Jak hostować serwer gier Minetest w systemie Linux

Jeśli grałeś w Minetest na Linuksie sam i zastanawiasz się, jak hostować serwer dla wielu graczy, z przyjemnością dowiesz się, że twórcy gry bardzo ułatwiają uruchomienie własnego serwera gier Minetest.

W tym przewodniku omówimy konfigurowanie serwera gier Minetest. Omówimy konfigurację szybkiego serwera w grze, a także konfigurację długoterminowego serwera dedykowanego. Zacznijmy!

Uwaga: przed skorzystaniem z tego przewodnika musisz zainstalować grę wideo Minetest na komputerze z systemem Linux. Aby uzyskać pomoc w instalacji najnowszej wersji Minetest w systemie Linux, kliknij ten link.

Metoda 1 – Hostowanie serwera w grze

Zdecydowanie najłatwiejszym i najprostszym sposobem hostowania serwera gier Minetest jest skorzystanie z wbudowanej funkcji hostowania serwerów w samej grze. Powód? W grę nie wchodzi żadne magiczne narzędzie wiersza polecenia, wystarczy wypełnić kilka rzeczy, aby móc bawić się w Minetest z przyjaciółmi.

Aby skonfigurować własny serwer Minetest w interfejsie gry, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Uruchom grę wideo Minetest na komputerze z systemem Linux. Aby to zrobić, otwórz menu aplikacji, wyszukaj sekcję „Gry” i kliknij Minetest. Lub naciśnij Alt + F2 aby wyświetlić szybki program uruchamiający na pulpicie i wprowadź poniżej polecenie uruchamiania.

minetest

Krok 2: Po uruchomieniu gry wideo Minetest na pulpicie systemu Linux znajdź kartę „Rozpocznij grę” i kliknij ją myszą. Ta karta pokaże obszar hostingu serwera.

Krok 3: Na karcie „Rozpocznij grę” zobaczysz cztery pola wyboru. Te pola to „Tryb kreatywny”, „Włącz uszkodzenia”, „Serwer hosta” i „Serwer ogłaszania”.

Zaznacz pole „Tryb kreatywny”, jeśli chcesz, aby hostowany serwer był grą kreatywną, a nie survivalową.

Krok 4: Po podjęciu decyzji, czy Twój serwer będzie działał w trybie „Kreatywnym”, znajdź pole „Włącz uszkodzenia” i zaznacz je, jeśli chcesz, aby szkody były dozwolone na serwerze Minetest.

Krok 5: Znajdź pole wyboru „Host Server” pod „Enable Damage” i kliknij je myszką.

Krok 6: Kliknij pole „Announce Server” pod „Host Server”. Wybranie tej opcji poinformuje Twoją sieć, że masz uruchomiony serwer Minetest i każdy może do niego dołączyć.

Krok 7: Po rozpatrzeniu wszystkich czterech pól wyboru zlokalizuj pole tekstowe „Nazwa / Hasło” i kliknij je bezpośrednio pod „Nazwa / Hasło” za pomocą myszy.

Wpisz nazwę swojego serwera Minetest. Bądź kreatywny! Twoi znajomi będą musieli go znaleźć!

Krok 8: Kliknij drugie pole tekstowe poniżej pierwszego i wpisz hasło do serwera Minetest, jeśli wolisz, aby sesja gry pozostała prywatna. Podaj to hasło znajomym, którzy zamierzają dołączyć do Twojej gry!

Krok 9: Znajdź przycisk „Nowy” i stwórz nowy świat, który będzie używany przez Minetest jako serwer. Lub wybierz jeden z istniejących światów w swoim systemie.

Po wypełnieniu nazwy i hasła serwera Minetest (jeśli zdecydujesz się użyć hasła) i wybraniu świata, konfiguracja nie pozostawia nic do roboty. Kliknij przycisk „Host Game”, aby uruchomić nowy serwer gry!

Metoda 2 – Hostowanie dedykowanego serwera

Hostowanie serwera Minetest bezpośrednio w grze jest doskonałe, jeśli chcesz się trochę pobawić. Jeśli jednak chcesz hostować Minetest długoterminowo w systemie Linux, to nie wystarczy. Dlatego doskonale, że Minetest ma opcję serwera dedykowanego. Wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby rozpocząć pracę.

Krok 1: Aby hostować serwer dedykowany w Minetest, musisz zainstalować pakiet „minetest-server”. Otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza poleceń, które odpowiadają twojej dystrybucji.

Ubuntu

sudo apt install minetest-server

Debian

sudo apt-get install minetest-server

Arch Linux

sudo pacman -S minetest-server

Fedora

sudo dnf install minetest-server

OpenSUSE

sudo zypper install minetest-server

Krok 2: Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji serwera Minetest-server minetest –worldlist obie. To polecenie wyświetli wszystkie światy Minetest w twoim systemie, a także nazwy światów.

minetest --worldlist both

Krok 3: Użyj minetestserver – świat polecenie, a następnie nazwa Twojego świata Minetest, aby zainicjować serwer.

minetestserver --world myminetestworld

Alternatywnie, jeśli chcesz wysłać serwer Minetest w tle, uruchom go > / dev / null 2> i 1 &.

minetestserver --world myminetestworld > /dev/null 2>&1 &

Możesz przywrócić serwer działający w tle z powrotem na pierwszy plan:

jobs

Znajdź numer podany w ofertach pracy obok minetestserver i uruchom fg Komenda. Na przykład, jeśli serwer działa w tle jako zadanie 1, polecenie będzie następujące:

fg 1

x