Notatnik to prosty edytor tekstu i podobnie jak wszystkie proste edytory tekstu, nie pozwala na dostosowywanie czcionek. Nie ma potrzeby dodawania kolorów ani innych stylów formatowania do tekstu, gdy używasz Notatnika. Jest często używany do usuwania formatowania z tekstu skopiowanego ze strony internetowej lub dokumentu. To powiedziawszy, nadal możesz w pewnym stopniu dostosować czcionkę w Notatniku. Oczywiście istnieją ograniczenia. Wprowadzane zmiany będą wizualne. Sam tekst będzie czysty, bez żadnego formatowania.
Czcionka na Notatniku
Opcje dostosowywania czcionki w Notatniku pozwalają wybrać inny krój czcionki. zastosuj stylizację i zmień rozmiar czcionki.
Aby dostosować czcionkę w Notatniku, otwórz ją i przejdź do Format> Czcionka. Wybierz czcionkę z listy zainstalowanych czcionek na liście Czcionka. Wybierz styl z listy Styl czcionki i wybierz rozmiar z listy Rozmiar. Będziesz mógł zobaczyć podgląd czcionki w sekcji Próbka. Kliknij OK, a ta sama czcionka, styl i rozmiar zostaną użyte we wszystkich plikach Notatnika.
Po otwarciu dowolnego pliku TXT w Notatniku lub innych plików, które Notatnik może edytować, np. Plików HTML, BAT lub PS1, wszystkie będą wyświetlane w tej samej ustawionej niestandardowej czcionce.
Możesz zmienić czcionkę w dowolnym momencie, ale niezależnie od używanej czcionki lub zastosowanego stylu tekst pozostanie „czysty”. Jeśli wkleisz go do dokumentu Word lub do klienta poczty e-mail, zostanie wklejony jako zwykły tekst.
Pliki, które utworzysz w Notatniku po dostosowaniu czcionki, a następnie udostępnisz komuś, będą zgodne z używanymi ustawieniami czcionek. Jeśli używają innego edytora tekstu, plik zostanie wyświetlony w domyślnej czcionce. Jeśli używają Notatnika, będzie on zgodny z domyślnymi ustawieniami czcionek Notatnika w ich systemie.
Możesz także zmienić skrypt używany do wyświetlania tekstu. Jeśli zdecydujesz się użyć alfabetu greckiego, bałtyckiego lub innego, ta właściwość czcionki zostanie zapisana. Dzieje się tak, ponieważ wpisujesz tekst inną czcionką. Może nie renderować się poprawnie w systemach, które nie obsługują skryptu, jednak rzadko można znaleźć taki, który go nie obsługuje. Nawet jeśli skrypt nie jest obsługiwany na poziomie systemu operacyjnego, edytor tekstu zwykle obsługuje te najczęściej używane.