01/26/2022

Jak automatycznie zmienić tapetę w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Posiadanie tej samej tapety przez długi czas może być nudne. Dlatego wspaniale jest połączyć to z czymś nowym! Niestety, znalezienie dobrej tapety jest pewnym obowiązkiem. Dlatego jeśli chcesz urozmaicić swój pulpit Linuksa nowymi tapetami, powinieneś rozważyć użycie narzędzia do automatyzacji, które zrobi to za Ciebie. W tym artykule omówimy, jak używać narzędzia do zmiany tapet Variety w systemie Linux. Pobiera tapety z internetu i między innymi automatycznie zmienia tapetę. Dodatkowo omówimy specjalne rozwiązanie KDE Plasma 5 do automatycznej zmiany tapet!

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Automatycznie zmieniaj tapetę

Niektóre środowiska graficzne bezpośrednio obsługują możliwość automatycznej zmiany tapety w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Jednak nie dotyczy to każdego środowiska graficznego. Aby rozwiązać ten problem, istnieje wiele różnych programów, które użytkownicy mogą pobrać, aby automatycznie zmienić wygląd swojego pulpitu. Naszym zdaniem najlepszym narzędziem do automatycznej zmiany tapety w systemie Linux jest Variety. Jest to zgrabne, łatwe w użyciu narzędzie GUI, które (po zainstalowaniu) działa w tle jako usługa i bezpośrednio współdziała z pulpitem systemu Linux, niezależnie od tego, jakie to jest środowisko.

Sprawdź -   Jak zrobić tunel SSH w systemie Linux

Oprócz tego ma również wiele przydatnych funkcji, takich jak możliwość filtrowania obrazów NSFW, umożliwiając korzystanie zarówno z lokalnych, jak i internetowych źródeł obrazów, a nawet pozwala użytkownikom na stosowanie różnych efektów wizualnych do ustawianych przez siebie tapet.

Instalacja

Obecnie Variety obsługuje większość nowoczesnych dystrybucji Linuksa. Oto jak zainstalować go w systemie operacyjnym:

Ubuntu

Ubuntu 16.04:

sudo add-apt-repository ppa:peterlevi/ppa

Następnie zaktualizuj źródła oprogramowania dla Ubuntu.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj Variety.

sudo apt install variety variety-slideshow

17.10:

sudo apt install variety

Debian

sudo apt-get install variety

Arch Linux

sudo pacman -S variety

Fedora

różnorodność instalacji sudo dnf

OpenSUSE

różnorodność instalacji sudo zypper

Inne systemy Linux

Nie możesz znaleźć oprogramowania w pakiecie binarnym dla swojej dystrybucji Linuksa? Rozważ pobranie kodu źródłowego od dewelopera Strona Launchpad zamiast tego i skompiluj go samodzielnie. Alternatywnie sprawdź pkgs.org aby sprawdzić, czy istnieje plik do pobrania dla Twojego systemu operacyjnego.

Konfigurowanie różnorodności

Narzędzie Różnorodność ma wiele, wiele różnych ustawień i opcji. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest zakładka „Ogólne”. To jest rdzeń ustawień narzędzia.

Sprawdź -   Jak zainstalować Plex Media Player w systemie Linux?

Domyślnie Variety będzie zmieniać tapetę co 5 minut. To trochę szalone. Kliknij suwak obok „5 minut” i wybierz „Dni” zamiast minut. Następnie wprowadź 1. Stąd aplikacja będzie codziennie zmieniać tapetę. Jeśli nie chcesz ustawiać tego tak, aby tapeta zmieniała się codziennie, Variety obsługuje zmianę w oparciu o minuty, godziny i dni, tygodnie.

Przesuń mysz w dół do „Obrazy” i przewiń różne opcje do wyboru (jest ich dużo). Źródła obrazów, z których można ustawić obrazy, obejmują: obrazy z ulubionych folderów, obrazy pobrane (czyli pobrane), zalecane obrazy, zdjęcie dnia z usługi Bing i inne.

Po wybraniu żądanych ustawień opcji obrazu przejdź do karty „Efekty”. W tym obszarze użytkownicy mogą wprowadzać różne zmiany wizualne w tapetach. Pod filtrami wybierz te, które chcesz (lub zostaw puste) i przejdź do „Cytatów”.

Włącz „Cytaty”, jeśli chcesz widzieć cytaty znanych / ważnych osób na swoim pulpicie. Jeśli nie, przejdź w dół do „Zegar”. To ustawienie umożliwia użytkownikom drukowanie czasu na pulpicie.

Po zakończeniu zamknij aplikację. Twoja tapeta zacznie się zmieniać automatycznie.

Instrukcje KDE Plasma

Narzędzie różnorodności jest świetne, ale nie działa w środowisku graficznym KDE ze względu na sposób budowy Plazmy KDE. Użytkownicy KDE, którzy chcą automatycznie zmienić tapetę, będą musieli zastąpić Variety innym rozwiązaniem: samym pulpitem KDE Plasma.

Sprawdź -   Jak usunąć swoje konto na Facebooku

Przejdź do pulpitu KDE i kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar. Z menu kontekstowego wybierz przycisk „Konfiguruj pulpit”. W tym obszarze możesz normalnie nakładać tapety. Ponadto dostępne są ustawienia umożliwiające skonfigurowanie pokazu slajdów lub „automatycznej zmiany tapet”, podobnie jak narzędzie Różnorodność, ale z mniejszą liczbą funkcji.

Aby to zrobić, najpierw utwórz folder w ~ / Pictures /, który będzie zawierał wszystkie obrazy, które chcesz dodać do KDE.

mkdir -p ~/Pictures/kde-slideshow/

Przenieś wszystkie pliki zdjęć do ~ / Pictures / kde-slideshow / za pomocą menedżera plików Dolphin, a następnie wróć do okna tapety. Wybierz suwak obok typu tapety i wybierz „Pokaz slajdów”.

Wybierz przycisk „+ Dodaj folder” na dole i przejdź do ~ / Pictures / kde-slideshow /. Następnie przejdź do sekcji „zmień co”, aby dokładnie zmienić, jak długo KDE Plasma 5 powinna czekać przed zmianą na inną tapetę w folderze.

Pamiętaj, że pomiar czasu odbywa się w godzinach, minutach i sekundach. Aby ustawić go na 1 dzień, wprowadź „24” jako godzinę. Dla dwojga ustaw na „48” itd.

Kiedy będziesz zadowolony z ustawień, kliknij „Zastosuj”, a KDE natychmiast zacznie zmieniać tapetę!

x