Jak konwertować pliki muzyczne MP3 na formaty open source w systemie Linux

Kodek MP3 jest najbardziej znanym formatem plików muzycznych wszechczasów. Jest to jednak źródło zamknięte i zastrzeżone. W rezultacie niektóre dystrybucje Linuksa nie obsługują tego formatu. Jeśli używasz dystrybucji Linuksa, która nie obsługuje formatu MP3, oto jak przekonwertować muzykę na formaty open source.

Instalowanie konwertera dźwięku

Możliwe jest użycie wbudowanych narzędzi audio w systemie Linux do konwersji plików audio na formaty open source; jednak narzędzia te są mylące w użyciu, szczególnie dla początkujących w Linuksie. Zamiast tego będziemy korzystać z narzędzia Konwerter dźwięku, łatwej w obsłudze aplikacji GUI, która może konwertować pliki audio na dowolny format, w tym pliki typu open source, takie jak Opus i Ogg.

Aby rozpocząć korzystanie z konwertera dźwięku, musisz go zainstalować. Aby go zainstalować, otwórz okno terminala na pulpicie Linux. naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie przy otwartym oknie terminala postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji wiersza poleceń, które odpowiadają używanej dystrybucji systemu Linux.

Ubuntu

W Ubuntu będziesz mógł szybko zainstalować aplikację Sound Converter z repozytorium oprogramowania „Universe”, korzystając z następujących wskazówek Trafny Komenda.

sudo apt install soundconverter

Debian

Aplikacja Sound Converter jest dostępna we wszystkich wydaniach Debiana (10, 9, 8 i Sid) za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Main”. Jeśli używasz Debiana i chcesz go zainstalować, użyj Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install soundconverter

Arch Linux

W Arch Linux, Sound Converter jest dostępny dla wszystkich użytkowników za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Community”. Aby włączyć repozytorium oprogramowania „Społeczność”, zacznij od otwarcia Pacman.conf plik w edytorze tekstu Nano.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Wewnątrz Nano użyj Strzałka w dół klawisz, aby przejść w dół pliku, aż zobaczysz „Społeczność”. Następnie usuń symbol # z przodu „Społeczność” wraz z liniami bezpośrednio pod nim. Po zakończeniu edycji pliku naciśnij Ctrl + O zapisać i Ctrl + X wyjść z Nano.

Po zakończeniu edycji Pacman.conf plik, użyj Pacman polecenie poniżej, aby ponownie zsynchronizować Pacmana i skonfigurować „Społeczność”.

sudo pacman -Syy

Na koniec zainstaluj aplikację Sound Converter na komputerze Arch Linux za pomocą:

sudo pacman -S soundconverter

Fedora

Każda wersja Fedory Linux (31, 30, 29 i Rawhide) ma dostępny konwerter dźwięku. Aby zainstalować oprogramowanie w systemie, skorzystaj z następujących opcji Dnf Komenda.

sudo dnf install soundconverter

OpenSUSE

W systemie OpenSUSE Linux aplikacja Sound Converter jest dostępna do zainstalowania we wszystkich wersjach (15.1, 15.0 i Tumbleweed) za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Oss all”. Aby rozpocząć instalację, użyj Zypper polecenie poniżej.

sudo zypper install soundconverter 

Konwersja plików MP3 na Ogg Vorbis

Spośród dwóch dominujących formatów audio open source dostępnych w systemie Linux (OGG i OPUS), najczęściej używany jest Ogg. W rezultacie możesz mieć największe szanse na wsparcie w Linuksie, konwertując pliki MP3 na Ogg. Aby rozpocząć konwersję, uruchom aplikację Sound Converter na komputerze z systemem Linux i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Kliknij ikonę ustawień w prawym górnym rogu, aby uzyskać dostęp do ustawień aplikacji.

Krok 2: Znajdź sekcję „Gdzie umieścić wyniki?” Konwertera dźwięku u góry aplikacji. Kliknij „Do folderu”, a następnie „Wybierz”.

Krok 3: Znajdź folder na komputerze z systemem Linux, w którym chcesz zapisać przekonwertowane pliki, i kliknij „Otwórz”.

Krok 4: Znajdź „Rodzaj wyniku?” I zmień go na „Ogg Vorbis (.ogg)”.

Krok 5: Kliknij „Dodaj plik”, aby dodać pojedyncze pliki MP3 do aplikacji. Możesz też kliknąć przycisk „Dodaj folder”, aby dodać pliki wsadowo.

Krok 6: Kliknij przycisk „Konwertuj”, aby rozpocząć proces konwersji.

Po zakończeniu otwórz folder konwersji, aby uzyskać dostęp do przekonwertowanych plików.

Konwersja plików MP3 na Opus

Jeśli format Ogg Vorbis nie przypadnie Ci do gustu, drugim najlepszym formatem audio do użycia jest Opus. Aby rozpocząć konwersję MP3 na Opus, otwórz Sound Converter na pulpicie Linux. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Kliknij ikonę ustawień w programie Sound Converter, aby uzyskać dostęp do ustawień.

Krok 2: Znajdź „Gdzie umieścić wyniki?” Kliknij pole obok „Do folderu”.

Krok 3: Wybierz „Wybierz” i ustaw folder, do którego chcesz wysłać przekonwertowane pliki. Aby uzyskać najlepsze wyniki, spróbuj utworzyć nowy folder o nazwie „przekonwertowane utwory” w katalogu domowym (~).

Krok 4: Znajdź sekcję „Rodzaj wyniku?” W ustawieniach i zmień menu, aby konwerter dźwięku używał Opus jako formatu konwersji.

Krok 5: Zamknij okno ustawień. Następnie zlokalizuj przycisk „Dodaj plik” i wybierz go, aby dodać pojedyncze pliki MP3 do konwertera dźwięku. Lub wybierz przycisk „Dodaj folder”, aby dodać partię plików MP3 do konwersji na format Opus.

Krok 6: Kliknij przycisk „Konwertuj”, aby rozpocząć proces konwersji.

Po zakończeniu procesu konwersji wszystkie pliki MP3 zostaną przekonwertowane na Opus oraz w folderze skonfigurowanym wcześniej w procesie krok po kroku.

x