System operacyjny Windows 10 ma zdolność do obsługi wielu dysków twardych. W zależności od specyfiki płyty głównej, możliwe jest podłączenie zarówno wewnętrznego dysku SSD, jak i tradycyjnego dysku twardego. Dodatkowo, można również zintegrować wiele zewnętrznych dysków twardych lub SSD.
Konfiguracja dysku twardego nie jest skomplikowana; wystarczy podłączyć go przez standardowy port USB, który może być obsługiwany przez porty USB 2.0 lub USB 3.0. Proces podłączenia jest prosty, ponieważ Windows 10 automatycznie rozpozna urządzenie i zainstaluje odpowiednie sterowniki.
Aby uzyskać dostęp do podłączonego dysku twardego, wystarczy otworzyć Eksplorator plików, gdzie dysk będzie widoczny w sekcji „Ten komputer”. Możesz łatwo kopiować i przenosić pliki w taki sam sposób, jak na dysku wewnętrznym.
Problemy z wykrywaniem drugiego dysku twardego w systemie Windows 10
Dysk twardy, niezależnie od tego, czy jest podłączony wewnętrznie, czy zewnętrznie, powinien być bezproblemowo rozpoznawany przez system. Po podłączeniu powinieneś usłyszeć dźwięk sygnalizujący wykrycie nowego sprzętu, a instalacja sterowników zazwyczaj zajmuje tylko chwilę, co sprawia, że urządzenie jest dostępne prawie od razu.
Jeżeli drugi dysk twardy nie zostaje wykryty przez Windows 10, warto spróbować poniższych metod naprawczych.
1. Zmiana portu USB oraz kabla
Jednym z najczęstszych powodów, dla których dysk twardy nie jest rozpoznawany, jest uszkodzony lub wadliwy kabel. Spróbuj zmienić kabel i sprawdzić, czy dysk zostanie wykryty.
Podobnie, warto spróbować podłączyć dysk do innego portu USB. Niekiedy luźny port może być przyczyną problemów z połączeniem z urządzeniem.
Podłącz dysk twardy bezpośrednio do odpowiedniego portu w komputerze, unikając użycia hubów USB czy przedłużaczy. Jeśli masz możliwość, przetestuj dysk na innym komputerze, aby sprawdzić, czy jest wykrywany.
2. Skanowanie w poszukiwaniu zmian sprzętowych
Może się zdarzyć, że system Windows 10 nie zidentyfikuje dysku jako nowego urządzenia. Jeżeli tego nie zrobi, nie będzie w stanie go zainstalować.
Aby to sprawdzić, otwórz Menedżera urządzeń.
Kliknij na przycisk „Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu” znajdujący się na górze okna.
Windows 10 powinien wykryć dysk twardy, który następnie powinien być widoczny w Eksploratorze plików w sekcji „Ten komputer”.
3. Instalacja dedykowanych aplikacji lub sterowników
Niektóre dyski twarde dostarczane są z własnymi, dedykowanymi sterownikami lub aplikacjami. Ich brak może uniemożliwiać prawidłowe rozpoznanie dysku. Upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki lub programy od producenta dysku twardego. Po ich zainstalowaniu, podłącz dysk ponownie i sprawdź, czy pojawi się w Eksploratorze plików.
4. Aktualizacja sterowników
Możliwe, że Windows 10 używa przestarzałych sterowników dla twojego dysku twardego. Zaktualizowanie ich może pomóc w nawiązaniu połączenia z systemem.
Aby to zrobić, otwórz Menedżera urządzeń.
Rozwiń sekcję „Dyski”.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na dodatkowy dysk i wybierz „Aktualizuj sterownik”.
Wyszukaj dostępne w sieci sterowniki i zainstaluj je.
Na koniec, zrestartuj komputer dla pewności.
5. Zmiana litery dysku
Po podłączeniu dysku twardego do systemu Windows 10, automatycznie przypisywana jest mu litera, co umożliwia jego identyfikację. Litera dysku jest istotna dla prawidłowego działania dysku. Jeśli dodatkowy dysk twardy nie jest wykrywany, spróbuj zmienić mu przypisaną literę.
Aby to zrobić, naciśnij jednocześnie klawisze Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania.
Wpisz „diskmgmt.msc” i naciśnij Enter.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk i wybierz „Zmień literę dysku i ścieżki”.
Wybierz nową literę dla dysku.
Kliknij „Dalej”, aby przypisać nową literę. Następnie spróbuj uzyskać dostęp do dysku przez Eksplorator plików.
Podsumowanie
W przypadku, gdy dodatkowy dysk nie jest uszkodzony fizycznie ani nie ma uszkodzonych danych, powinien być wykrywany po zastosowaniu odpowiednich kroków naprawczych. Jeśli podejrzewasz, że dysk może być uszkodzony fizycznie, warto rozważyć opcje związane z odzyskiwaniem danych. Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł dalej korzystać z dysku do przechowywania plików. Z kolei jeśli dane są uszkodzone, dysk nadal może być używany, ponieważ uszkodzenie danych nie jest równoznaczne z uszkodzeniem sprzętu.
newsblog.pl