Jak korzystać z telegramu w terminalu Linux z Telegram-CLI

Czy kiedykolwiek chciałeś wysyłać wiadomości ze swojego konta Telegram za pomocą terminala Linux? Jeśli tak, rozważ sprawdzenie programu Telegram-CLI. To kompletne ponowne wyobrażenie sobie Telegrama dla terminala Linux. Działa bardzo podobnie do tradycyjnego programu graficznego dla systemu Linux, z jedną kluczową różnicą. Zamiast przyjemnego interfejsu graficznego, użytkownicy mogą nawigować po rozmowach między użytkownikami, kanałach publicznych i grupach za pomocą poleceń z terminala.

Żeby było jasne, Telegram CLI nie jest dla wszystkich, ale jeśli jesteś fanem tej usługi i terminalnym frajerem, ten program jest zbyt wspaniały, by go pominąć. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak zainstalować i używać go w wybranym systemie operacyjnym Linux.

Budynek Telegram-CLI

Telegram CLI nie jest dystrybuowany w systemie Linux za pośrednictwem pakietów natywnych, więc jeśli chcesz korzystać z tego oprogramowania, musisz je samodzielnie zbudować. Zanim zbuduje się poprawnie, musisz zainstalować ważne programy i pliki zależności.

Ubuntu / Debian

sudo apt install libreadline-dev libconfig-dev libssl-dev lua5.2 liblua5.2-dev libevent-dev libjansson-dev libpython-dev make

lub

sudo apt-get install libreadline-dev libconfig-dev libssl-dev lua5.2 liblua5.2-dev libevent-dev libjansson-dev libpython-dev make

Fedora

sudo dnf install lua-devel openssl-devel libconfig-devel readline-devel libevent-devel libjansson-devel python-devel

OpenSUSE

sudo zypper in lua-devel libconfig-devel readline-devel libevent-devel libjansson-devel python-devel libopenssl-devel

Gdy wszystkie zależności działają poprawnie na komputerze z systemem Linux, można bezpiecznie rozpocząć tworzenie Telegrama CLI. Aby rozpocząć, użyj narzędzia Git, aby pobrać najnowszy kod źródłowy.

Uwaga: jeśli nie masz zainstalowanego Gita, być może będziesz musiał to zrobić przed kontynuowaniem.

git clone https://github.com/vysheng/tg --recursive

Używając CD, wejdź do katalogu źródłowego Telegram CLI.

cd tg

Stąd musisz uruchomić narzędzie konfiguracyjne. To narzędzie przeskanuje komputer z systemem Linux, sprawdzi zależności i ogólnie upewni się, że wszystko jest gotowe do pracy. Jeśli to się nie powiedzie, przeczytaj ponownie powyższe instrukcje, ponieważ być może zrobiłeś coś złego. Konfiguracja przebiega pomyślnie, gdy nie pojawiają się żadne błędy.

./configure

Rozpocznij proces budowania Telegrama CLI, wywołując polecenie make.

make

Kompilacja może chwilę potrwać, więc pozwól terminalowi działać. Po zakończeniu kompilacji terminal będzie mógł ponownie zaakceptować wpisywanie.

Instalacja za pośrednictwem pakietu AUR

Nie ma potrzeby ręcznego tworzenia pakietu Telegram-CLI w Arch Linux, ponieważ istnieje oficjalny pakiet AUR. Nie popełnij błędu, program jest nadal budowany, ale plik pkgbuild wykonuje całą pracę za Ciebie. Aby zbudować, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami.

Najpierw zainstaluj pakiet Git na komputerze Arch.

sudo pacman -S git

Pobierz najnowszą wersję pakietu Telegram-CLI AUR z klonem Git.

git clone https://aur.archlinux.org/telegram-cli-git.git

użyj płyty CD, aby przejść do folderu klonowania na komputerze Arch.

cd telegram-cli-git

Rozpocznij proces kompilacji. Należy pamiętać, że instalacja niektórych zależności może się nie powieść. Jeżeli o to chodzi, przejdź do tej strony i złap je ręcznie.

makepkg -si

Zainstaluj pakiet Via Snap

Telegram-CLI można łatwo zbudować za pomocą kodu źródłowego w prawie każdej dystrybucji Linuksa. Czasami jednak występują problemy z kodem źródłowym i w zależności od dystrybucji Linuksa mogą wystąpić problemy z jego budowaniem. Jeśli wykonałeś powyższe instrukcje i otrzymałeś błędy, alternatywną drogą do korzystania z tego oprogramowania jest zainstalowanie pakietu snap Telegram-CLI.

Korzystanie z tego oprogramowania przez Snap to świetny pomysł, ponieważ opiekun Snap zajmuje się wszystkimi problemami z oprogramowaniem. Co najlepsze, Snaps działa w zasadzie na każdej dystrybucji Linuksa, więc nie ma wątpliwości, że będziesz w stanie go uruchomić. Aby zainstalować Telegram-CLI, najpierw postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak zainstalować i pobrać pakiety Snap działające w Twojej dystrybucji Linuksa. Gdy Snapy są uruchomione, użyj tego polecenia terminala, aby zainstalować najnowszy pakiet Telegram-CLI.

sudo snap install telegram-cli

Chcesz odinstalować Telegram-CLI? Wypróbuj to polecenie Snap.

sudo snap remove telegram-cli

Korzystanie z Telegram-CLI

Jeśli zbudowałeś Telegram-CLI ze źródła, uruchom go za pomocą tego polecenia:

cd ~/tg
bin/telegram-cli -k tg-server.pub

Użytkownicy Snap, uruchom:

telegram-cli

Gdy otworzy się interfejs terminala Telegrama, musisz zalogować się na swoje konto. Logowanie się przez terminal przypomina korzystanie z oficjalnej aplikacji Telegram w systemie Linux. Wprowadź numer telefonu powiązany z Twoim kontem, aby kontynuować.

Jeśli numer jest poprawny, Telegram wyśle ​​kod logowania za pośrednictwem innych aplikacji Telegram, do których jesteś zalogowany, lub za pośrednictwem wiadomości tekstowej. Wprowadź kod, a następnie naciśnij klawisz Enter, aby kontynuować.

Dostęp do kontaktów

Aby wyświetlić kontakty Telegrama przez Telegram-CLI, wpisz contact_list w monicie i naciśnij klawisz Enter. Użycie contact_list wyświetla listę wszystkich znajomych z Telegramu. Zrozum, że nie pokaże użytkowników, którzy nie zostali specjalnie dodani.

Przeglądanie czatów

Chcesz zobaczyć trwające czaty za pomocą Telegram-CLI? Spróbuj wpisać polecenie dialog_list. To pokazuje wszystkie grupy i wątki czatu z bezpośrednimi wiadomościami, które otworzyłeś w Telegramie. Aby wysłać komuś wiadomość na którymkolwiek z tych czatów, spróbuj:

msg nameofperson messagename


Koniecznie sprawdź także inne rzeczy, które Telegram-CLI może zrobić, wpisując pomoc.

Zamknij klienta Telegram-CLI w dowolnym momencie, wpisując quit lub naciskając Ctrl + Z.