Jak chronić swoją witrynę WordPress za pomocą iThemes Security Pro

Zapraszam do lektury krótkiego omówienia iThemes Security Pro, narzędzia stworzonego z myślą o ochronie popularnego, lecz często atakowanego systemu CMS – WordPress.

WordPress charakteryzuje się prostotą, umożliwiając nawet osobom bez doświadczenia technicznego uruchomienie strony internetowej w zaledwie kilka chwil. Warto jednak zastanowić się, jak tę łatwość mógłby wykorzystać doświadczony cyberprzestępca.

Należy podkreślić, że sam rdzeń WordPressa jest bardzo dobrze zabezpieczony, a podatności stanowią jedynie około 0,5%. Problemy z bezpieczeństwem najczęściej wynikają z błędów w motywach i wtyczkach.

Z drugiej strony, to właśnie te dodatki nadają WordPressowi jego elastyczność i użyteczność.

Potrzebujesz formularza zgody? Znajdziesz odpowiednią wtyczkę.

Chcesz dodać pływające ikony udostępniania w mediach społecznościowych? Bez problemu, dostępnych jest wiele wtyczek.

Marzy Ci się tryb ciemny? I na to znajdzie się rozwiązanie w postaci wtyczki.

Reasumując, wtyczki sprawiają, że praca z WordPressem jest niezwykle prosta i przyjemna.

Niestety, to również one są głównym źródłem problemów. Aż w 97,1% przypadków to wtyczki stwarzają zagrożenie, a pozostałe 2,4% to podatności w motywach.

Z tego powodu, stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa jest kluczowe, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że każdego dnia hakowanych jest około 30 000 stron internetowych.

Nie popełniaj klasycznego błędu, myśląc, że Twoja strona jest zbyt mała, aby stać się celem ataku. W rzeczywistości to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa są atakowane częściej niż duże. Najczęściej dzieje się tak z powodu braku zaawansowanej infrastruktury bezpieczeństwa.

Przejdźmy zatem do szczegółowego omówienia iThemes Security Pro i zobaczmy, w jaki sposób to narzędzie może pomóc w ochronie Twojej witryny.

Pierwsze kroki

Podstawowy plan subskrypcji kosztuje 80 USD rocznie, a każdy plan jest objęty 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Rozpocznij od utworzenia konta w iThemes, zakupu subskrypcji i pobrania wtyczki.

Następnie, w panelu administratora WordPressa, przejdź do sekcji wtyczek, aby przesłać i aktywować iThemes Security Pro.

Po aktywacji, kliknij w zakładkę ustawień, aby rozpocząć proces konfiguracji.

Konfiguracja jest bardzo rozbudowana i oferuje wiele opcji pozwalających na dostosowanie niemal każdego aspektu. Można także pominąć konfigurację, aby uruchomić domyślną ochronę.

Funkcje iThemes Security Pro

W kolejnych sekcjach omówione zostaną niektóre z istotnych funkcji, które mogą okazać się pomocne w zabezpieczeniu Twojej witryny WordPress.

Bezpieczeństwo logowania

Jest to poważna luka w zabezpieczeniach, która jest często wykorzystywana przez hakerów. Dzięki iThemes Security Pro można wprowadzić ścisłą politykę logowania, obejmującą uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wymóg silnych haseł, a nawet logowanie bez hasła.

Chociaż na WordPressie można znaleźć wtyczki do niemal każdego zadania, celem jest posiadanie jednego, kompleksowego narzędzia, które minimalizuje potencjalną powierzchnię ataku.

iThemes Security Pro chroni również przed atakami typu „brute force”, czyli wielokrotnymi, zautomatyzowanymi próbami logowania. Ataki te często wykorzystują fakt, że użytkownicy ustawiają łatwe do odgadnięcia nazwy użytkownika i hasła.

Samo ustawienie silnego hasła nie zawsze jest wystarczające. Ogromna liczba prób logowania, nawet zanim potencjalny haker odgadnie prawidłowe dane, może uczynić stronę niedostępną dla zwykłych użytkowników.

Zasoby serwera mogą zostać wyczerpane, gdy panel administracyjny jest nieustannie bombardowany przez boty próbujące się zalogować.

Dlatego, ograniczenie liczby prób logowania jest bardzo istotne.

iThemes Security Pro idzie o krok dalej, umożliwiając dzielenie się informacjami o podejrzanych aktorach z innymi użytkownikami w ramach funkcji Network Brute Force. Dodatkowo, można włączyć reCAPTCHA, aby chronić stronę przed spamem.

