrzeń dla użytkowników do wykonywania swojej aktywności online, gdy porównasz te dwa elementy.

#2. Cechy

Google Chrome zawiera szereg dodatkowych funkcji i integracji, z których niektóre to:

 • Formularze Google
 • Arkusze kalkulacyjne
 • dysk Google
 • Profile użytkowników
 • Synchronizacja między urządzeniami

Te funkcje są zastrzeżone wraz z ich prawami i elementami DRM dla treści chronionych prawem autorskim.

Z drugiej strony Chromium nie ma dodatkowych funkcji, ale programiści zawsze mogą je przepisać zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Można powiedzieć, że przeglądarka Chromium nie byłaby zbyt wygodna dla przeciętnej osoby, chyba że przeglądarka zostanie przebudowana na coś nowego.

#3. Wsparcie narzędzi

Google Chrome obsługuje rozszerzenia w swojej przeglądarce, ale nie możesz używać rozszerzeń, które wykraczają poza zakres Chrome Web Store.

Jednak, aby to nadrobić, umożliwia dostęp do szeregu narzędzi, takich jak:

 • Dokumenty Google
 • Gmail
 • Google Pay
 • tłumacz Google
 • Chromecast
 • Narzędzie do wybierania kolorów

Chromium zezwala na rozszerzenia innych firm, ale nie ma powyższych wbudowanych narzędzi, takich jak Google Chrome.

#4. Licencja

Chromium zawiera tylko te bezpłatne i podstawowe licencje:

 • Teora
 • WAV
 • Opus
 • VP8
 • VP9
 • Vorbis

Podczas gdy Google Chrome zawiera podstawowe licencje, a także następujące:

Ponieważ Chromium nie obsługuje licencjonowanych kodeków, takich jak Chrome, nie będzie można w nim odtwarzać multimediów. Oznacza to przesyłanie strumieniowe wideo z witryn takich jak Netflix i YouTube; musiałbyś zainstalować kodeki ręcznie.

#5. Proces aktualizacji

Chrome automatycznie aktualizuje łatki bezpieczeństwa, gdy się pojawią, podczas gdy proces należy wykonać ręcznie w Chromium.

#6. Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o Chromium, funkcja piaskownicy w wielu przypadkach nie jest włączona, podczas gdy Google Chrome ma tę funkcję domyślnie. Obie przeglądarki otrzymują aktualne łatki bezpieczeństwa, co jest świetną wiadomością.

Ponieważ oba mają ten sam kod, nie ma wielu różnic w zabezpieczeniach. Jedną z rzeczy, która pozostaje niezmienna, jest to, że musisz ręcznie pobrać łatki bezpieczeństwa w Chromium, podczas gdy w Chrome jest ona aktualizowana automatycznie.

7. Wtyczki

Google Chrome obsługuje Adobe Flash Player, a Chromium nie. Jednak jednym z obszarów, w których Chromium wyprzedza Chrome, jest to, że umożliwia instalowanie rozszerzeń spoza Chrome Web Store.

Oczywiście Google Chrome może już obsługiwać wszystkie niezbędne rozszerzenia, których możesz potrzebować, ale jeśli zajdzie potrzeba rozszerzenia, które nie jest dostępne w Chrome Web Store, nie będziesz mógł z niego korzystać.

W tym miejscu Chromium nieco wyprzedza Chrome.

#8. Ograniczenia

Chromium jest znacznie bardziej elastyczny, jeśli spojrzysz na to z punktu widzenia programisty. Pozwala zmieniać funkcjonalności zgodnie z potrzebami i wprowadzać cechy testamentu – to znaczy tylko wtedy, gdy umiesz kodować.

Google Chrome ma wiele imponujących wbudowanych funkcji, ale brakuje mu elastyczności. Ma również ograniczenia, takie jak brak ostrzeżenia przed przypadkowym zamknięciem okna z kilkoma otwartymi kartami.

Innym ograniczeniem jest to, że nie synchronizuje się między aplikacjami i urządzeniami. Przeglądarki takie jak Mozilla Firefox mają możliwość synchronizacji z wieloma komputerami za pomocą Mozilla Weave.

Ostatnie słowa

Chociaż zarówno Google Chrome, jak i Chromium mogą wydawać się podobne, zauważysz, że mają one zupełnie inny charakter, jeśli poszukasz głębiej. Oba służą użytkownikom do różnych celów, więc zgodnie z własnymi wymaganiami możesz łatwo wybrać, z którego chcesz korzystać.

Google Chrome jest świetny dla zwykłego, przeciętnego użytkownika, podczas gdy Chromium jest bardziej odpowiedni dla zaawansowanych użytkowników, którzy dobrze znają się na kodowaniu i preferują większą prywatność.

Następnie możesz sprawdzić, jak przetestować zabezpieczenia przeglądarki pod kątem luk.

x