Witryny internetowe przechowują pliki lokalnie na Twoim urządzeniu. Te zapisane dane przyspieszają ładowanie strony podczas kolejnych wizyt. Z czasem zbuforowane pliki mogą stać się nieaktualne, a strona wymienia je na nowe.
Twarde odświeżanie w Chrome
Pamięć podręczna przyspiesza ładowanie stron, ale może również prowadzić do problemów. Gdy witryna korzysta z pamięci podręcznej, nie zawsze wyświetla najnowsze treści. Witryny, które regularnie aktualizują swoje dane, nie mają tego problemu, jednak w przypadku wielu stron, które nie oferują dynamicznej zawartości, zbuforowane pliki mogą skutkować wyświetlaniem przestarzałych informacji oraz błędami w ładowaniu.
Jednym z najprostszych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest wykonanie twardego odświeżenia przeglądarki. Twarde odświeżenie wymusza na witrynie zignorowanie zapisanych plików w pamięci podręcznej i pobranie nowych z serwera. Po jego zastosowaniu zazwyczaj zauważysz, że czas ładowania strony ulega zmianie.
Twarde odświeżenie:
- jest specyficzne dla danej witryny,
- nie wpływa na inne pliki w pamięci podręcznej,
- nie zmienia ustawień ani zachowania przeglądarki.
Twarde odświeżanie w Chrome – Windows
Aby wykonać twarde odświeżenie w Chrome na systemie Windows, wykonaj następujące kroki:
- Uruchom przeglądarkę Chrome.
- Przejdź do strony, którą chcesz odświeżyć.
- Poczekaj na załadowanie strony (nie przejmuj się, jeśli pojawi się błąd ładowania).
- Naciśnij klawisze Ctrl+F5, aby przeprowadzić twarde odświeżenie. Możesz również spróbować użyć kombinacji Shift+Ctrl+F5.
Uwaga: Może być konieczne przytrzymanie klawisza Fn, aby klawisz F5 zadziałał jako klawisz funkcyjny, a nie jako przycisk do sterowania multimediami.
Twarde odświeżanie w Chrome – macOS
Aby przeprowadzić twarde odświeżenie w Chrome na macOS, wykonaj te kroki:
- Otwórz przeglądarkę Chrome.
- Przejdź do witryny, którą chcesz mocno odświeżyć.
- Pozwól stronie się załadować lub zatrzymaj ładowanie, jeśli wystąpi błąd.
- Naciśnij skrót klawiaturowy Shift+Command+R, aby wykonać twarde odświeżenie.
Twarde odświeżanie a czyszczenie pamięci podręcznej
Nie jest tajemnicą, że możesz usunąć pamięć podręczną w swojej przeglądarce. Spowoduje to wymazanie wszystkich plików przechowywanych w pamięci podręcznej. Podczas dalszego przeglądania internetu pamięć podręczna będzie się stopniowo odbudowywać. Twarde odświeżenie dotyczy jedynie konkretnej witryny, podczas gdy wyczyszczenie pamięci podręcznej wpływa na wszystkie strony, które korzystają z jej zasobów.
Jeśli nie chcesz tracić wszystkich danych w pamięci podręcznej, warto zastosować twarde odświeżenie jedynie na stronach, które sprawiają Ci problemy.
Podsumowanie
Wszystkie przeglądarki oferują możliwość twardego odświeżania. Nie jest to funkcja, która występuje jedynie w Chrome. Jeśli korzystasz z innej przeglądarki, prawdopodobnie te same skróty klawiszowe będą działać również tam.