Jak naprawić błędy dysku w systemie Windows 11?

Photo of author

By maciekx

Niektórzy użytkownicy, którzy przeszli na Windows 11 z wcześniejszej wersji, Windows 10, informują o napotykanych problemach z dyskiem. Te problemy pojawiają się na nowym systemie operacyjnym Microsoft, nawet po przeprowadzeniu czyszczenia dysku i wyczyszczeniu pamięci podręcznej. W rezultacie niektórzy użytkownicy nie są w stanie zalogować się na swoje konta. Jeżeli znajdujesz się w tej samej sytuacji i doświadczasz komunikatu „naprawianie błędów dysku” w Windows 11, nie martw się. W tym artykule przedstawiamy siedem metod, które pomogą ci uporać się z błędami dysku. Od użycia narzędzia CHKDSK po analizę błędów systemowych, omówimy wszystkie istotne kroki. Przejdźmy zatem od razu do rozwiązań.

Rozwiązywanie problemów z dyskiem w Windows 11 (2022)

W tym artykule omówimy 7 sposobów na naprawę błędów dysku w systemie Windows 11. Część użytkowników napotyka te błędy sporadycznie, natomiast inni są całkowicie zablokowani na swoich komputerach, widząc na ekranie komunikat o naprawianiu błędów. Przedstawiamy tutaj rozwiązania dla każdego rodzaju problemu związanego z dyskiem, dlatego zalecamy zapoznanie się z całością tekstu.

1. Sprawdzanie błędów systemowych na dysku

1. Rozpocznij od naciśnięcia klawiszy Windows + E, aby uruchomić Eksplorator plików. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy dysk „C” i z menu kontekstowego wybierz „Właściwości”.

2. W oknie Właściwości przejdź do zakładki „Narzędzia”, a następnie kliknij przycisk „Sprawdź” w sekcji „Sprawdzanie błędów”.

3. W nowo otwartym oknie kliknij przycisk „Skanuj dysk”. Windows 11 rozpocznie poszukiwanie błędów systemowych na dysku. W przypadku wykrycia problemu, system zaoferuje możliwość jego naprawy.

2. Wykorzystanie polecenia naprawy CHKDSK

Jeżeli wcześniejsza metoda nie rozwiązała problemów z dyskiem, skorzystaj z tej. CHKDSK to wbudowane w system Windows narzędzie, pozwalające na naprawę różnych błędów związanych z dyskiem. Poniżej znajduje się sposób wykorzystania polecenia naprawy CHKDSK:

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz „cmd”. W prawej części okna wyszukaj opcję „Uruchom jako administrator” i kliknij ją, aby otworzyć wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.

2. W oknie wiersza poleceń wprowadź następujące polecenie i zatwierdź je klawiszem Enter. System poinformuje cię, że konieczne jest ponowne uruchomienie komputera w celu rozpoczęcia skanowania CHKDSK. Wpisz „y” i zatwierdź klawiszem Enter.

chkdsk /f C:

3. Uruchom ponownie komputer. System Windows 11 przeprowadzi skanowanie CHKDSK, które może potrwać pewien czas, więc uzbrój się w cierpliwość i poczekaj na jego zakończenie.

4. Po zakończeniu skanowania system Windows 11 uruchomi się automatycznie. Aby sprawdzić wynik skanowania CHKDSK, naciśnij klawisz Windows i wyszukaj „Podgląd zdarzeń”.

5. W Podglądzie zdarzeń rozwiń sekcję „Dzienniki systemu Windows” po lewej stronie okna i przejdź do „Aplikacji”. Przewiń listę zdarzeń i odszukaj najnowszy wpis „Wininit” w kolumnie „Źródło” w prawej części okna.

6. Otwórz wpis „Wininit” i przeanalizuj rezultaty skanowania CHKDSK. Jeśli system Windows 11 nie wykrył żadnych błędów dysku, możesz zakończyć procedurę. W przeciwnym razie, gdy zostaną wyświetlone błędy, przeanalizuj je dokładnie i poszukaj rozwiązania w internecie.

3. Defragmentacja dysku twardego

W przypadku używania systemu Windows 11 na tradycyjnym dysku twardym, spróbuj zdefragmentować dysk. Ta czynność może rozwiązać wiele podstawowych problemów związanych z błędami. Jednakże, jeżeli korzystasz z dysku SSD, defragmentacja nie jest zalecana, ponieważ może skrócić jego żywotność.

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz „defragmentacja”. Uruchom aplikację „Defragmentacja i optymalizacja dysków”.

2. Wybierz dysk „C”, kliknij przycisk „Optymalizuj” i poczekaj, aż system Windows zakończy proces defragmentacji.

3. Po zakończeniu defragmentacji uruchom ponownie system Windows 11. Błędy dysku powinny zostać wyeliminowane.

4. Naprawa błędów dysku za pomocą PowerShell

Jeżeli problem z komunikatem „naprawianie błędów dysku” w Windows 11 nadal występuje, wypróbuj polecenie PowerShell Repair-Volume. Poniżej opisano, jak go użyć:

1. Naciśnij klawisz Windows i wpisz „powershell”. Kliknij „Uruchom jako administrator” w prawym panelu, aby otworzyć okno PowerShell z uprawnieniami administratora.