Opcja „Magic Links” pozwala na dostęp do strony, nawet gdy wszystkie inne sposoby logowania są zablokowane podczas ataku.

Grupy

Funkcja ta umożliwia zastosowanie odmiennych ustawień i restrykcji do różnych grup użytkowników. Przykładowo, można utworzyć grupę redaktorów i wymagać od nich stosowania silniejszych haseł podczas rejestracji.

Dodatkowo, istnieją różne sposoby monitorowania i śledzenia określonych grup użytkowników.

Można także wyłączyć pewne ograniczenia, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dla zaufanego personelu.

Poza dodawaniem domyślnych grup WordPressa (redaktorzy, autorzy, subskrybenci), można także tworzyć własne, niestandardowe kategorie i przypisywać im specjalne uprawnienia.

Dostępna jest także funkcja dodawania autoryzowanych hostów, aby uniknąć blokowania dostępu do własnej strony. Z tej opcji należy korzystać jedynie w przypadku posiadania dedykowanego adresu IP.

Wymuszenie wylogowania i zmiany hasła

Panel iThemes Security Pro jest bardzo przydatny w zabezpieczeniu witryny w przypadku potencjalnego ataku.

Można w nim zobaczyć listę aktywnych użytkowników, wymusić natychmiastowe zresetowanie haseł oraz wylogować użytkowników indywidualnie lub wszystkich jednocześnie.

Funkcja ta może zostać wykorzystana do wprowadzenia ogólnych zasad bezpieczeństwa na stronie. Dodatkowo, można ustawić maksymalny wiek hasła, po którym użytkownik będzie zmuszony je zmienić.

W tym samym panelu można włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą aplikacji mobilnych, e-maili lub kodów uwierzytelniających.

Współpracuje on z dowolnymi aplikacjami uwierzytelniającymi obsługującymi TOTP (Time-based One-Time Password), takimi jak Google Authenticator czy Authy.

Ochrona przed atakami typu „brute force”

W tym obszarze iThemes Security Pro wykazuje się szczególną skutecznością. Dostępnych jest wiele mechanizmów wspierających ochronę strony przed wielokrotnymi, zautomatyzowanymi próbami logowania.

Po pierwsze, można zablokować podejrzane adresy IP po określonej liczbie nieudanych prób logowania. Dodatkowo, można ustalić czas trwania blokady, aby uniemożliwić hakerom częste ponawianie ataków.

Samo czasowe zablokowanie nie zawsze jest wystarczające. Dlatego też, istnieje możliwość permanentnego zablokowania adresów IP po przekroczeniu określonej liczby lokautów.

Dodatkowo, iThemes Security Pro umożliwia blokowanie adresów IP lub hostów po nieudanych próbach. Dla maksymalnej ochrony, można ustawić bardzo niski próg.

Można także określić liczbę błędnych wpisów i czas trwania blokady dla reCAPTCHA.

Aktualizacje i sprawdzanie witryny

Kolejnym problematycznym obszarem są przestarzałe wtyczki i motywy WordPressa.

Chociaż automatyczne aktualizacje można włączyć z poziomu panelu administracyjnego WordPressa, iThemes Security Pro umożliwia zarządzanie tym wszystkim w jednym miejscu.

W sekcji „Zarządzanie wersjami” można zarządzać aktualizacjami motywów, rdzenia WordPressa oraz wtyczek.

Możliwe jest również ustawienie opóźnienia aktualizacji wtyczek i motywów. Jednak, zazwyczaj zaleca się instalowanie aktualizacji natychmiast, bez zbędnego czekania.

Dodatkowo, można włączyć funkcję „Site Check”, która powiadomi o istotnych zmianach w bazie danych WordPressa.

Można również zdefiniować ścieżki plików, które mają zostać uwzględnione lub pominięte podczas skanowania pod kątem zmian. Dostępna jest też opcja automatycznego skanowania, które odbywa się dwa razy dziennie.

Podsumowanie

To była krótka analiza możliwości iThemes Security Pro. Funkcjonalność tego narzędzia sprawia, że z czystym sumieniem można polecić go zarówno do użytku prywatnego, jak i profesjonalnego.

Jeśli jednak poszukujesz alternatyw, warto rozważyć SUCURI lub Malcare.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystko zależy od właściciela strony. Niektóre kwestie wymagają odpowiedniego wsparcia ze strony dostawcy usług hostingowych. Warto sprawdzić ofertę hostingu i upewnić się, że jest on przygotowany na ewentualne problemy.