Udostępnij teraz w social media:

Nowy w Ubuntu Linux? Nie masz pewności, jak odinstalować oprogramowanie w systemie operacyjnym? Jesteśmy tutaj, aby pomóc! Śledź, jak nauczymy Cię, jak łatwo odinstalować oprogramowanie w systemie Ubuntu!

Odinstaluj oprogramowanie za pomocą Ubuntu Software Center

Istnieje wiele różnych sposobów odinstalowywania oprogramowania w systemie Ubuntu Linux, ale najlepszym sposobem jest skorzystanie z Centrum oprogramowania Ubuntu. Wszystko jest zorganizowane i łatwe do zrozumienia. Jeśli chcesz pozbyć się niektórych wstępnie zainstalowanych aplikacji na komputerze z systemem Ubuntu lub odinstalować te, które sam skonfigurowałeś, oto jak się do tego zabrać.

Uwaga: jeśli jesteś nowy w Ubuntu i platformie Linux, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z Centrum oprogramowania Ubuntu w celu odinstalowania programów na komputerze z systemem Linux, ponieważ umożliwia użytkownikom bardzo szybkie odinstalowanie programów Ubuntu, aplikacji Flatpak i pakietów Snap w tym samym miejscu .

Aby odinstalować program za pośrednictwem centrum oprogramowania w systemie Ubuntu, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, wyszukaj „Centrum oprogramowania Ubuntu” w polu wyszukiwania i otwórz program z pomarańczową ikoną torby. Należy pamiętać, że podczas uruchamiania tej aplikacji uruchomienie może nie być natychmiastowe. Zachowaj cierpliwość podczas procesu uruchamiania.

Sprawdź -   Jak spersonalizować swój telefon z Androidem za pomocą motywów i programów uruchamiających

Krok 2: Gdy aplikacja Ubuntu Software Center zakończy proces uruchamiania, znajdź przycisk „Zainstalowano” u góry ekranu i kliknij go, aby załadować sekcję Centrum oprogramowania Ubuntu, która kategoryzuje aplikacje zainstalowane w systemie.

Krok 3: Przewiń listę „Zainstalowane” i kliknij przycisk „Usuń”, aby rozpocząć proces odinstalowywania.

Krok 4: Po kliknięciu „usuń” obok aplikacji na liście „Zainstalowane” w programie Software Center pojawi się pole hasła. Wprowadź hasło użytkownika i całkowicie odinstaluj z Ubuntu. Powtórz ten proces, aby usunąć dowolną liczbę aplikacji z komputera z systemem Ubuntu.

Odinstaluj oprogramowanie w terminalu

Centrum oprogramowania Ubuntu to doskonałe narzędzie, ale interfejs użytkownika nie jest dla każdego. Jeśli wolisz robić rzeczy za pomocą wiersza poleceń, z przyjemnością dowiesz się, że łatwo jest skutecznie odinstalować oprogramowanie za pomocą menedżera pakietów Apt. Oto jak to działa.

Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, wyszukaj „Terminal” w polu wyszukiwania i uruchom go. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak odinstalować Flatpaks, pakiety Snap i natywne aplikacje Ubuntu za pomocą interfejsu wiersza poleceń w terminalu.

Usuń natywne programy Ubuntu za pośrednictwem terminala

Ubuntu jest oparty na Debianie, więc większość programów, które na nim zainstalujesz, to „natywne”, czyli pakiety Debiana, które można znaleźć w źródłach oprogramowania Ubuntu. Aby odinstalować którykolwiek z tych programów natywnych, musisz uruchomić menedżera pakietów Ubuntu Apt w następujący sposób:

sudo apt remove programname

Nie możesz dowiedzieć się, jaka jest nazwa pakietu? Spróbuj najpierw go wyszukać

apt search programname

Następnie, po ustaleniu nazwy pakietu, możesz uruchomić polecenie apt remove opisane na początku tej sekcji artykułu.

Sprawdź -   Jak udostępniać muzykę komuś innemu za pomocą AirPods

Usuń pakiety Snap w systemie Ubuntu za pośrednictwem terminala

Ze względu na to, jak popularne są pakiety Snap wśród użytkowników Ubuntu, dobrym pomysłem jest omówienie sposobu usuwania pakietów Snap w systemie Ubuntu Linux.

Aby rozpocząć, musisz wymyślić nazwę przystawki, którą chcesz usunąć. Lokalizowanie aktywnych skoków odbywa się za pomocą polecenia listy przyciągania.

snap list

Przejrzyj listę programów, które chcesz odinstalować. Następnie, gdy go znajdziesz, odinstaluj go z Ubuntu za pomocą:

sudo snap remove programname

Usuń Flatpaks na Ubuntu za pośrednictwem terminala

Chociaż Flatpak nie jest super popularny wśród każdego użytkownika Ubuntu (głównie z powodu Snap), jest wielu użytkowników Ubuntu Linux, którzy instalują i używają Flatpaks. Z tego powodu omówimy, jak odinstalować Flatpaks w terminalu. Aby rozpocząć, przejdź do terminala i uruchom polecenie flatpak list, aby wyświetlić aktualnie zainstalowane aplikacje Flatpak.

flatpak list

Przejrzyj listę i znajdź nazwę aplikacji Flatpak, którą chcesz usunąć z Ubuntu. Gdy już go znajdziesz, wybierz nazwę pakietu, a następnie użyj dezinstalacji flatpak, aby usunąć go z systemu.

sudo flatpak uninstall programname

Odinstaluj oprogramowanie na Kubuntu za pomocą KDE Discover

Kubuntu to odmiana Ubuntu, która nie korzysta z centrum oprogramowania Ubuntu. Zamiast tego używa aplikacji Discover KDE, a użytkownicy są zachęcani do instalowania / odinstalowywania programów.

Sprawdź -   Jak zainstalować Homebrew na podsystemie Windows dla systemu Linux na Windows 10

KDE nie jest podstawowym środowiskiem graficznym używanym przez użytkowników Ubuntu, chociaż ma bazę użytkowników, więc nadal jest ważne, aby je uwzględnić. Aby odinstalować program w Discover, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, aby uruchomić program uruchamiający aplikację KDE. Następnie wyszukaj „Discover” i otwórz je.

Krok 2: Spójrz na lewy dolny róg Discover pod kątem „Zainstalowane” i kliknij go, aby wyświetlić listę programów zainstalowanych w systemie.

Krok 3: Przejdź przez sekcję „Zainstalowane” i kliknij „Usuń” obok aplikacji, które chcesz usunąć z Kubuntu.