2. W oknie PowerShell skopiuj i wklej poniższe polecenie, a następnie naciśnij Enter.

Repair-Volume C –OfflineScanAndFix

3. Następnie wprowadź i zatwierdź poniższe polecenie.

Repair-Volume C –Scan

4. Po zakończeniu procesu naprawy uruchom ponownie Windows 11 i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

5. Rozwiązywanie problemów z poziomu odzyskiwania (dla komputerów z problemem logowania)

Jeśli podczas uruchamiania komputera wyświetla się komunikat „System Windows wykrył problem z dyskiem twardym” lub „Naprawianie błędów dysku”, konieczne będzie uruchomienie narzędzi do rozwiązywania problemów z poziomu ekranu odzyskiwania systemu Windows 11. Poniżej przedstawiono, jak to zrobić:

1. Na początek całkowicie wyłącz komputer. Następnie włącz go, a gdy pokaże się logo uruchamiania systemu Windows, ponownie go wyłącz. Powtarzaj proces włączania i wyłączania komputera 2-3 razy. W ten sposób system Windows 11 powinien wymusić wyświetlenie ekranu odzyskiwania. Alternatywnie, w niektórych komputerach, naciśnięcie klawiszy F2, F8 lub F12 podczas uruchamiania również może wywołać ekran odzyskiwania.

2. Następnie, w ekranie odzyskiwania, kliknij „Opcje zaawansowane”.

3. W kolejnym kroku wybierz „Rozwiązywanie problemów”, a następnie „Wiersz polecenia”.

4. W oknie wiersza poleceń wpisz poniższe polecenia, zatwierdzając każde z nich klawiszem Enter. Spowodują one próbę naprawy plików związanych z rozruchem i umożliwią zalogowanie się do systemu Windows 11.

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

5. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

6. Uruchomienie w trybie awaryjnym (dla komputerów z problemem logowania)

Jeżeli problem nie ustąpi, konieczne będzie uruchomienie komputera w trybie awaryjnym i wykonanie niektórych czynności wymienionych wcześniej. Poniżej opisano jak to zrobić.

1. Aby uruchomić system w trybie awaryjnym, postępuj zgodnie z naszym poradnikiem dotyczącym uruchamiania systemu Windows 11 w trybie awaryjnym. W ekranie odzyskiwania naciśnij „4” lub „F4”, aby uruchomić system w trybie awaryjnym.

2. Po uruchomieniu w trybie awaryjnym, sugerujemy wykonanie kroków opisanych w metodach od 1 do 4 w tym poradniku. Najpierw sprawdź błędy systemowe na dysku, a następnie uruchom skanowanie CHKDSK, potem zdefragmentuj dysk twardy. Na koniec zastosuj polecenia PowerShell do naprawy błędów dysku.

3. Po wykonaniu tych czynności uruchom ponownie komputer. Błędy dysku powinny zniknąć, a logowanie do systemu powinno być możliwe bez problemów.

7. Ponowna instalacja systemu Windows 11 (dla komputerów z problemem logowania)

Jeżeli wszystkie dotychczasowe metody zawiodły, najlepszym rozwiązaniem będzie ponowna instalacja systemu Windows 11. Przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik, jak zainstalować system Windows 11 z dysku USB, więc skorzystaj z niego, aby uzyskać dokładne instrukcje. Należy pamiętać, że w trakcie procesu zostanie wyczyszczony dysk „C” (wraz z plikami i folderami na pulpicie, w pobranych, dokumentach itp.), ale nie wpłynie to na inne dyski.

W sytuacji, gdy problemy z dyskiem nadal występują po ponownej instalacji systemu, przyczyną może być uszkodzenie samego dysku twardego. Sugerujemy zastąpienie go dyskiem SSD, co znacząco poprawi wydajność i trwałość.

Windows wykrył problem z dyskiem twardym? Wypróbuj te rozwiązania!

Przedstawiliśmy siedem sposobów diagnozowania błędów związanych z dyskiem w systemie Windows 11. Jeśli jesteś w stanie zalogować się do systemu, zalecamy poszukiwanie błędów, ich naprawę i wykonanie kopii zapasowej danych, zanim awaria dysku spowoduje utratę danych. Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny. Jeżeli w systemie Windows 11 pojawia się czarny ekran, przygotowaliśmy również rozwiązania tego problemu. Jeśli aktualizacja systemu Windows 11 nie przebiega pomyślnie i pojawia się błąd „Cofanie zmian wprowadzonych na komputerze”, skorzystaj z naszego poradnika, aby rozwiązać problem. Na koniec, jeżeli masz pytania lub napotykasz inne problemy z systemem Windows 11, daj nam znać w komentarzach.


newsblog.pl