Jak naprawić błąd api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll podczas aktualizacji systemu Windows 10

System Windows 10, mimo że boryka się z wieloma problemami, rzadko wpływa na dużą liczbę użytkowników. To nie oznacza, że błędy te są nieistotne. W rzeczywistości, im mniej powszechny jest dany problem, tym trudniej go rozwiązać, a Microsoft rzadziej się nim zajmuje. Jednym z takich błędów, na który napotykają użytkownicy próbujący zaktualizować system z Windows 7 do Windows 10 przy użyciu aplikacji Windows 10 Upgrade, jest komunikat o brakującym pliku „api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll”. Jest to stosunkowo nowy problem, który pojawił się po wydaniu dużej aktualizacji Fall Creators. Poniżej przedstawiamy sposób na jego rozwiązanie.

Opis błędu

Podczas próby aktualizacji z systemu Windows 7 do Windows 10 proces uaktualniania kończy się niepowodzeniem, a użytkownik otrzymuje komunikat o błędzie „Brakuje api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll”. Oznacza to, że system nie może znaleźć wymaganego pliku DLL, co uniemożliwia dalszą aktualizację. Niestety, komunikat ten nie wskazuje źródła, z którego można by pobrać brakujący plik.

Jak naprawić błąd

Aby rozwiązać problem związany z brakiem pliku „api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll”, należy zastąpić plik DLL znajdujący się w następującej lokalizacji:

C:\Windows\10Upgrade\wimgapi.dll

plik DLL z lokalizacji:

C:\Windows\System32\wimgapi.dll

Po dokonaniu tej zamiany uruchom ponownie proces aktualizacji, który tym razem powinien przebiec pomyślnie. Warto zauważyć, że ten błąd występuje jedynie podczas aktualizacji systemu Windows 7 do Windows 10; użytkownicy przeprowadzający czystą instalację systemu Windows 10 nie napotkają tego problemu.

Wygląda na to, że podczas tworzenia najnowszego aktualizatora Microsoft omyłkowo wskazał niewłaściwy plik. Zgubiony plik DLL nie powinien być obecny na komputerze z systemem Windows 7. Ostateczna naprawa prawdopodobnie będzie musiała pochodzić od Microsoftu, aby aplikacja aktualizacyjna mogła odnaleźć właściwy plik DLL. Może to zająć trochę czasu, ponieważ chociaż rozwiązanie jest proste, wymaga zmiany w aplikacji aktualizacyjnej systemu Windows 10, co nie zdarza się często, chyba że wydana zostanie nowa wersja.

Problem został dokładnie opisany na forum Microsoft TechNet, skąd pochodzi to konkretne rozwiązanie.

Czyste instalacje – lepsza opcja

Warto również zauważyć, że błąd ten nie jest jedynym problemem związanym z Windows 10 i procesem aktualizacji. W rzeczywistości, jeśli to możliwe, zaleca się przeprowadzenie czystej instalacji systemu Windows 10 zamiast aktualizacji. Wiele problemów występuje na komputerach, które zostały zaktualizowane z wersji 7/8/8.1 do Windows 10. Proces aktualizacji często bywa problematyczny i prowadzi do uszkodzenia wielu elementów systemu. Użytkownicy, którzy aktualizują system z jednej wersji Windows 10 do innej, także napotykają liczne trudności. Czysta instalacja to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie błędów oraz problemów z funkcjonalnością.


newsblog.pl