01/18/2022

Jak hostować serwer gier Linux Xonotic

Udostępnij teraz w social media:

Darmowe gry sprawiają, że Linux jest niesamowity. Jedną z najlepszych darmowych gier open source na platformę Linux jest Xonotic. To szybka strzelanka inspirowana grami typu „twitch” FPS (Quake, Unreal itp.). Granie w to to świetna zabawa, zwłaszcza gdy masz ze sobą przyjaciół. Jeśli chcesz hostować serwer gier Xonotic, będziesz zainteresowany, wiedząc, że jest to o wiele prostsze niż się wydaje.

Zainstaluj Xonotic

Xonotic ma całkiem niezłą obsługę Linuksa, a gra działa bez problemu na prawie każdej dystrybucji Linuksa. Niestety, nie ma jeszcze dużego wsparcia dla głównego nurtu oprogramowania Linux, więc zanim będziesz mógł skonfigurować serwer dedykowany, musisz zbudować grę i wszystkie jej komponenty.

Xonotic nie jest hostowany na Githubie, jak większość projektów. Zamiast tego korzysta z Gitlab i ma własny dedykowany serwer Git. Aby uzyskać kod, otwórz terminal i zainstaluj najnowszą wersję pakietu Git na komputerze z systemem Linux.

Ubuntu

sudo apt install git

Debian

sudo apt-get install git

Arch Linux

sudo pacman -S git

Fedora

sudo dnf install git

OpenSUSE

sudo zypper install git

Dzięki najnowszej wersji narzędzia Git uruchomionej na komputerze z systemem Linux można teraz pobrać najnowszy kod z gry. Używając polecenia git clone, pobierz najnowszą wersję kodu Xonotic.

git clone git://git.xonotic.org/xonotic/xonotic.git

Klonowanie centralnego repozytorium Xonotic nie będzie szybkie. W końcu to cała gra. Daj terminalowi trochę czasu, a po chwili pełna baza kodu zostanie pobrana.

Sprawdź -   Jak importować e-maile z Evolution do Thunderbirda w systemie Linux

Za pomocą polecenia CD przenieś terminal z folderu domowego do nowo sklonowanego folderu xonotic na komputerze z systemem Linux.

cd xonotic

W tym folderze musisz pobrać jeszcze więcej danych do gry. Ten plik do pobrania dotyczy rzeczy takich jak mapy, tekstury i wszystko inne, czego nie było w pierwszej sekcji pobierania.

./all update -p

Aktualizacja Xonotic, aby zawierała wszystko, co potrzebne do zbudowania, trwa wieczność, więc bądź cierpliwy. Uruchomienie wszystkich aktualizacji powoduje pobranie kodu z kilku oddziałów repozytorium Xonotic Git. Po zakończeniu pobierania można bezpiecznie zbudować kod. Aby zbudować, uruchom:

./all compile -r

Zbudowanie kopii Xonotic zajmie sporo czasu, ponieważ jest to ogromna gra. Nie oczekuj, że skończy się to od razu, ponieważ tak się nie stanie. Niech terminal zbuduje wszystko i bądź cierpliwy. Po zakończeniu będziesz mógł uruchomić grę przez terminal za pomocą:

./all run xonotic

Zainstaluj Xonotic bez budowania

Pobranie kopii Xonotic za pośrednictwem Git z pewnością dostaniesz wszystkie surowe pliki gry i najnowszą wersję. Dla zagorzałych fanów tej gry jest to świetny sposób. Jeśli jednak nie masz ochoty tworzyć oprogramowania, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami. Najpierw przejdź do witryny Xonotic i kliknij przycisk pobierania.

Sprawdź -   Jak sprawdzić, jak zajęty jest teraz sklep dzięki Mapom Google

Xonotic nie ma osobnego linku do „Mac, Linux i Windows”. Zamiast tego wszystko jest zawarte w jednym archiwum ZIP. Aby rozpakować, otwórz menedżera plików, kliknij „Pobrane”, kliknij prawym przyciskiem myszy Xonotic Zip-archive i wybierz „wypakuj” w wyświetlonym menu.

Gdy archiwum zakończy rozpakowywanie, przenieś folder Xonotic do katalogu domowego. Po przeniesieniu przejdź do katalogu i wybierz xonotic64-sdl, xonotic32-sdl i tak dalej, aby uruchomić grę.

Alternatywnie otwórz terminal i uruchom:

cd ~/Xonotic

./xonotic-linux64-sdl.sh

Uruchamianie serwera dedykowanego

Jeśli jesteś zainteresowany uruchomieniem dedykowanego serwera Xonotic, możesz się zastanawiać, dlaczego konieczne było zbudowanie całej gry. Cóż, wszystko tworzy program, który można uruchomić. Ten program może uruchomić grę, jeśli chcesz w nią zagrać. Alternatywnie możesz uruchomić tę grę ze specjalnymi argumentami poleceń i hostować serwer 24/7.

Sprawdź -   4 najlepsze aplikacje do czytania e-booków dla systemu Linux

Po zbudowaniu Xonotic można od razu uruchomić serwer dedykowany. Aby to zrobić, otwórz okno terminala i wykonaj następujące polecenie:

./all run dedicated xonotic

Gotowy serwer dedykowany

Czy pominąłeś tworzenie Xonotic na rzecz pobrania wstępnie skompilowanej wersji gry? Jeśli tak, konfiguracja i uruchomienie serwera dedykowanego wygląda trochę inaczej.

Zamiast polecenia „wszystko” wymienionego powyżej. Musisz wykonać następujące czynności. Najpierw otwórz okno terminala i użyj polecenia CD, aby przenieść terminal z folderu domowego do katalogu Xonotic w / home / nazwa_użytkownika /.

cd ~/Xonotic

Wewnątrz folderu Xonotic musisz przejść do podfolderu o nazwie „serwer”. W tym folderze znajdują się wszystkie składniki wymagane do uruchomienia serwera 24/7.

cd server

Serwer dedykowany Linux można łatwo uruchomić za pomocą skryptu znajdującego się w katalogu „server”.

mv server_linux.sh ~/Xonotic

mv server.cfg ~/Xonotic/data
./server_linux.sh -sessionid xonotic-test

Dopóki wszystkie komputery PC są podłączone do tej samej sieci LAN co serwer, użytkownicy Xonotic powinni mieć szybki dostęp do wszystkich działających serwerów w sekcji „lokalnej” lub „LAN”.

x