Jak dodać rozgałęzione lub zagnieżdżone pytania w Formularzach Google

Formularze Google to wszechstronne narzędzie służące do gromadzenia danych oraz opinii poprzez ankiety. Jego możliwości wykraczają jednak daleko poza podstawowe zastosowania. Zazwyczaj przyjmuje on formę kwestionariusza z pytaniami ułożonymi liniowo. Czasami jednak pojawia się potrzeba zastosowania logiki warunkowej lub zagnieżdżonych pytań, by dostosować ścieżkę ankiety do udzielanych odpowiedzi.

Tego typu podejście pozwala na prezentowanie użytkownikom tylko tych pytań, które są dla nich istotne, pomijając te, które ich nie dotyczą. Rozgałęzianie w Formularzach Google sprawdza się idealnie w sytuacjach, gdy pewne części kwestionariusza wzajemnie się wykluczają. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, jak skonfigurować taką logikę.

Jak sprawić, by użytkownicy widzieli pytania na podstawie ich odpowiedzi w Formularzach Google

Wykorzystując przykład, przedstawimy ideę zagnieżdżonych pytań lub logiki rozgałęzień w Formularzach Google.

Załóżmy, że Twoim celem jest zebranie danych na temat preferowanych miejsc wakacyjnych wśród osób z miast położonych w Grecji, Hiszpanii oraz Francji.

Tradycyjny, liniowy formularz nie ułatwi tego zadania. Respondenci, którzy wybiorą Grecję, powinni przejść do sekcji pytań dotyczących greckich miast, analogicznie w przypadku pozostałych krajów.

Poniższy schemat blokowy ilustruje, co chcemy uzyskać za pomocą naszego formularza w Google.

Na początku należy skonfigurować wszystkie pytania, które w Formularzach Google nazywane są sekcjami. Każda sekcja w naszym schemacie blokowym jest reprezentowana przez równoległobok.

Po przygotowaniu podstawowych sekcji, konieczne jest wprowadzenie zmian, które zapewnią nieliniowy przepływ respondentów pomiędzy sekcjami, w zależności od udzielonych odpowiedzi. Oto jak to zrobić.

  • Sekcja zawierająca rozgałęzienie musi być ustawiona jako pytanie wielokrotnego wyboru. W tym celu zaznacz pytanie, a następnie w prawym górnym rogu kliknij menu rozwijane i wybierz „Wielokrotny wybór”.
  • Następnie trzeba skonfigurować przekierowanie do konkretnych sekcji na podstawie odpowiedzi użytkownika.
  • Kliknij w pytanie, a w prawym dolnym rogu odszukaj menu z trzema kropkami i wybierz opcję „Przejdź do sekcji na podstawie odpowiedzi”.
  • W rozwijanym menu obok każdej z odpowiedzi wybierz odpowiednią sekcję, do której użytkownik ma być skierowany.
  • Po zakończeniu, konfiguracja Formularza Google powinna wyglądać mniej więcej tak:
  • Konieczne jest jeszcze zmodyfikowanie przepływu pomiędzy sekcjami.
  • Na samym dole każdej sekcji wybierz z rozwijanego menu „Prześlij formularz”. Dzięki temu po zaznaczeniu odpowiedzi użytkownik nie zostanie przekierowany do sekcji, które go nie dotyczą. Nie trzeba tego robić w przypadku ostatniej sekcji Formularza Google.
  • I to wszystko! Powinno być gotowe. Kliknij przycisk „Podgląd” w prawym górnym rogu Formularza Google, aby sprawdzić poprawność implementacji logiki rozgałęzień.

    Pomimo tego, że przedstawiony przykład jest dość prosty, Formularze Google umożliwiają tworzenie znacznie bardziej złożonych rozgałęzień, gdzie sekcje mogą się krzyżować, prowadząc respondentów przez zróżnicowane ścieżki. Poniżej znajduje się prosty, przykładowy formularz, który stworzyliśmy. Zachęcamy do jego przetestowania.

    Ładowanie…

    Google wyposażyło swoje Formularze w szeroki wachlarz funkcji, w tym możliwość dodawania zagnieżdżonych pytań, ale dzięki dodatkowym rozszerzeniom można wyciągnąć z nich jeszcze więcej.

    A jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać tajniki obsługi tego narzędzia do tworzenia ankiet, warto zapoznać się ze skrótami klawiaturowymi do Formularzy Google.

    Prosta złożoność w Twoich Formularzach Google

    Formularze Google umożliwiają tworzenie ankiet wychodzących poza ramy liniowych sekwencji. Nawet rozbudowane kwestionariusze z wieloma ścieżkami, niczym labirynt z wieloma wyjściami, można stworzyć przy odrobinie planowania. Rozgałęziony formularz Google precyzyjnie poprowadzi uczestników ankiety, prezentując im pytania odpowiednie do ich wcześniejszych odpowiedzi.